Pamuğa dikkat!
Manşet Haber 14.02.2013 13:33:01 0

Pamuğa dikkat!

Pamuğa dikkat!

Adanalı pamuk üreticileri, pamuk ekim alanlarının artması için çiftçiye daha çok destek sağlanması gerektiğini vurguladı.
pamuk_biterseAdana’nın Karataş ilçesinde çırçır prese, zirai ilaç, tohum ve gübre satışı gerçekleştiren Ezeroğlu Tarım, pamuğun önemini anlatmak için bölge çiftçisiyle toplantı düzenledi. Set Tohumculuk Bölge Distribütörü Ezeroğlu Tarım Genel Müdürü ve Gıda Mühendisi Murat Ömer Ezeroğlu, bölgede pamuğun canlanması için girişimlere devam edeceklerini kaydetti. Türkiye’de ve Çukurova’da pamuk ekim alanlarının daraldığını kaydeden Ezeroğlu, stratejik bir ürün olan pamuğun para kazandırması durumunda ekim alanlarının da artacağını söyledi.
Bölgenin önemli pamuk üreticilerini bir araya getirerek farkındalığı artırmak istediklerini dile getiren Ezeroğlu, “Adana çocuğu olarak pamuğa destek veren çiftçileri buluşturarak ürün gamlarını pamuktan yana kullanmalarını öneriyoruz. Ülkemiz ve Çukurova genelinde pamuk ekim alanlarını artırmak zorundayız” dedi.
Üreticilere Deltapine pamuk çeşidi hakkında bilgiler veren Set Tohumculuk Teknik Müdürü Doç. Dr. Fehmi Gülyaşar ise pamuk tarımında özellikli tohumların önemine dikkat çekti. Pamuk yetiştiriciliğinde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerilerini anlatan Gülyaşar, üreticilere yeni yetiştirme sezonunda bol verim ve kazanç temennisinde bulundu.
Adana Ticaret Borsası (ATB) Ajanlarından Mehmet Gözüküçük de Türkiye’nin yıllık 1 milyon 500 bin ton pamuk üretimine ihtiyacı olduğunu ancak yıllık üretimin 650 bin ton civarında kaldığını belirtti. Ülkemizde pamuk ihtiyacının yüzde 80’nin iç piyasa tarafından karşılanmasının zorunluluğuna işaret eden Gözüküçük, “Pamuk biterse tekstilimiz de biter. Çok dikkatli olmak zorundayız” dedi.

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

40.4° / 25.6°