Toplu taşımada ortak havuz
Manşet Haber 9.09.2012 14:18:45 0

Toplu taşımada ortak havuz

Toplu taşımada ortak havuz

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Adana’daki tüm toplu taşıma araçlarının bir çatı altında toplanmasını öngören “ortak havuz” sistemine geçilmesiyle ilgili çalışmaların önemli bir noktaya geldiğini belirterek, toplu taşıma hizmeti veren kooperatiflerden bu konuyla ilgili olumlu yaklaşım beklediğini belirtti.
AMAÇ KALİTELİ HİZMET
Adana’da bin 85 minibüs, 418 özel halk otobüsü ve 209 belediye otobüsü olmak üzere toplam bin 712 aracın toplu taşıma hizmeti verdiğini söyleyen Zihni Aldırmaz, “Her iş günü içerisinde ortalama 638 bin vatandaşımız toplu taşıma araçlarını kullanıyor. Amacımız yüzbinlerce vatandaşımızın yararlandığı toplu taşıma hizmetinin kalitesini yükseltmek ve vatandaşın memnuniyetini artırmaktır. Çünkü ulaşım altyapısı bir ülkenin, bir şehrin gelişmişlik düzeyini gösteren kriterlerden biridir. Ayrıca rakamlar göstermektedir ki yaşamın en temel ihtiyaçlarından biri olan ulaşıma vatandaşların ayırdığı pay her geçen dönem artmaktadır. Bütün bu veriler Büyükşehir Belediyesi’ni ulaşım konusunda yeni sistem arayışlarına itmiştir” dedi.
TEK ÇATI ALTINDA
Bu arayışların sonunda bazı kentlerde uygulanan “Ortak Havuz” sisteminin gündeme geldiğini anlatan Zihni Aldırmaz, “Bu sistem ile toplu taşıma araçlarını bir çatı altında toplamayı planlıyoruz. Yeni sistem; toplu taşımayı bütünleştirilecek, tüm toplu taşıma araçları kurumsal bir yapıya kavuşacaktır. Böylece Adanalılar daha kaliteli ve çağdaş toplu taşım hizmeti alacak, gider azalacağı için hem vatandaşımız, hem de esnafımız daha çok kazanacaktır” şeklinde konuştu.
TRAFİĞİ DE RAHATLATACAK...
Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, uygulanması düşünülen “Ortak Havuz” sistemi ile toplu taşımda kalitenin yükselmesi yanında kent trafiğinin rahatlayacağını, yolcu kapma sorununun ortadan kalkması ile trafik güvenliğinin artacağını da vurguladı.
Zihni Aldırmaz, uygulama ile trafikteki araç sayısının azalmasının gürültü ve hava kirliliğinin de önüne geçeceğini kaydetti.
KOOPERATİFLER KATKI KOYSUN...
Büyükşehir Belediyesi olarak yapılan ve yapılacak her türlü faaliyetin ana temasını vatandaşa daha iyi hizmet sunma düşüncesinin oluşturduğunu belirten Zihni Aldırmaz, bu sürece kooperatiflerin de katkı koymasını beklediklerini söyledi. Zihni Aldırmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Adana Büyükşehir Belediyesi olarak önereceğimiz model Türkiye’de bir ilk olacak ve hem Adanalı’nın daha iyi ve ucuz hizmet almasını sağlayacak hem de toplu taşıma esnafımız daha fazla kar elde edecektir. Adanalıların daha iyi hizmet alması için önereceğimiz bu projenin hataya geçmesi için biz Büyükşehir Belediyesi olarak üzerimize düşen tüm fedakarlığı yapmaya hazırız. Toplu taşıma esnafımızın da geçmişte kendi aralarında yaşadığı tartışmaları bir kenara bırakarak, “Ortak Akıl”da birleşmeleri ve fedakarlık yapmalarını bekliyoruz. Bu süreçte en büyük desteğimizin Adanalılar olacağını da biliyoruz.”

YAZARLAR

38.6° / 24.6°