Sümer: Cumhuriyet’i sonsuza değin yaşatmaya kararlıyız
Manşet Haber 23.10.2012 17:34:48 0

Sümer: Cumhuriyet’i sonsuza değin yaşatmaya kararlıyız

Sümer: Cumhuriyet’i sonsuza değin yaşatmaya kararlıyız

Adana(Ulus)--Cumhuriyet Halk Partisi Adana İl Başkanı Orhan Sümer, art arda kutlanacak Kurban Bayramı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’yla ilgili kutlama mesajı yayınladı.
Kurban Bayramını ve Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kurulan Cumhuriyet'in 89. yıldönümünü art arda kutlama şansına sahip olduğumuz günlere girdiğimizi belirten Sümer, “Toplusal barışın inşa edilmesinde önemli rolü olan dini bayramlarımızdan Kurban Bayramı’nda dostlukların pekişmesi, kardeşlik duygularının üst seviyeye çıkması ve dargınlıkların, küskünlerin sona ermesi için yakalayacağımız fırsatları iyi değerlendirmeliyiz. Kurban Bayramı ulusumuzun dayanışma gösterdiği günlerden biri olmasıyla da önem taşımaktadır. Kurban Bayramı’nın anlamına uygun hoşgörü ve barış ortamı içinde geçirilmesini diliyor, vatandaşlarımızı kırgınlıkları geride bırakmaya çağırıyorum” dedi.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı da Kurban Bayramı’nın hemen ardından kutlayacak olmamızın mutluluğunu yaşadıklarını aktaran Orhan Sümer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ulusumuz ve devletimiz, Cumhuriyetle çağdaş bir yönetim biçimine kavuşmuş, dünyada takdir ve gıptayla karşılanan bir yeniden yapılanma ve dönüşüm sürecine girmiştir. Maalesef günümüzde Türkiye Cumhuriyeti’ni yönetenler Cumhuriyet kazanımlarını bir bir yok etmeye çalışmaktadır. Ancak ulusumuz, kendisini çağdaş dünyayla buluşturan ve özgürlük ortamı yaratan Cumhuriyet'i korumaya ve sonsuza değin yaşatmaya kararlıdır. Bu anlamlı günde, yurttaşlarımızı Cumhuriyet'in değerlerini ve erdemlerini yeniden düşünmeye, gelecek kuşaklara da en iyi biçimde anlatmaya davet ediyorum. Türkiye Cumhuriyeti, yok edilmek istenen bir ulusun yeni bir devlet oluşturmak ve bağımsızlığına kavuşmak gayesiyle giriştiği mücadelenin sonucunda kurulmuştur. Ulusal Kurtuluş Savaşı'nın zaferle sonuçlanması, laik, demokratik ve çağdaş yeni Türk Devleti'nin kurulmasının, devletin ve toplumun yeniden yapılanmasının önünü açmıştır. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını, bu toprakları yurt yapan şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz gönül borcu, saygı ve rahmetle anıyorum. Cumhuriyet, bağımsızlık ve özgürlük savaşımı sırasında temelleri atılan, Türk insanının çağdaş dünyanın kavram ve değerleriyle buluşmasını, uygarlığın olanaklarından en iyi biçimde yararlanmasını amaçlayan bir yönetim biçimidir.”

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

40.4° / 25.6°