TÜRKİYE’NİN EN ÇEVRECİ ÜNİVERSİTELERİ
Manşet Haber 12.06.2019 19:57:45 0

TÜRKİYE’NİN EN ÇEVRECİ ÜNİVERSİTELERİ

TÜRKİYE’NİN EN ÇEVRECİ ÜNİVERSİTELERİ

Elektronik Belge, Form ve Süreç Yönetim Sistemi enVision tarafından her yıl farklı sektörlerde gerçekleştirilen ‘En Yeşil Ofis’ araştırmasının bu yılki teması olan yükseköğretim kategorisi sonuçları açıklandı. ‘Kağıtsız Ofis’ konseptine geçen 105 üniversitenin değerlendirmeye alındığı araştırmada Çukurova Üniversitesi Türkiye’nin en çevreci 10 üniversitesinden biri ilan edildi.
Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS) sayesinde gerçekleştirilen otomasyon ile ‘kağıtsız ofis’ konseptine geçen üniversitelerin çevreye sağladığı katkı enVision tarafından ‘En Yeşil Ofis’ adıyla gerçekleştirilen özel bir araştırma ile açıklandı.
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) listesinde yer alan toplam 206 üniversiteden 105’inin değerlendirmeye alındığı araştırmada ‘en çevreci üniversite’ listesinin ilk sıralarında yer alan Çukurova Üniversitesi’nin çevreci yönü bir kez daha gözler önüne serildi. Söz konusu yapılan araştırmada, Elektronik Belge, Form ve Süreç Yönetim Sistemi’ne geçilmesinin ardından Çukurova Üniversitesi ofislerinde kâğıt tüketiminde yaşanan ciddi azalma neticesinde sağlanan kâğıt tasarrufu ve buna bağlı olarak kurtarılan ağaç sayısı dikkat çekti.
Araştırmaya göre değerlendirmeye alınan 105 üniversite arasında derecelendirmeyi en üst seviyede tamamlayan Çukurova Üniversitesi’nde EBYS sayesinde toplamda 2.738 ağacın kesilmesi önlenip 13.636 ton su tasarrufu sağlandı. Ayrıca 773 ton karbondioksit salınımı ile 55 ton katı atık oluşumu da engellendi. Böylelikle A4 kâğıdın kullanılması da önlenmiş oldu.
Elektronik Belge Yönetim Sistemi ile kâğıt bazlı iş süreçlerini tam bütünleşmiş bir dijital ortama dönüştürerek ‘En Yeşil Ofis’ listesinde ilk 10 sırada yer alan üniversiteler sırasıyla şöyle oldu: İstanbul Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Mustafa Kemal Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Dicle Üniversitesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi.

Araştırma sonuçlarıyla ilgili bir açıklama yapan Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar EBYS ile çevre dostu üniversiteler arasında yer almaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Çukurova Üniversitesi’nin Elektronik Belge Yönetim Sistemleri ile ofislerdeki iş süreçlerinde ciddi bir zaman, maliyet ve işgücü tasarrufu sağlandığını ifade eden Rektör Prof. Dr. Kibar, kağıtsız ofis konsepti sayesinde ağaçların kesilmesinin ve doğaya zarar verilmesinin de önüne geçildiğini söyledi.
Çukurova Üniversitesi olarak çevre sorunlarına duyarlı, doğal kaynakların sürdürülebilir ve akılcı kullanımı yönünde yapılan bilimsel çalışmalara verdikleri desteğin artarak devam edeceğini ifade eden Prof. Dr. Kibar, ”Gezegenimiz bizim yaşam kaynağımız. Eğer varlığımızı bu gezegende devam ettirmek istiyorsak onu korumayı öğrenmek zorundayız. Dünyamızı daha iyi koruyabilmek için mevcut yaşam tarzımızı ve alışkanlıklarımızı tekrar gözden geçirmeliyiz.” şeklinde konuştu.


Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

38.6° / 26.5°