Saldırıya uğrayan doktora ziyaret
Manşet Haber 10.10.2012 13:34:53 0

Saldırıya uğrayan doktora ziyaret

Saldırıya uğrayan doktora ziyaret

Adana(Ulus)--Tabip Odası Başkanı Dr. Ali İhsan Ökten, son zamanlarda hekim ve sağlık çalışanlarına yönelik saldırıların arttığını belirterek, şiddet konusunda TTB’nin dile getirdiği ve Sağlık Bakanlığının yapacağına dair söz verdiği çözüm önerilerinin biran önce hayata geçirilmesini istedi.
Dr. Ali İhsan Ökten, bir hasta tarafından yumruklu saldırıya uğrayan Kozan devlet hastanesinde görevli Nöroloji Uzmanı Dr. Filiz Ökten’e geçmiş oldun dileğinde bulunarak her türlü desteği vereceğini söyledi.
Olayın şokunu üzerinden atamayan Nöroloji Uzmanı Dr. Filiz Ökten, “A.A. isimli hasta benden yeşil reçete ile yazılan bir ilacı yazmamı istedi. Ben de bu ilaç bağımlılık yapar, sizin tedaviniz psikiyatri tarafından yapılmalı dedim. Bana senden önceki doktor yazmıştı o kötü doktor sen iyi doktormusun dedi. Psikiyatri servisine yönlendirmeye çalıştım. Şahıs bana hayır ben her seferinde sana geleceğim. Sen bu ilacı bana yazmak zorundasın dedi. Ben de durumu idare etmek için bu kez ilacınızı yazayım ama bir dahaki sefere psikiyatriye gidin dedim. Onun üzerine bana saldırdı. İlk yumruğu kulağımın üzerine yedim sonra kafama sonrasını hatırlamıyorum. Yardıma arkadaşlar gelmiş, güvenlik şahsı polise teslim etmiş. Tedavimin ardından şahıstan şikâyetçi oldum” şeklinde konuştu.
Hekime saldırıların son bulmasını dilediğini, uzun süredir hastanelerde hasta ve hasta yakınları, hekimlere ve diğer sağlık çalışanlarına sözlü ve fiili saldırılarda bulunulduğunu belirten Adana-Osmaniye Tabip Odası Başkanı Dr. Ali İhsan Ökten,”Meslektaşımız Filiz Ökten bir hasta tarafından kendisine söylenen yeşil reçeteye dahil bir ilacı yazmadığı için darp edilmesi utanç vericidir. Temelinde bireysel hak arama içgüdüsünün yattığı sanılan bu tür eylemler yani şiddet, yetkililerin kışkırtıcı söz ve davranışları, her şeyin sorumlusu olarak doktorların gösterilmesi, caydırıcı yaptırımların getirilmemesi ve yapılan şiddete ceza verilmemesi sonucunda giderek toplumsal bir davranış haline gelmiştir” dedi.
Şiddetin toplumun her kesimine yayıldığını dile getiren başkan Dr. Ökten,”Gazeteler her gün şiddet haberleriyle doludur. Kadına şiddet, doktora, öğretmene şiddet, sporda şiddet. Kısacası şiddetsin gün geçmemektedir. Şiddetin bu kadar yaygın olduğu bir toplumun sosyologlar tarafından mutlaka incelenmesi ve rehabilite edilmesi gerekmektedir. Önemli olan şiddeti ölmemenin yanında şiddetin nedenlerini ortadan kaldırmaktır. Meslektaşımız Ersin Arslan’ın öldürülmesinden sonra yaşadığımız travmanın etkisini üzerimizden atamadan birçok il ve ilçede meslektaşlarımız hasta veya hasta yakınları tarafından sözlü ve fiili şiddete maruz kalmıştır. İnsanların sağlığını ve yaşamasını önceleyen bizler bu güne kadar birçok insanı sağlığına kavuşturduk. Birçok insana can verdik. Hayat sunan ellerimiz artık kırılmaktadır. Tarih, bu gün olduğu gibi gelecekte de hekimlere yönelik yapılan bu saldırılar karşısında sorumlu olan bu toplumdan ve yöneticilerden utanç duyacaktır. Adana-Osmaniye Tabip Odası olarak meslektaşımız Dr. Filiz Ökten’e yapılan saldırıyı kınıyoruz” dedi.

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

37.6° / 24.9°