Onur’dan Adana’ya  çevre ve yaşam hakkı ihlalleri ziyareti
SİYASET 13.03.2013 17:39:37 0

Onur’dan Adana’ya çevre ve yaşam hakkı ihlalleri ziyareti

Onur’dan Adana’ya çevre ve yaşam hakkı ihlalleri ziyareti

Adana(Ulus)--CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, çevre ve yaşam hakkı ihlalleri ile ilgili 2 gün süreyle Adana’da incelemelerde bulunacak.

chp-mansetAdana İl binasında yarın saat 10.30’da basın toplantısı düzenleyecek olan CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, 24 Şubat 2012 tarihinde Adana’nın Kozan ilçesinde baraj kapaklarının patlaması sonucu 10 işçinin yaşamını yitirdiği olayın ardından 1 yıl geçmesine rağmen olayla ilgili ne sorumluların bulunduğunu, ne yetkililerin cezalandırıldığını  ne de sularla birlikte kaybolan işçilerin  cansız bedenlerine ulaşılamadığını kaydetti.

İstanbul Milletvekili Melda Onur Adana ziyaretiyle  çevre sorunları ve yaşam hakkı ihlallerini inceleyecek. Onur’un, Adana’nın ilçelerinde devam etmekte olan HES çalışmalarının doğaya zarar verdiği, can ve mal kaybına neden olduğu ve bölgedeki yerleşim yerlerini tehdit ettiğine ilişkin ciddi iddiaları  gündeme getirmesi bekleniyor.

Göksu Nehri üzerindeki Köprü Barajı’nın kapağının patlaması sonucunda 10 işçinin hayatlarını kaybettiğini, aynı bölgede devam etmekte olan HES’lerin de benzer felaketlere davetiye çıkardığının dile getirildiğine dikkat çeken CHP Milletvekili Onur, HES inşaatlarından çıkan hafriyatın nehirlere döküldüğüne ve doğa katliamı yaşandığına ilişkin fotoğraf ve belgeler ulaştığını kaydetti.  Onur, Adana ziyareti ile “ Adana’daki HES çalışmalarında, şirket çıkarlarının insan hayatı ve doğal yaşamın korunmasının önüne geçtiğine dair ciddi endişeler var. İddiaları dile getiren vatandaşlarımızı ve hayatını kaybeden işçilerimizin yakınlarını ziyaret edeceğim, çevre sorunları ile ilgili bölgede incelemelerde bulunacağım” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur,  14-15 Mart 2013 tarihindeki Adana gezisi ile ilgili şöyle konuştu:

“1)-Adana ili Kozan ilçesi Ergenuşağı köyündeki “Köprü HES Barajı” Şubat 2012′de kapağı patlayan bu barajın hala su kaçırdığı iddia edilmektedir.

2) -Adana ili Kozan ilçesi Çakır köyü Andrap isimli yerleşim yerindeki, Seyhan Nehri üzerinde yer alan “Kavşakbendi HES Barajı”. Bu bölgedeki dağların, baraj inşaatı devam ederse, birbirine kavuşacağı ileri sürülmektedir. Bu konuda Elektrik İşleri Dairesinin 60 yıllık çalışması sonucunda yazılmış, “burada baraj yapılamaz” raporu olduğu iddia edilmektedir.

3)  Adana ili Aladağ ilçesi Küp ve Köprücek köyleri Zamantı nehri üzerindeki Bereket Enerji tarafında yapılan  ”Göktaş2 HES”. Bu HES’in 19 km. iletim tüneli olduğu ve iletim tüneli yapılırken çıkan hafriyatın tamamını nehre döküldüğü iddia edilmektedir. Bu iddiayı kanıtlayacak -ekte sunduğum- fotoğraflar, tarafıma iletilmiştir. Nehrin olduğu bölgenin 1. Derece SİT alanı olduğu da belirtilmiştir.”

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

16.5° / 10.5°