Özgümüş: Kalkınma Ajansları Çamura battı
Manşet Haber 11.11.2012 03:06:42 0

Özgümüş: Kalkınma Ajansları Çamura battı

Özgümüş: Kalkınma Ajansları Çamura battı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ümit Özgümüş, Kalkınma Ajansları yasasının yanlış çıkmasından dolayı, ajansların hata yapmaya devam ettiğini, kaynaklarını yanlış yerlerde harcadığını ve ajansların çamura battığını söyledi.

TBMM Genel Kurulu’nda, Kalkınma Ajansları hakkında verdiği araştırma önergesi üzerine konuşan Ümit Özgümüş, “Kalkınma Ajansları Yasa taslağı hazırlandığında gerçekten çok sevindik ve yasanın doğru bir şekilde çıkması için hazırlık aşamasında elimizden gelen bütün desteği verdik. Ancak yasa ne yazık ki bugünkü haliyle çıktı ve önerdiğimiz hiçbir değişiklik yapılmadı, sonuç olarak da ajanslar kaynak israf eden bir yapı durumuna geldi.” dedi.

 

Türkiye’de önümüzdeki dönemde hangi ilde hangi yatırım konusunun rekabetçi olacağını bilen bir kurumun olmadığını söyleyen Özgümüş, “Yerli veya yabancı sermaye yatırım yapmak istediğinde, hangi alanda yatırım yapmasının doğru olacağını söyleyebilen bir kurum yok Türkiye’de. Bunu yapması gereken Kalkınma Ajansları, ancak ne yazık ki ajanslar yatırımcıya yol gösterecek projeler üretmek yerine, Ankara’dan gelen parayı üretken olmayan alanlara dağıtan bir kurum haline geldi. Hibe programları kapsamında, kalkınmayla ilgisi olmayan birçok projeye hibe desteği veriliyor. İnsanlar açlıktan ölürken, işsizlik oranı bu kadar yüksekken, göçle gelen sorunlar çözülemezken, Kalkınma Ajansları memleketteki tuzu kuru insanlara, Tarsus Tenis İhtisas Derneği’nin “Raket Tutan Eller Projesine, holdinglerin bulunduğu bir bölge olan Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nin Müdürlüğünün yazılımı projesine hibe desteği veriyor. Üstelik ajansların yönetim kurullarında bulunan oda başkanlarının, belediye başkanlarının da kurumlarının projelerine hibe desteği veriliyor. Bu da ajanlarda “kendin pişir, kendin ye” sisteminin olduğunu ortaya koyuyor.” dedi.

Kalkınma Ajansları’nın  projelerin üretildiği bir mutfak haline getirilmesinin gerektiğini söyleyen Özgümüş, “Kalkınma Ajansları, bölgenin ya da ilin doğal, teknolojik, finansal ve beşeri kaynaklarından yatırıma giden en kısa yol haline getirilmesi gerek, aksi taktirde bugünkü yapısıyla kaynak israfından başka bir işe yaramaz.” dedi. 

YAZARLAR

19.5° / 8.9°