TGS: GAZETECİLERE GÜVENLİK ÖNLEMİNİ ALMALI
Manşet Haber 10.10.2018 22:04:02 0

TGS: GAZETECİLERE GÜVENLİK ÖNLEMİNİ ALMALI

TGS: GAZETECİLERE GÜVENLİK ÖNLEMİNİ ALMALI

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Adana’da gazeteciler için
güvenlik eğitimi düzenledi.
TGS Adana Şubesinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen güvenlik eğitiminde Adana, Mersin ve Gaziantep’ten gelen gazetecilere çatışmalı bölgeler ve toplumsal olaylardaki saha güvenliği, tanık olunan travmatik olaylar karşısında yapılması gerekenler ve dijital güvenlik konuları anlatıldı.
Yol-iş Sendikasına ait otelde gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını yapan TGS Adana Şube Başkanı Salim Büyükkaya, eğitimciler ve katılımcılara teşekkür ederek, “Meslektaşlarımızın can güvenliği, beden ve ruh sağlığı açısından yararlı olacağına inandığımız bu etkinliğin başarılı geçmesini diliyoruz. Eğitim faaliyetlerimiz devam edecek.” dedi.
TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, ilkini geçen yıl Diyarbakır’da gerçekleştirdikleri Güvenlik Eğitimleri’nin ikincisini Adana düzenlediklerini ve burada da aynı verimin alınacağını düşündüğünü söyledi. Durmuş, 'Biz TGS olarak, Avrupa Birliği Projesi kapsamında bu eğitimleri düzenliyoruz. Toplumsal olaylarda gazeteciler nasıl davranmalı, travmatik olayları nasıl karşılamalı gibi konularda çeşitli eğitimler veriyoruz. Ayrıca önümüzdeki yıl da Adana ve Mersin’de sendikal eğitimler de yaparak gazetecilik mesleğini yeniden saygın bir meslek haline getirmeyi birlikte başaracağız' dedi.
Saha güvenliği konusunda gazetecilerin deneyimlerini dinleyen Toplumsal Araştırma ve Eğitim Merkezi Genel Koordinatörü Gökhan Biçici, gazetecilerin önce kendi güvenliklerini sağlamayı göz ardı etmemeleri gerektiğini belirtti. Somut deneyimleri değerlendiren biçici yapılan hataları da ortaya koyarak çeşitli önerilerde bulundu.
Dijital güvenlik konusunda konuşan Mehmet Şafak Sarı, gazetecilerin dijital ortamda maruz kaldığı tehdit ve hakaretlere karşı nasıl bir tutum sergilemesi ve nasıl bir yol izlemesi gerektiğini anlattı.
Serap Biçici ise “Travmatik olaylar nasıl haberleştirilir, gazeteci karşılaştığı travmatik olaylara karşı kendisini nasıl korur” konulu bir sunum gerçekleştirdi.Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

37.6° / 24.9°