Paralı haber mi? AA aaa!
Manşet Haber 6.09.2012 15:57:36 0

Paralı haber mi? AA aaa!

Paralı haber mi? AA aaa!Haber bir olayı bir durumu topluluğa ya da bireye olduğu gibi katıksız yorumsuz en anlaşılır biçimde sade bir şekilde aktarma sanatıdır. Haber hayatımızın birçok alanında karşımıza çıkan ilgilimizi çekecek dereye ulaşma şeklini de ifade eder. Bu bakımından haber işlemi için özel kuruluşlar ve yayıncılık anlayışı da oluşmuştur.
Dünya'da ve Türkiye'de olup biten ne varsa hatta hayatımızın içinde ki olaylar haber kanalları gazete dergi duvar yazısı afiş ilan güvercin mektup gibi haber kaynakları kullanılarak ilan yolu ile ulaştırılır. Özellikle haber gündelik yaşamımızda gazete televizyon ve internet gibi çoğu insanın hemen ulaşabileceği alternatifler ile dinlenir ve izlenir. Haberin içine bakıldığında değişik kategorilere de ayrılmaktadır. Bu kategoriler içinde hava durumu spor haberleri magazin haberleri gibi maddelere ayrılmaktadır. Gündemin içinde olup biten ne varsa bu şekilde ayrıştırılarak dinleyici ya da okuyucu kitlesine rahatça ulaştırılır. Özellikle spor haberleri gibi dünya çapında rağbet gören haberler için gazete bir kaç sayfasını televizyon kanalları ise bir bülten ayırıp spor haberleri olarak sunmaktadırlar.
Haberleri bizlere ulaştıran haberciler sayesinde hazırlanan yazılar hazırlanarak haber yazısı niteliğine kavuşturulur. Bu oluşum içeriğinde merak uyandırıcı ilgi çekici şekiller kazanması ve okuyucu ya da dinleyicinin dikkatini çekmesini sağlamaktadır.
Bu yazımızda gündelik yaşamımızda oluşan olayların hepsi olmasa da bir kısmının haber olması bu haberlerin değişik kategorileri olması ve bunların oluşturdukları bütün sayesinde haberlerin okuyucu ve dinleyici kitlesine ulaştırılmasından bahsettik.


Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

16.5° / 10.5°