TGF, kameramanın serbest bırakılmasını istedi
Manşet Haber 28.08.2012 01:43:53 0

TGF, kameramanın serbest bırakılmasını istedi

TGF, kameramanın serbest bırakılmasını istedi

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF), Suriye’de alıkonulan Türk kameraman Cüneyt Ünal’ın derhal serbest bırakılması için çağrıda bulundu.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu adına Genel Başkan Atilla Sertel ,Türk Dışişleri Bakanlığı başta olmak üzere tüm gazeteci meslek örgütlerinin harekete geçmesi gerektiği belirtilerek, “Görevli olarak bulunduğu Suriye’de on gündür alıkonulan meslektaşımız Cüneyt Ünal derhal serbest bırakılmalıdır. Hükümet ve gazeteci meslek örgütlerini daha duyarlı olmaya çağırıyoruz. 20 bini aşkın üyesi bulunan TGF bu konuda her türlü desteği vermeye hazırdır” dedi.

Cüneyt Ünal’ın Suriye televizyonunda yayınlanan görüntülerinde baskı altında olduğu ve işkence gördüğünün anlaşıldığını ifade eden Genel Başkan Atilla Sertel, Suriye’de bu yıl içinde 37 gazetecinin öldürüldüğünü hatırlatarak, yeni bir can kaybının olmaması için hızlı hareket edilmesi gerektiğini vurguladı. Sertel, şunları söyledi:

DERHAL SERBEST BIRAKILMALI

“Suriye'nin Halep şehrinde bir çatışmanın ortasında kalan ve Japon gazeteci Mika Yamamoto'nun hayatını kaybettiğini çatışmanın ardından kaçırılan TRT muhabiri Cüneyt Ünal'dan 10 gündür haber alınamıyordu. Son yayınlanan görüntülerle hayatta olduğu teyit edildi ancak meslektaşımızın işkence altında olduğu da çok açık ortada.  Türk kameraman Cüneyt Ünal’ın esaretten kurtarılarak bir an önce özgürlüğüne kavuşmasını istiyoruz.

Hem yabancı hem de yerel gazeteciler için Suriye’den haber geçmek giderek daha tehlikeli bir hal almaktadır. Yayınladıkları haberlerden dolayı medya çalışanları hedef alınarak öldürülmekte, yakalanmakta, tutsak edilmekte, yaralanmaktadır. Kamuoyunun haber alma hakkı adına büyük bir özveriyle Suriye’de görev gören tüm gazetecilerin can güvenlikleri sağlanmalıdır.

Başta Türk Dışişleri Bakanlığı olmak üzere, tüm gazeteci meslek örgütlerini ve gazetecileri Suriye’de yaşananlara daha duyarlı olmaya, mesleğimize ve meslektaşlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz. Türkiye Gazeteciler Federasyonu’na üye 77 gazeteci meslek örgütü ve 20 bini aşkın üyemiz adına Suriyeli yetkililerden meslektaşımız Cüneyt Ünal’ın bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyoruz.”

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

40.4° / 25.6°