Sırrı Sakık: Aygün müzakere ile serbest kalır
Manşet Haber 13.08.2012 16:37:38 0

Sırrı Sakık: Aygün müzakere ile serbest kalır

Sırrı Sakık: Aygün müzakere ile serbest kalır


CHP'li Hüseyin Aygün'ün PKK tarafından kaçırılmasının ardından BDP'den ilk tepki Muş Milletvekili Sırrı Sakık'tan gelmişti. Sakık, 'üzgünüz' demişti.


Sakık bugün de twitter'dan Aygün'ün kaçırılması konusundaki görüşlerini yazmayı sürdürdü ve ilginç bir benzetme yaptı...


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrail ile Filistin arasındaki esir takasında oynadığı role atıfda bulundu ve 'İsrailli bir askerle 477 Filistinli'nin takasında rol üstlenen hükümetin, PKK'nin elinde bulunan içerisinde askerlerin, polisin ve kaymakam adayının da bulunduğu 26 kişi için herhangi bir duyarlılık bile göstermemesi ortadadır. Hükümetin her alıkonulmadan sonra 'operasyonlar hızını arttırarak devam etmektedir' ifadesini kullanıyor'' dedi.


'TÜRKİYE'NİN İHTİYACI OLAN MÜZAKERE'

Hürriyet gazetesinden Zeynep Gürcanlı, Sırrı Sakık'a 'BDP de takas mı öneriyor?' diye sordu.


İşte Sakık'ın yanıtı;


'Hayır. Takas anlamına gelmiyor. Zaten Kürt sorununu artık takas, mücadele, operasyon yöntemleri değil, ancak müzakere yöntemi çözer. Yıllardır mücadele yöntemi uygulanıyor. Oysa Türkiye'nin ihtiyacı olan müzakere. Müzakere barış getirir.''


İsrail-Filistin esir değişimi konusunu gündeme getirmesinin ise hükümetin başka ülkelerde gösterdiği son derece 'insani' tavırları, kendi ülkesinde göstermemesini eleştirmek amacını taşıdığını anlattı Sakık ve sözlerine şöyle devam etti: 'İsrail ile Filistin arasındaki esir değişimi Başbakan'ın oynadığı arabulucu rolünü herkes biliyor. Oradaki bir askere karşı, gösterilen hassasiyete dikkat çekmek istedim. İsrail askerinin geri verilmesi için gösterilen insani tavır, ki bu tavrı takdir ediyoruz, kendi ülkesinde uygulanmıyor. Türkiye'de hemen 'askeri operasyonlar devam edecektir' açıklaması geliyor. Bu da, Türkiye'de insana nasıl değer biçildiğini gösteriyor'.


Daha önce, yine PKK tarafından kaçırılan ve BDP'liler tarafından Kuzey Irak'ta teslim alınan 8 askeri hatırlatan Sırrı Sakık, 'O dönemin bakanı Mehmet Ali Şahin o askerler hakkında 'keşke sağ gelmeseydiler' demişti. Bu zihniyeti gösteriyor' dedi.


'TIRNAĞINA ZARAR GELMESİN İSTERİZ'

Sakık, kaçırılan CHP Milletvekili Hüseyin Aygün konusunda ise, 'Tırnağına zarar gelmesin isteriz' dedi. Sakık şöyle devam etti: 'Eş başkanlarımız zaten yaptıkları ortak açıklamada tavrımızı ortaya koydular. Dünyaya farklı pencereden de baksak, bir milletvekilinin alıkonulmasının kabul edilemez olduğunu düşünüyoruz' dedi.


YAZARLAR

36.3° / 23.2°