“PATATES VE SOĞANDA SPEKÜLATİF FİYATA FIRSAT VERİLMEYECEK”
EKONOMİ 23.02.2024 23:18:00 0

“PATATES VE SOĞANDA SPEKÜLATİF FİYATA FIRSAT VERİLMEYECEK”

Adana Tarım İl Müdürü Nuri Kökçüoğlu; “ Üreticinin korunması, tüketicinin güvenilir ve ekonomik gıdaya erişimi için denetimlerimiz devam edecek" açıklamasında bulundu.

Adana Tarım İl Müdürü Nuri Kökçüoğlu; “ Üreticinin korunması, tüketicinin güvenilir ve ekonomik gıdaya erişimi için denetimlerimiz devam edecek" açıklamasında bulundu.

Yapılan açıklamaya göre, patates ve soğanda fahiş fiyat oluşmaması ve tüketicinin mağdur edilmemesi için Tarım ve Orman Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı görevlileri Adana halinde üçlü denetim yaptı.

Sofraların temel tarımsal tüketim maddeleri arasında yer alan soğan ve patateste üretici ile tüketici arasında fahiş fiyatın oluşmaması, tüketicinin daha uygun koşullarda muhafaza edilmiş soğan ve patates tüketmesi için Bakanlığımız talimatları doğrultusunda Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinesinde Ticaret Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı temsilcilerinin katılımı ile geniş çaplı bir denetim yapıldı.

Denetime, Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Nuri Kökçüoğlu başkanlığında, İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden 70 gıda denetçisi, Adana Vergi Dairesi Başkanlığı Denetim ve Koordinasyon Şube Müdürlüğünden 20 gelir uzmanı ve Ticaret İl Müdürlüğünden 8 denetim görevlisi olmak üzere toplam 98 personel katıldı. Patates ve soğan fiyatlarında oluşabilecek spekülasyonların önüne geçmek ve gıda sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla Vedat Dalokay Hal Kompleksi içerisinde aktif faaliyette bulunan patates ve soğan komisyon evinlerinde yapılan denetimde, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri; hijyen kurallarına uyum, depolama koşulları ve genel temizlik konularına yönelik denetim gerçekleştirdi. Bu kapsamda hijyenik şartların yetersizliği tespit edilen iş yerlerinde idari süreç başlatıldı. Adana Vergi Dairesi Başkanlığı Denetim ve Koordinasyon Müdürlüğü ekipleri ise; stok kontrolü, fatura, sevk ve taşıma irsaliyesi konularında denetim yaptı. Fatura, sevk ve taşıma irsaliyesi düzenlemediği tespit edilen işyerlerine, Vergi Usul Kanununa göre cezai işlem uygulandı. İl Ticaret Müdürlüğü ekipleri ise alış satış fiyatları yönünden denetim gerçekleştirdi.

Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Nuri Kökçüoğlu, patates ve soğanda geçmiş yıllarda çok ciddi spekülasyon yapıldığını ve bunun da fiyatlarda suni artışa neden olduğunu belirterek, “Bakanlığımız talimatları doğrultusunda bu güne kadar olduğu gibi önümüzdeki dönemlerde de üreticilerimizin korunmasına, tüketicilerimizin sağlıklı ve ekonomik gıdaya erişmesine yönelik çalışmalarımıza aralıksız devam edilecektir" dedi.

 


Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

24.5° / 14.3°