Patriotların gelmesini protesto ettiler
Manşet Haber 17.01.2013 00:50:56 0

Patriotların gelmesini protesto ettiler

Patriotların gelmesini protesto ettiler

patriot_eylemiAdana’da, NATO şemsiyesi adı altında İncirlik Üssü’ne patriotların getirilerek yerleştirilmek istenmesi protesto edildi.


İnönü Parkında toplanan çeşitli sendika, dernek, kurum ve kuruluşlar ile siyasi partiler adına hazırlanan basın açıklaması dönem Serpil Arslan tarafından okundu.  Arslan, “Patriotlar Adana’ya geliyor. Patriotların Türkiye topraklarına yerleştirilmesine, savaşa, NATO’ya ve İncirlik Üssü’ne hayır” dedi.

AKP Hükümetinin, ülkeyi adım adım savaşa ve bölgemizi de ateş çemberinin içine çektiği ifade edilen açıklamada şu görüşlere yer verildi:

Kürecik’te NATO üssünün kurulmasının üzerinden daha bir yıl bile geçmeden, şimdi de Adana, Kahramanmaraş ve Gaziantep kentlerine PATRİOT bataryalarının konuşlandırılması için hazırlıklar yapılmaktadır. Daha dün ülkemiz komşularıyla sorunsuz bir ülke iken, bugün AKP’nin uyguladığı politikalar nedeniyle NATO’nun komşu ülkelere karşı saldırı üssü haline getirilmektedir.

ABD, ‘Büyük Ortadoğu Projesi’ kapsamında İran, Suriye ve Irak’ı “tehdit” olarak görüyor ve bu ülkelerde rejim değişikliği peşinde koşuyordu. Peki, Türkiye komşuları olan bu ülkelerle ne yapıyor? Suriye’de muhalefetin en aktif destekçisi; silah yardımından askeri eğitime kadar muhaliflere her türlü desteği veriyor. “Özgür Suriye Ordusu”na bağlı silahlı militanlar ellerini kollarını sallaya sallaya sınırdan geçiş yapabiliyor. Şimdi komşularıyla bu kadar çatışmalı hale gelmiş bir ülkenin belli başlı illerine NATO’nun patriot füze bataryalarını yerleştirmenin anlamı bu ülkeyi savaşın en aktif aktörlerinden biri haline getirmek değilse nedir?

Sormak gerekir; Acaba ABD ve NATO, Patriot bataryalarını yerleştirmeyi Türkiye’nin güvenliğini istedikleri için mi, yoksa olası bir bölgesel savaşta Türkiye’yi savaşın ön cephesi olarak kullanmak istedikleri için mi kabul ettiler?

Bu sorunun yanıtını bulmak için NATO’nun “güvenlik” gerekçesiyle girdiği bölgelerde yaşananlara bakmak yeterlidir.  NATO nereye girmişse orada çatışmalar, katliamlar ve istikrarsızlık derinleşmiştir.  Fazla uzağa gitmeye de gerek yok. İşte Afganistan, İşte Irak, İşte Libya.”

Öte yandan, 25’i aşkın sivil toplum örgütü, dernek, sendika ve siyasi parti temsilcilerinin katılımoıyla 19 Ocak Cumartesi günü sat 13.00’te İncirlik Üssü önünde kitlesel basın açıklaması gerçekleştirileceği açıklandı.

 

YAZARLAR

19.5° / 8.9°