SEPSİS’İ DURDUR HAYATI KURTAR!
Manşet Haber 20.09.2018 11:19:28 0

SEPSİS’İ DURDUR HAYATI KURTAR!

SEPSİS’İ DURDUR HAYATI KURTAR!

Dünya Sepsis Hastalığı Günü nedeniyle Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde eğitim toplantısı düzenlendi. Toplantıda hastalık hakkında konunun uzmanlarında çeşitli bilgiler verildi.
Dünya’da halen ölüme ençok sebeb olan hastalıkların başında gelen sepsis’e dikkat çekmek amacıyla özel bir gün belirlenmiş durumda. Hastalıkla ilgili olarak çeşitli eğitim toplantılarıda düzenleniyor. Bu tolantılardan biride Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Hipokrat Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı ile Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nın ortaklaşa düzenlediği eğitim toplantılarının oturum başkanlıklarını Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç Dr. Aslıhan Ulu Candemir ile Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç Dr. Ezgi Özyılmaz yaptı.

Tip Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Tunay Sarpel başta olmak üzere doctor ve hemşirelerin katıldığı eğitim toplantısnda ilk oturumda Uzman Doktor Didem Sözütek sepsisin önemi, tanımı ve tanısı konularında çeşitli bilgiler Verdi.Öğretim Üyesi Uzman Doktor Ferit Kuşçu ise sepsiste antibiyotik tedavilerini anlattı.
İkinci oturumda ise Uzman Doktor Özlem Özkan Kuşçu Sepsiste antibiyotik dışı tedaviler hakkında katılımcıları bilgilendirirken, hastalıktan korunma ve koruyucu önlemler konusunda da Doç. Dr. Süheyla Kömür yine katılımcıları bilgilendirdi.

Eğitim toplantısı daha sonar soru cevap bölümüyle devam etti.

YAZARLAR

40.9° / 23.3°