TURKRES 2012 Adana
Manşet Haber 28.10.2012 15:20:23 0

TURKRES 2012 Adana'da düzenlenecek

TURKRES 2012 Adana'da düzenlenecek

Adana(Ulus)--Adana Sanayici ve İşadamları Derneği ve Çukurova Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlediği Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu'nun (TÜRKONFED) 2. Kalkınmada Bölgesel Dinamikler Sempozyumu 1-2 Kasım tarihlerinde Adana'da yapılacak.
Çukurova Üniversitesi Mithat Özsan Amfisi'nde gerçekleşecek sempozyuma Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zihni Aldırmaz, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça ve TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner katılacak ve birer konuşma yapacak.
Sempozyuma OECD Bölgesel Kalkınma Politikası Bölümü Başkanı Joaquim Oliviera Martins, Kalkınma Bakanlığı Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürü Nahit Bingöl, Çukurova SİFED Başkanı Ahmet Akkurt, ATO Başkanı Ali Gizer, Türkiye'de kurulu Kalkınma Ajansları Genel Sekreterleri, ülkemizin birçok bölgesinden üniversite öğretim üyeleri ve uzmanlar katılıyor.
1 Kasım 2012 Perşembe günü saat 14.00'da ‘Kalkınma Perspektifleri Oturumu’ ile başlayacak sempozyumda 'Türkiye'de Bölge Düzeyinde Kalkınma Deneyimleri', 'Kalkınmada Yeni Yaklaşımlar', 'Türkiye'de Bölgelerin Ekonomik Performans Ölçümü: Shift-Share Analizi' ve 'Akademik Bildiri Sunumları' yapılacak

SEMPOZYUM ULUSLARARASI
Sempozyumun tüm bölgeyi kapsayacağını, uluslararası düzeyde otoritelerin Adana'ya geleceğini ifade eden ADSİ;AD Başkanı Süleyman Sönmez,şöyle konuştu:
'13 Bölgesel Kalkınma Ajansı'nı Adana'da toplayacağız. Bu toplantıyı makro düşünüyoruz. İçerisinde sadece Adana olmayacak. Sempozyum bölgedeki bütün kentleri kapsayacak ki doğrusu da budur. Ekonomik rekabeti bölgesel olarak düşünmeliyiz. Düşünün ki, Adana'da üretilen bir ürünü mutlaka bir limandan ihraç etmemiz gerekiyor. Mersin ya da İskenderun olmadan olmaz. Tarıma baktığınızda bazı ürünlerde Adana çok ön planda, bazı ürünlerde Mersin ya da Osmaniye öne çıkıyor. Tüm bunları sentezleyip bir sanayi ürünü haline getirdiğimiz zaman dünyayla rekabet edebilme şansımız da doğal olarak artıyor. İşte sempozyumun önemi burada daha çok ortaya çıkıyor. Ulusal ve uluslararası otoriteleri builuşturacak olan bu sempozyumun Adana'da düzenleniyor olması da bizlere ayrıca mutluluk veriyor.'


Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

28.4° / 19.2°