Öztürk, müteahhitler toplantısında neler söyledi?
Manşet Haber 31.10.2012 15:56:32 0

Öztürk, müteahhitler toplantısında neler söyledi?

Öztürk, müteahhitler toplantısında neler söyledi?

Adana(Ulus)--Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk, Yapı Müteahhitleri Derneği(AYAMDER)’nin toplantısında, kendisinin de üyesi olduğu Büyükşehir Belediye Meclisi için ağır sözler dile getirdi, çalışmaların yüzde 70-80’nin imar revizyonlarından oluştuğunu söyledi.
AYAMDER’in toplantısına konuk olan Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk, kenti bir bütün olarak düşünmek gerektiğini belirterek, “Alınacak kararlar bir bütün verilmeli bu karadan asla geri adım atılmamalı. Büyük Şehir Meclisine baktığımızda halen yüzde 70-80 oranında imar revizyonlarıyla uğraşıyoruz. Bu bir Şehircilik cinayetidir.” şeklinde konuştu.
Azim Öztürk, “Bugün en başarılı şehirler Kentsel dönüşümü başlatan şehirlerdir. Şehrin başarısı markalaşmanın yolundan geçer.” ifadelerine yer verdi.

İMAR PROBLEMİ HALLEDİLECEK

Yaklaşık 2 saat süren toplantıda Adanalı müteahhitlerin sorunlarını dinleyen Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk sözlerine, ‘İmar probleminiz halledilmiş bilin’ diye başladı.
Başkan Öztürk, “Bugün en başarılı şehirler Kentsel dönüşümü başlatan şehirlerdir. Adana’nın Kuzeyinde yeni bir şehir kuruldu deniliyor. Yok böyle bir şehir. Biz bir taraftan kentsel dönüşümü yapacağız. Diğer taraftan tarihi dokularımıza sahip çıkacağız. Ancak bu şekilde marka şehir olabiliriz. Tarım arazisisin de asla bir karış yer kullanılmamalı. Yüreğir’in bir kısmı tarım arazilerinde kalmış. Sen 30 yıl buraları imara açıyorsun. Tarım arazisi olup olmadığına bakmıyorsun” dedi.

ÖZTÜRK; ARSAM YOK

Öztürk, konuşmasında hakkında çıkan iddialara da yer verirken, “ Azim Öztürk arsa toplamış diyorlar. Arsam varsa var derim, yoksa yok derim. Keşke olsaydı. Söylemekten çekinmem. Şehri bir bütün olarak düşünmek lazım. Karar bir kez bütün verilmeli. Bu karadan asla geri adım atılmamalı. Orta yoğunluk olacaksa olsun. Yeter ki; adam gibi şehir olsun. Büyük Şehir Meclisine baktığımızda halen yüzde 70-80 oranında imar revizyonlarıyla uğraşıyoruz. Bu bir Şehircilik cinayetidir” ifadesini kullandı.
Öztürk konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Kentsel dönüşümde iyi yoldayız. İnşaatlarımızı hızla sürüyor. Birinci etabı 2013 de teslim edeceğiz. Daha sonra Barboros ve Bey mahallelerine başlayacağız. Mirzaçelebi, Şehit Duran, Döşeme ve Hurmalı mahallelerinin tamamı kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesi için talebimizi Ankara’ ya ilettik. Biz asla TOKİ’ye mahkum değiliz. Bundan sonraki özel sektörle yani sizlerle iş yapabilir birlikte çalışabiliriz. Projelerle kentsel dönüşümde ortak adım atabiliriz. Bana açılacak yolların listesini verin ekibi hemen hazırlayalım şantiye yollarını açalım. Şükür imkanlarımız iyi, bu yönde sıkıntımız yok.”
Konuşmaların ardından AYAMDER Yönetim Kurulu Başkanı Murtaza Kılçık, günün anısına Başkan Azim Öztürk’e ‘Teşekkür’ plaketi takdim etti.


YATIRIM İSRAFI ENGELLENMELİ

AYAMDER Yönetim Kurulu Başkanı Murtaza Kılçık, sektörün Belediyeyle ilgili yaşadığı sıkıntıları ve aksaklıkları anlattı. Öztürk’ün mağdur olan müteahhitlerin sorunlarını çözeceğine inandıklarını ifade eden Kılçık, “Öncelikle Belediyemizin şantiyelerimize giden yollarımızın bir an önce açmasını bekliyoruz. Bu çalışma arkadaşlarımızı rahatlatacak işlerini kolaylaştıracaktır” şeklinde konuştu.
Belediyelerin insanlara konut yapmaları için imar izni verildiğini belirten Murtaza Kılçık, “Ama maalesef bu sorun sadece Adana’da değil tüm Türkiye de var. Bir yerin imara açılacağı duyulduğu an oradan arsa alınıyor yatırım yapılıyor. Daha sonrada değerlendirilmesi yıllarca bekleniyor. Bir yer imara açılıyorsa burada yapılaşmanın önünü kısa sürede açmak lazım. Bunun en güzel örneği organize sanayide ve Avrupa da görebiliriz. Organize sanayide yatırım yapmak isteyen yatırımcıya ‘Ben sana arsayı bir şartla veriyorum. 2 yıl içinde bu arsayı ruhsata bağlayacaksın’ diyor. Avrupa da ise etap etap açıyor. Ve bu etaplara da süre koyuyor. Verilen süre içinde yapılaşma koşulu istiyor. Ruhsat almazsa ikinci etap’a atıyor. Burada yatırım israfı olmuyor. Bunun önü açılmalı” dedi.

MÜTEAHHİT RANT DEĞİL İŞ PEŞİNDE

Müteahhitlerin ‘Rantçı’ diye suçlandığını kaydeden AYAMDER Başkanı Murtaza Kılçık, “Rantın tanımına baktığımızda bir yerden bir emta alıp hiçbir işlem yapmadan süre içinde anormal değer kazanmasıdır. İşte asıl rant, bu uzun bekleme süresinde sağlanıyor. Müteahhit rant değil iş peşinde sürekli yatırım istihdam sağlar konut yapar. Hükümetimiz özellikle son yıllarda eğitim ve sağlık konusunda çok ciddi radikal kararlar aldı. Bunun faydasını da tüm milletimiz gördü. Bunu kimse inkar edemez. Türkiye’nin gelişmesi içinde artık imar konusunda radikal kararlar alınmalı. Yatırımcıyı şekilde yönlendirilecek tedbirler alınmalı. Gecekondulaşmanın kaçak yapılaşmanın önü de kesilmiş olacaktır” diye uyardı. Başkan Kılçık, konuşmasını şöyle sürdürdü.

KONUT ÜRETMEKTE ZORLANIYORUZ

“Büyükşehir meclisi ise hem özellikle imar tadilatları gündeme getirilerek işgal ediliyor. Hem de meclis gereksiz yere çalışıyor. Bu işlerin daha kalıcı uzun vadeli planların yapılması kentimize fayda sağlayacaktır. Adana’yı 50 yıl idarece edecek arsa var ama bulamıyorsunuz. Niye bulamıyoruz, ya almış bekliyor yada bir kısmı imara kapalı. Kontu üretmekte zorlanıyoruz. Konut sektörü daralıyor. Arsa fiyatları böyle astronomi fiyatlara çıkınca müteahhitlerimiz konut üretemiyor bu sefer de taleplerde daralma oluyor. Bir an önce bu arsa sorunlar netleşirse, aşılırsa eminim ki, çok daha fazla Adana ekonomisine katkı sağlanacaktır.“

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

24.5° / 14.3°