Seyhan’ın bütçesi ne olacak?
Manşet Haber 9.10.2012 15:50:43 0

Seyhan’ın bütçesi ne olacak?

Seyhan’ın bütçesi ne olacak?

Seyhan Belediyesi Meclisi’nde bütçe tartışmaları devam ediyor.
Meclis üyeleri cumartesi ve Pazar günü de ful çalıştı. Seyhan Belediyesindeki tartışmaların gazete manşetlerine “Çirkin İttifak” şeklinde yansıması meclis üyelerinin tepkisine neden oldu. BDP’li Meclis Üyesi Navaf Ok, halkın hakkı ve hukuku yararına onurlu bir ittifak yapıldığını söyledi. MHP’li Rahmi Benli, 2009 ve 2010 yılı bütçeleri ile gerçekleşme oranlarını okuyarak, Meclis’in başkana gerekli bütçeyi verdiğini ancak Başkan Azim Öztürk’ün bu bütçeyi kullanmadığını öne sürdü. CHP’li Kadir Karakuş ise bütçe görüşmelerinde hassas davrandıklarını ancak AK Parti grubunun yasayı önlerine koyup bir an önce oylanması yönünde dayatma yaptığını iddia etti. Karakuş, “bütçe yüzünden meclis düşecekse düşsün” sözlerini yineledi.

Seyhan Belediye Meclisi’nde hafta sonu yaşanan bütçe tartışmaları revam ediyor.
Gündem dışı söz alan CHP’li Kadir Karakuş, pazar günkü oturumun bir gazetenin manşetine “Çirkin ittifak” şeklinde yansımasına tepki gösterdi. Meclisin hiçbir şekilde hizmeti engelleme gibi bir girişiminin söz konusu olmadığını belirten Karakuş, sadece hizmetlerin maliyetinde tasarruf etmeye çalıştıklarını söyledi. “Çirkin ittifak” sözünün hiçbir partiye yakışmayacağını ifade eden Karakuş, gazetecilere her zaman bilgi vermeye hazır olduklarını belirterek, kendilerinden detaylı bilgi alınabileceğini söyledi. BDP’li Navaf Ok da Karakuş’un sözlerine destek vererek, halkın menfaati yönünde üç partinin ittifak yaptığını, performans planında yapılan değişikliklerden örnekler vererek anlattı. Ok, “Halkın hakkı hukuku, menfaati yararına onurlu bir ittifak yapılmıştır” diye konuştu.

BÜTÇEYİ BAŞKAN KULLANMADI
Belediyeye 2009’da 124 milyon TL, 2010’da ise 135 milyon TL bütçe verildiğini anımsatan MHP’li Rahmi Benli ise bütçe kalemlerini ve gerçekleşme oranlarını okuduktan sonra meclisin hizmetler için gerekli bütçeyi Başkan Öztürk’e verdiğini ancak Öztürk’ün bu bütçeyi kullanmadığını öne sürdü.

İLK DEFA BÜTÇE YAPILIYOR GİBİ
Bütçenin oylanmasıyla ilgili tartışmalar da kaldığı yerden aynı hızla devam ederken, yeniden söz alan CHP’li Kadir Karakuş, meclis üyesi olarak kendisinin 9 yıldır, mevcut meclisin ise 4 yıldır bütçe yaptığının altını çizerek, gelinen noktada meclisin ilk defa bütçe yapıyormuş gibi bir duruma düştüğünü ifade etti.

‘AK PARTİ DAYATMA YAPIYOR’
Performans planında fahiş buldukları rakamları düşürdüklerini ancak hizmet kalemlerinde bir değişiklik yapılmadığını dile getiren Karakuş, 175 milyonluk bütçenin dayatılmaya çalışıldığını iddia etti. Kendilerinin konuyla ilgili olarak çok hassas davranırken AK Parti grubunun bir “illa bugün geçecek” şeklinde bir dayatması olduğunu savunan Karakuş, oturumun iki gün sonraya ertelenmesini ve meclis üyelerinin yapılan çalışmaları gözden geçirmesini teklif etti. Karakuş, “Bütçe nedeniyle meclisin düşmesi gerekiyorsa düşsün” şeklindeki sözlerinin de arkasında olduğunu sözlerine ekledi. CHP’li Meclis Üyesi Mustafa Bıyık da kimsenin meclisin üstüne olmadığın ve dayatmaların hiçbir şeyi çözemeyeceğini söyledi.

AK PARTİ GRUBU YOK SAYILDI
AK Partili Abdullah Doğru ise performans planı görüşülürken diğer grupların kendilerini dikkate almadığını ileri sürdü. Doğru, “Haklı olduğunuz yönler var ama görüşelim dediğinizde AK Parti Grubunu yok saydınız” diyerek tepkisini dile getirdi.

İDARE MECLİSİ TIKIYOR
Meclisin üzerinde bir irade olmadığını belirten bir diğer CHP’li Tevfik Gökdemir ise idarenin Meclisi tıkadığını öne sürdü.CHP’li Fatih Özgür de kanun ve yönetmeliklerin belediye bütçesinin nasıl yapılacağını açık ve net bir şekilde anlattığını ifade ederek, bir maddenin başka bir maddeyi yok saymasının mümkün olmadığını belirtti. Özgür, 5393 sayılı yasanın 62. maddesinin 2. paragrafındaki yer alan denkliğin bozulması ifadesinde belediyelere kanunla tanınan gelir kalemlerinin yok sayılması anlamında olduğunu vurguladı.
Oturum, Meclis Başkanı Cemal Karasu tarafından bu akşama ertelendi.

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

16.5° / 10.5°