Seyhan
Manşet Haber 7.10.2012 22:20:56 0

Seyhan'da, meclisin fesih restleşmesi

Seyhan'da, meclisin fesih restleşmesi

Seyhan Belediyesi Meclisi’nin 2013 bütçesinin görüşülmesi beklenen dünkü oturumuna meclisin feshi tartışmaları damgasını vurdu. CHP, MHP ve BDP’li üyelerinin gelecek yıl yapılması planlanan seçimlerde kullanılacağı düşüncesiyle 175 milyon 431 bin TL’lik performans planında 25 milyonluk bir kısıntı yapmak istemesi mecliste sert tartışmaların yaşanmasına neden oldu. Üç grup da istenilen düzeltmelerin yapıldığı performans planını görmek isterken, AKP grubu bu talebin gereksiz olduğunu öne sürdü. AK Partili Abdullah Doğru, gelirde yapılacak bir azaltmanın meclisin feshine neden olacağı uyarısını yaparken, CHP Grup Başkanvekili Kadir Karakuş, gerekirse meclisi seve seve fesh ettirebileceklerini söyledi.

PERFORMANSA UYGUN MALİ BÜTÇE ÖNÜMÜZE GELMEDİ
Seyhan Belediyesi Meclisi’nin dünkü oturumunda AK Parti ve muhalefet grupları arasında gergin anlar yaşandı. CHP’li Cemal Karasu’nun başkanlık yaptığı mecliste MHP’li Rahmi Benli Stratejik plana uygun performans planının mecliste görüşülüp karara bağlandığını anımsatarak, bu plana uygun mali yıl bütçesinin önlerine gelmediğini söyledi.

İDARENİN KİTAPÇIK SUNMA YÜKÜMLÜLÜĞÜ YOK
Benli, bu planın basılıp gelmesi için gerekiyorsa meclise ara verilmesi teklifinde bulunurken, AK Partili Türker Doğan, belediye idaresinin kitapçık hazırlayıp sunma gibi bir yükümlülüğünün bulunmadığını öne sürdü. İdareden yeni bir bütçe hazırlanması yönünde bir talepte de bulunulamayacağını dile getiren Doğan, meclisin bir gündemi olmaması gerekçesiyle meclise ara verildiği takdirde meclisin bu ay bir daha toplanamayacağını ve bütçenin de yapılamayacağını ifade ederek bunun sonuçlarının ağır olacağını söyledi.

İKİ KİTAPÇIK OLMADAN BÜTÇEYİ GÖRÜŞEMEYİZ
CHP’li Tevfik Gökdemir ise performans planındaki değişikliklere göre bütçenin hazırlanması gerektiğini savunarak “Performans üzerinde yaptığımız değişiklikler yapılıp, 25 milyon TL düşen o değişiklikler performans kitapçığına basılması ve net bir şekilde bize dağıtılması gerekiyor. Performansa uygun 2013 yılı bütçesinin hazırlanması gerekiyor. İki kitapçığın elimize gelmeden bütçe görüşmesi yapamayız” dedi.

HİZMET ENGELLENMEYE ÇALIŞILIYOR
Performans planı görüşülürken yaşanan tartışmaları anımsatan AK Partili Abdullah Doğru, 175 milyonluk bütçede alınacak geliri azaltıcı bir kararın meclisin feshini gerektirdiğini ve meclisin de böyle bir yetkisinin olmadığını söyledi. Stratejik plana uygun performans planı yapılmadığını öne süren Doğru, buna gerekçe olarak da stratejik planda olmasına karşın performans planına alınmayan otoparkı gösterdi ve halka hizmetin engellenmeye çalışıldığını ima etti.

SEVE SEVE KENDİMİZİ FESHETTİRİRİZ
MHP’li Rahmi Benli’nin meclisin ertelenmesine yönelik teklifine destek veren CHP Grup Başkanvekili Kadir Karakuş, otoparkın 1/1000’lik planının olmaması nedeniyle performans planına alınmadığını, onun dışındaki hiçbir hizmet kaleminde değişiklik yapılmadığını vurguladı. Hizmetin engellenmesine yönelik herhangi bir durumun sözkonusu olmadığını savunan Karakuş, hizmetlerin tutarlarının abartılı olduğunu ve bu tutarların düzeltildiğini söyledi. Geçen yıl yapılan bütçede de aynı durumun yaşandığını ve idarenin istenilen şekilde harcama tutarlarını düzelttiğini aktaran Karakuş, bu yıl ise idarenin inatlaşmasının meclisin feshi sonucunu doğurması durumunda seve seve buna razı olacaklarını belirtti. Karakuş, “İdarenin meclis kendini bir feshetse de biz kendi kendimiz rahat edelim gibi bir kaygısı varsa biz düşmeye hazırız. Bunda bir sorun yok. Dediğimiz rakamlar düzeltilmediği sürece oylamaya geçilmesi bana göre yanlış bir iştir. Çünkü artık Atı alan Üsküdar’ı geçmiştik. Bu saatten sonra meclis bunu yapıp kendini feshetme noktasına gidiyorsa bundan yana bizim hiçbir sıkıntımız yok. Seve seve kendimizi feshettiririz” diye konuştu.

BÜTÇE ALLAH’IN KELAMI DEĞİL
Karakuş’un meclisin feshiyle ilgili sözlerine destek veren CHP’li Fatih Özgür de kanun koyucunun işlevsel olmayan, sonuç doğurmayacak bir müessese getirmeyeceğinin altını çizerek, “Eğer idarenin yaptığı bütçe tahmini haşa Allah kelamı gibi hiçbir yerde değiştirilmeyecekse Seyhanlının oy vererek seçtiği 45 belediye meclisi bütçe yapar demez” şeklinde konuştu.

ÖZER VE DAŞ ARASINDA TARTIŞMA
Tartışmalar sürerken Meclis Başkanvekili Cemal Karasu’nun gruplar arasında uzlaşma sağlanmasına fırsat tanınması noktasında oturuma 10 dakika ara vermek istemesine CHP’li Bekir Sıtkı Özer oturduğu yerden olumlu yanıt verdi. Özer’in sözlerine tepki gösteren Encümen üyesi bir diğer CHP’li Abdulkadir Daş, “Neyin uzlaşması? O attığımız imzaları inkar mı edeceğiz. Burada sen yorum yapma hakkına sahip değilsin Bekir Sıtkı Özer” dedi. Oturuma 10 dakika ara verilirken Özer ve Daş arasındaki tartışma meclis salonu dışında da sürdü. Daş, “Herkes haddini bilecek. Ben AK Parti’nin mi meclis üyesiyim. Şamar oğlanına döndürdüler” diyerek Özer’e tepkisini sürdürdü.

10 dakikalık aranın ardından tartışmalar kaldığı yerden devam ederken, Meclis Başkanı Karasu oturumu pazartesi günü 17.00’e ertelendi.

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

28.4° / 19.2°