Ulusal Kalite Başarı Ödülü PETKİM’in
Manşet Haber 21.11.2012 23:29:55 0

Ulusal Kalite Başarı Ödülü PETKİM’in

Ulusal Kalite Başarı Ödülü PETKİM’in

Türk sanayisinin gururu PETKİM, Türkiye Kalite Derneği (Kal Der) tarafından her yıl verilen “Ulusal Kalite Başarı Ödülü”nü kazanarak, 47 yıllık tarihinin en önemli başarılarından birine daha imza attı. “Büyük İşletmeler” kategorisinde aday olan PETKİM’in ödül zaferi, “Yaşanabilir Gelecek” temasıyla İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlenen 21. Kalite Kongresi’nin son gününde açıklandı.

PETKİM Genel Müdürü Hayati Öztürk, 2004 yılında imzaladıkları “Ulusal Kalite Hareketi İyi Niyet Bildirgesi” ile EFQM Mükemmellik Modelini uygulamaya başladıklarını hatırlatarak, şöyle konuştu:

“Aradan geçen sekiz yılda, bu modelin gereklerini gerçekten meşakkatli ve zorlu bir çalışma sonucunda hayata geçirmeyi başardık. PETKİM’in 2 bin 500 çalışanı bu süreçte kendi işlerinin yanında bu çalışmayı da yaparak, her türlü takdirin üzerinde bir özveri gösterdi. Samimi olmak gerekirse kimi zamanlar umutsuzluğa düştüğümüz anlar da oldu. Çünkü biz bir üretim şirketiyiz. Birbirine entegre ama çalışma sistemleri çok farklı 22 fabrika ve yardımcı ünitenin, bu modelin kurallarını benimsemesi, başka şirketlere göre çok daha zorlu bir mücadele gerektirdi. Daha önceki yıllarda ödül alan başarılı firmalardan daha zorlu bir mücadeleydi bu… Ama çok şükür ki başardık. Tüm takım arkadaşlarımı yürekten kutluyor ve alkışlıyorum. Her zaman söylediğim gibi işimizi düne göre daha iyi yapıyoruz, ama en iyisini yapmak için çalışıyoruz.” dedi.

EFQM’in dünyanın önde gelen iş mükemmelliği modellerinden biri olduğunu anımsatan Genel Müdür Öztürk, bu modelin gereklerinin tüm çalışanlar tarafından benimsenip içselleştirilmesinin, en az ödül kazanmak kadar önemli olduğuna vurgu yaptı. Petkim olarak, EFQM modelinin gerektirdiği kriterleri sağladıklarına inandıkları için Ulusal Kalite Ödülü’ne aday olduklarını açıklayan Hayati Öztürk, ancak yapılan hazırlıklar ne kadar iyi olursa olsun çalışanların zihninde ve gönlünde “mükemmellik yolcusu oldukları” hissi olmazsa yapılanların kâğıt üzerinde kalmaya mahkum olduğu görüşünü savundu.

 “Tüm çalışanlarımız bu kültürü bir yaşam biçimine dönüştürerek, şirketimizin rekabet gücüne yansıtarak iş süreçlerini her geçen gün daha da iyileştiriyorlar.” diyen Öztürk, çalışanların kıdem ve deneyim farklılığı gözetmeksizin, “İşimizi düne göre daha iyi yapıyoruz; ama en iyisini yapmak için çalışıyoruz.” felsefesi ile hareket ettiklerini söyledi. Bu felsefenin her Petkim çalışanı için “bir anayasa cümlesi niteliğinde” olduğunu kaydeden Genel Müdür Öztürk, şu değerlendirmeyi yaptı:

 

 “Petkim, 47 yıllık köklü ve saygın tarihinde, gerek kamu yönetiminde, gerekse de 2008 yılından bugüne özel sektör kimliğinde her zaman kendisini sorgulayan, paydaşlarına sorgulatan, iyileştirmeye açık alanlarını bilen ve samimiyetle bu yönde çaba gösteren bir şirket. Biz güçlü bir şirketiz.  Sürdürülebilir bir gelecek için sorumluluklarımızın bilincindeyiz. Büyüme yönünde dengeli sonuçlar elde etmek için EFQM Mükemmellik Modeli’nin en verimli araç olduğunu biliyoruz. Bu süreç, şirketimizin kurumsal itibarı ve paydaşlarımızın beklentilerini karşılamada çıtamızı daha yukarıya koymamızı da gerektirdi kuşkusuz. Başarılarımızın mümkün olan en objektif kriterler ile doğrulanması için Mükemmellik Modeli’ni 2004 yılından bu yana esas alıyor ve uyguluyoruz. Bu başarının, sadece şirketimiz açısından değil, ülkemizin de bu mükemmellik yolculuğunda ivme kazanması için önemli bir etken olduğuna inanıyoruz. Petkim ülkemizin en önemli sanayi kuruluşlarından biri olarak yetiştirdiği insan kaynağıyla, uygulamaları ve bu sektörde dünyanın önde gelen kuruluşlarıyla rekabet ederek ulaştığı seviyeyle, çağdaş uygulamalarının toplumla paylaşımıyla kendi çevresine ve sektörüne her zaman örnek olmuştur ve olacaktır. Birikimlerimizi paylaşmayı bu anlamda borç biliyoruz. Bu ödülü ilk kez bir İzmirli şirketin kazanması, sevincimizi daha da artırıyor.”

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

37.6° / 24.9°