Terör çocuklara el attı
GÜNCEL 6.11.2012 17:16:34 0

Terör çocuklara el attı

Terör çocuklara el attı

Adana(Ulus)--Vali Hüseyin Avni Coş, Çukurova Üniversitesi Ramazanoğlu Konağı Kültür Merkezi'nde 'Terör Üzerine Söyleşi' konulu konferans verdi.

Vali Hüseyin Avni Coş, konferansta yaptığı konuşmada, terör örgütünün eleman bulmakta zorlandığını, yetişkin insanlardan eleman temin edemeyince çoluk çocuk ne bulursa bunları kandırarak, kaçırarak, kaybettiği elemanların yerine koymaya çalıştığını, örgütün kullandığını, dağ kadrosuna aldığı elemanların yaşının 10'a kadar indiğini söyledi.

Örgütün elinde bin civarında 18 yaşından küçük çocuğun bulunduğunu söyleyen Vali Coş; “Bu çocukların eğitilerek, silahlı mücadelede kullanıldığını biliyoruz. 18 yaşından küçük çocukların kullanılması, ellerine silah verilerek ateşe atılması, ölüme gönderilmesinin anlamı nedir? Bu çocuk istismarı, yaşam hakkının engellenmesidir. 18 yaşından küçükler, medeni hakları kullanma ehliyetine sahip değil. Reşit olmadıkları için, iyiyi doğruyu ayırt etme kabiliyetine henüz tam olarak kavuşamadıkları için biz bunlara hukuken çocuk diyoruz' dedi.

2 yıllık sürede güvenlik güçlerine karşı küçük yaşta çocuklar kullandırılarak 369 el yapımı bomba, 3 bini aşan molotofkokteyli ve 6 bin civarında havai fişekle saldırıda bulunulduğunu belirten Vali Coş, son zamanlarda da açlık grevi olayları bahane edilerek bu tip izinsiz gösterilerin düzenlendiğini kaydetti.

Bu gösteriler sırasında 2 polisin şehit olduğunu, aralarında polis ve çocukların da olmak üzere onlarca vatandaşın yaralandığını anlatan Vali Coş, 'Birçok çocuk da yapımı aşamasında bombayı patlatmak suretiyle kendisini telef etmiş. Bunlar hep önemli olaylar. Buna karşılık hepimizin duyarlı ve dikkatli olması gerekiyor' dedi.

Güvenlik güçlerinin müdahalesine tepki gösterildiğini söyleyen Vali Coş; 'Bu azgın örgüt mensuplarına karşı 'polis gaz kullanmasın' diyebilecek kadar ne dediğini, tam olarak iyi düşünmediğini tahmin ettiğimiz sivil toplum temsilcileri çıkabiliyor. Bunlara karşı polis silah kullanmayacak, gaz kullanmayacak peki ne kullanacak? Kendisini ve korumakla yükümlü olduğu sizin temsil ettiğiniz vatandaşları nasıl koruyacağız' dedi.

Terörle mücadelede başarılı olabilmek için milletçe cesur olunması gerektiğinin altını çizen Vali Coş, 'Şehitlerimize üzülmememiz mümkün mü? Üzüleceğiz, ama düşman unsurları sevindirmeden, üzüleceğiz' diye konuştu.

Terör örgütünün büyük bir organize suç imparatorluğu haline dönüştüğünü belirten Vali Coş; 'Örgüt sadece uluslararası güçlerin, dış güçlerin siyasi taşeronluğunu yapmıyor. Aynı zamanda elindeki mevcut örgüt yapısını korumak, güçlendirmek, bundan her şekilde yararlanabilmek için her türlü kaçakçılık olayını, her türlü kanunsuz faaliyetleri fırsat bulduğunca icra ediyor ve bundan büyük paralar elde ediyor' dedi.

İnsan hakları konusunda hassas olan çevrelerin bu örgütü savunmalarının büyük bir çelişki olduğunu da dile getiren Vali Coş, 'Örgüt kandan, gözyaşından başka hiçbir şey bırakmadı. Kendi dışında başka Kürt politikacıların, başka Kürt sivil toplum kuruluşlarının oluşmasına, yaygınlaşmasına karşı çıkmaktadır. İstemeden ortaya çıkan olursa onları da ölümle tehdit etmektedir. Bu Kürt aydınlarını yine Türk güvenlik kuvvetleri, Devletimizin güvenlik kuvvetleri korumaktadır' dedi.

Konferansa Vali Hüseyin Avni Coş’un yanı sıra, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Ersoy, İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan, Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk, kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile davetliler katıldı.

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

16.5° / 10.5°