Pişkin: Amerikalılarda kutuplaşma fazla
Manşet Haber 13.11.2012 14:58:05 0

Pişkin: Amerikalılarda kutuplaşma fazla

Pişkin: Amerikalılarda kutuplaşma fazla

Adana(Ulus)--CHP PM Üyesi ve Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Pişkin, seçim sürecinde Amerikalıların keskin bir şekilde, birbirine muhalefet ettiğini bu durumun da toplumda gerginliğe neden olduğunu ileri sürdü

Başkanlık seçimlerini izlemek için ABD’ye giden CHP PM üyesi Gökçe Pişkin izlenimlerini aktardı. CHP Gençlik Kolları’nın her ay düzenlediği “Evrensel Düşün” yuvarlak masa toplantılarının bu dönemki ilk toplantısı CHP Parti Okulu'nda gerçekleştirildi.

Koordinatörlüğünü CHP Gençlik Kolları Uluslararası İlişkiler Komisyonunun üstlendiği toplantında, ABD seçimi sonuçları ve bu seçim sonuçlarının Türkiye ve dünyaya yansıyacak olası sonuçları tartışıldı.

Toplantıya konuşmacı olarak,  Amerika'da seçimleri birebir gözlemleyen CHP Parti Meclisi üyesi Gökçe Pişkin ve DPT’de Stratejik Araştırmalar Dairesi başkanlığı, devlet bakanlığı ve milletvekilliği dönemlerinde Kemal Derviş’in danışmanlığını yapan .Yusuf Işık katıldı.

ABD izlenimlerini aktaran Gökçe Pişkin,  seçim sürecinde Amerikalıların keskin bir şekilde, birbirine muhalefet ettiğini bu durumun da toplumda gerginliğe neden olduğunu ileri sürdü. Pişkin,  her ne kadar Obama başkan seçilse de %50’lik bir kesimin Romney’e destek verdiğini, halkın hemen hemen yarısının Ortadoğu’da daha sert tutum takınmak isteyen Romneyin vaatlerini desteklemesini de ilginç bulduğunu sözlerine ekledi.

Yaklaşık iki saat süren toplantıda konuşmacılar, Romney ve Obama’nın seçim yarışını nasıl götürdüklerini,  seçim vaatleri ve Obama’nın seçilmesinin ve Romney’in seçilememe sebeplerini ve Obama’nın vaad ettiği dış politika ile bu politikanın gerçekçiliği tartışılırken Türkiye ve dünyanın (özellikle Orta Doğunun) bu politikadan nasıl etkileneceği dile getirildi.

 

CHP Gençlik Kolları Uluslararası İlişkiler Komisyonu Temsilcisi Anıl Kemal Aktaş da yaptığı konuşmada, 'Geçen yıl içerisinde başlayan Evrensel Düşün toplantıları; küresel birçok sosyal ve ekonomik olayı yuvarlak masa toplantısı kuralları ve ilkeleri çerçevesinde değerlendiren toplantı serileridir. Toplantılar sivil toplum kuruluşu temsilcileri,strateji kuruluşu uzmanları,milletvekilleri ve akademisyenler katılımı ile gerçekleşiyor. Konularının uzmanı kişilerle gençler arasında beyin fırtınası gerçekleştiriliyor. Bir sonraki toplantımız İstanbul'da Balkan ülkeleri üzerine olacaktır.' dedi.

 

YAZARLAR

40.9° / 23.3°