Taş Köprünün 2 kemeri ortaya çıkarılacak
Manşet Haber 8.11.2012 22:19:23 0

Taş Köprünün 2 kemeri ortaya çıkarılacak

Taş Köprünün 2 kemeri ortaya çıkarılacak

Vali Hüseyin Avni Coş, Tarihi Tepebağ Mahallesinde yapılacak restorasyon çalışmaları toplantısında, Taş Köprünün 2 kemerinin ortaya çıkarılacağını açıkladı.

Valilik Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıda konuşan Vali Hüseyin Avni Coş, kültürel ve tarihi mirasın korunmasının uzun soluklu bir iş olduğunu söyledi. Bu noktada restorasyon projelerinin yapılmasının dahi zor olabildiğini belirten Vali Coş, şunları söyledi:

'Bu noktada epeyce tarihi binanın büyük bir bölümü kayıp da olmuş olabiliyor. Bunların rölövelerinin, sonra restorasyon projelerinin yapılması, kuruldan geçirilmesi, projelerin onaylanması, onaylandıktan sonra da icra edilebilmesi, bu arada en başta da yapının sahiplerinin bu işe rıza göstermesi, mülkiyet sahibinin bu konuda istekli olması da gerekiyor. Veya burası bir kamu kurumu tarafından satın alınıp kamulaştırılacaksa, bu konudaki işlemlerin pürüzsüz yürümesi gerekiyor. Sonuçta bütün bunlar aylar süren, hatta yılları bulan her eser bazında bir zaman alıyor. Tabiri yerindeyse iğneyle kuyu kazmak gibi bir şey. Ama bütün bunlara rağmen çalışmalarımıza devam edeceğiz.' Şehirde tarihi eserler noktasında çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Vali Coş, 'Restorasyon çalışması devam edenler var, başlanacaklar var. Şuanda onarılması gerekip de başta mülkiyet olmak üzere çeşitli nedenlerle problemleri giderilemeyip henüz el atılamayanlar var. Bu problemlerin bir an önce nasıl çözülebileceği konusunda da görüş alışverişinde bulunacağız. Yapılması gerekenleri belirleyip, bu çalışmaların hızlı bir şekilde icrası için gayret sarf edeceğiz' dedi.

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz da, Tepebağ'da gereken her yerde restorasyon çalışması yapacaklarını belirterek, 'Çalışmalarda Tarihi Taşköprü'nün kaybolan 2 kemerini de ortaya çıkartarak, altından araçlar geçen, üstünden de yayaların yürüyebileceği bir köprü haline getirmeyi planlıyoruz' dedi.

Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk ise, başlatılan kentsel dönüşüm çalışmalarına değinerek, 'Bir yandan kentsel dönüşüm yaparken, diğer yandan da tarihi dokuları ortaya çıkarmaya çalışıyoruz' dedi.

Toplantıya Vali Hüseyin Avni Coş’un yanı sıra, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Vali Yardımcısı Fikret Deniz, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Zeki Koçberber, Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Selamet, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ahmet Kırılmaz, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Nuh Yıldız katıldı.

 

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

16.5° / 10.5°