Semt Pazarında Organik Günler
Manşet Haber 8.12.2012 17:40:55 0

Semt Pazarında Organik Günler

Semt Pazarında Organik Günler

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen “Türkiye’de  Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi” Tarım İl Gıda, Hayvancılık Müdürlüğü tarafından “Organik Günler”  ürün tanıtımı ve satış organizasyonu günleri yapıldı.

Tarım İl Gıda, Hayvancılık Müdürü Hamit Aygül,  8-9 Aralık 2012 tarihlerinde Çukurova İlçesi Toros Mahallesi Kenan Evren Bulvarı‘nda bulunan Mahfesığmaz Kapalı Semt Pazarı’nda ilk defa düzenlenen  “Organik Günler” etkinliğinin tek amacının Organik ürünlerin tüketiciler ile buluşturulması olduğunu söyledi.

Hamit Aygül, “ Dünyada organik tarım son yıllarda hızla gelişme göstermektedir. Son verilere göre dünya tarım alanlarının yüzde birlik kısmında organik tarım yapılmaktadır. 2011 tarım verilerine göre ise Türkiye’de organik tarım yapan çiftçi sayısı 42 bin 460 olup, 614 bin 618 hektar alanda, 225 çeşit ürün organik metodlarla yetiştirilmektedir.” dedi

55 milyar dolarlık dünya organik ürün pazarında ülkemizin 16 milyon dolarlık bir paya sahip olduğunu belirten Aygül, 2006 yılından itibaren  geliştirilen “Türkiye’de  Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi”nin uygulandığını söyledi. Aygül, şöyle konuştu:

“Bu proje de Adana ile birlikte toplam 33 il müdürlüğü ve 10 araştırma Enstitüsü tarafından uygulanmaktadır. 2008 yılında projemize dahil olan ilk 13 çiftçimiz organik tarım metotlarını başarı ile uygulayarak ürettikleri zeytin, elma, nar ürünleriyle sertifikalarını almıştır. Sonuç olarak organik ürüne artan talep karşısında insanlara güvenilir ürünler sunabilmek için ‘Organik tarım’ sektörün hızla yükselen değeridir. Bundan sonraki tek hedefimiz ise semt pazarlarında bu ürünleri tüketicilerle buluşturmaktır. “ 

Vali Yardımcısı Halit Arslan, bu tür organizasyonların tüketiciler için önemine değindi. Vali Yardımcısı Halit Arslan, Çukurova Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan, İl Müdürü Hamit Aygül ile birlikte kurulan standları tek tek gezdiler. 2 gün açık kalacak “Organik Günler” pazarına Adana’nın dışında ve bazı illerden gelen  organik tarım yapan üreticiler ve firmalar katıldı. 

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

16.5° / 10.5°