Sümer: Haber alma hakkı gasp ediliyor
Manşet Haber 1.10.2012 14:19:17 0

Sümer: Haber alma hakkı gasp ediliyor

Sümer: Haber alma hakkı gasp ediliyor

Adana(Ulus)--Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Orhan Sümer, AKP’nin tam bir dikta rejimi uygulamaya başladığını öne sürdü. AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kendilerine oy vermeyenlerin de hakkını, hukukunu koruyacaklarına dair söylemlerde bulunduğunu ancak Ankara’daki AKP kongresinde halkın objektif haber alma hakkının gasp edildiğini vurguladı.

AKP Kongresi’ni izleme yasağı getirildiğini hatırlatan Sümer, kongreye Cumhuriyet, Aydınlık, Sözcü, Evrensel, Birgün ve Yeniçağ gibi gazetelerin katılamamasına ve bazı gazetecilerin de akredite olamamasına tepki gösterdi.
AKP’nin eleştiriye tahammülü olmadığına dikkat çeken ve kendi yandaş medyasını oluşturma gayretini artırdığına işaret eden Sümer, iktidar partisinin Ankara’da uyguladığı yöntemin tam anlamıyla bir sansür niteliği taşıdığını söyledi.
Yayın politikasından hoşlanmadığı gazete ve gazetecileri kongreye almayan AKP zihniyetinin gün yüzüne çıktığını ifade eden Sümer, “Basın mensupları arasında ayrımcılık yapmak aslında bu partiye yakışan bir harekettir. Zira AKP, her alanda kendi düşüncesine karşı çıkan insanlara, partilere, mesleki örgütlere, gazetecilere ve iş dünyasına ağır hakaretlerde bulunmaktadır. Halkımız üzerinde baskı uygulayan AKP’nin son uygulaması da bir göstergedir” dedi.
Akreditasyon konusunu geçmiş yıllarda masaya yatıran ve birtakım şikayetlerde bulunan AKP’nin günümüzde tam bir çelişki yaşadığını ifade eden Sümer, “Gazete ve gazetecilerin mesleğini icra etmesini engelleyenleri, halkımızın haber alma hakkına tecavüz edenleri kınıyorum” diye konuştu.
Sümer, AKP’nin Ankara’daki kongresinin yeni dönemde ne tür bir politika güdeceğinin de işareti olduğunu sözlerine ekledi.

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

28.4° / 17.3°