UYUŞTURUCU BARONLARI  ÖZENDİRİCİ BİR TABİR
Manşet Haber 8.11.2018 17:19:59 0

UYUŞTURUCU BARONLARI ÖZENDİRİCİ BİR TABİR

UYUŞTURUCU BARONLARI ÖZENDİRİCİ BİR TABİR

914 KIŞI UYUŞTURUCU YÜZÜNDEN HAYATINI KAYBETTI


Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Adana’da İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun katılımıyla gerçekleştirildi. Soylu, geçen yıl 914 kişinin uyuşturucu nedeniyle hayatını kaybettiğini ifade ederek konunun hassasiyetini dile getirdi.Soylu, “‘’Bir önceki yıl bu sayı 920 idi. Bu yıl itibariyle mücadelemizdeki kararlılığımızla bu sayıyı 228'e kadar düşürdük.” dedi
Çukurova Kalkınma Ajansında gerçekleşen toplantıya Vali Mahmut Demirtaş, Adana Milletvekili Abdullah Doğru, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Yusuf Ziyaddin Cavlak, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tümay, Vali Yardımcıları Mustafa Yavuz ve Murat Süzen, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Yusuf Yalçın, İl Emniyet Müdürü Selami Yıldız, Çevre ve Şehircilik Eski Bakanı Fatma Güldemet Sarı, AK Parti İl Başkanı Fikret Yeni ile ilgili yetkililer katıldı.
Vali Mahmut Demirtaş, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en önemli sorunların başında, bağımlılık ve bağımlılıkla mücadelenin geldiğini dile getirdi.
Bağımlılıkla mücadelenin en önemli başlığını da uyuşturucuyla mücadelenin oluşturduğuna değinen Vali Demirtaş, ‘’Uyuşturucu, toplumların bugününü ve geleceğini tehdit eden, ülkelerin en büyük varlığı insan sermayesini sinsi bir biçimde hedef alan önemli bir sorundur. Tüm dünyayı ilgilendiren bu mücadelede ülkelerin işbirliği yapması, atılacak adımların temel hareket noktasını oluşturmaktadır.’’ dedi.
Adana’da bağımlılıkla mücadele çalışmalarını kamu, sivil toplum ve vatandaşlarla el ele, yürek yüreğe her yönüyle yürüttüklerini dile getiren Vali Demirtaş, ‘’Özellikle son dönemde terör başta olmak üzere uyuşturucu, kaçakçılık ve adi suçlara karşı gerçekleştirilen ciddi operasyonlarla önemli neticeler elde edilmiştir. Bu meyanda narkotik ekiplerimiz, 2018 yılı içerisinde 2.268 olayda 4.009 şahsı yakalamış; yakalanan şahısların 752'si adli makamlarca tutuklanmıştır.’’ dedi.
Vatandaşımıza Devletimizin Şefkat ve Merhamet Elini Sonuna Kadar Uzatacağız
Güney Adana Kalkınma Programı ile uyuşturucuyla mücadelede önemli sonuçlar elde edildiğini aktaran Vali Demirtaş, ‘’Birbirini destekleyen projelerle örülü program sayesinde, sokakların ve mahallelerin daha güvenli hale dönüşmesini sağladık. Çocuklarımızı ve gençlerimizi kötü emel sahibi kişilerden uzaklaştırdık. Güney Adana Kalkınma Programı ile kapısını çalmadığımız, derdine çare olmadığımız, gönlüne girmediğimiz tek bir vatandaşımızı bırakmadık, bırakmayacağız. Vatandaşımıza Devletimizin şefkat ve merhamet elini sonuna kadar uzatacağız. Medeniyetimizin bize bıraktığı büyük mirasla, ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ şiarıyla, milletimizin her bir ferdine hizmet etmeye devam edeceğiz.’’ şeklinde konuştu.
Vali Demirtaş konuşmasının devamında, tüm paydaşlarla birlikte İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun öncülüğünde Adana’nın gündeminden uyuşturucuyu çıkarma azim ve kararlılığında olduklarını ifade ederek Adana’da uyuşturucunun esâmesini okutmayacaklarını, üretim, satış ve kullanım zincirlerinin tümünü mutlak surette kıracaklarını dile getirdi.
İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu ise toplantıda yaptığı konuşmada; 81 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen bu toplantının faydalı olması temennisinde bulundu.
Geçen yıl 941 kişinin uyuşturucu yüzünden hayatını kaybettiğini belirten Bakan Soylu, ‘’Bir önceki yıl bu sayı 920 idi. Bu yıl itibariyle mücadelemizdeki kararlılığımızla bu sayıyı 228'e kadar düşürdük. Uyuşturucu ile mücadelede ciddi bir irade ortaya koyduk ve bu konuda azalma elde ettik.' ifadelerini kullandı.
Uyuşturucuya Yönelik Operasyonlarımız Devam Ediyor
Uyuşturucu ile mücadele konusundaki duruş ve kararlılığın devam edeceğini vurgulayan Bakan Soylu bu konuda birçok tedbir alındığını belirterek 'Mağaralardan okul önlerine kadar hem karada hem denizde uyuşturucuya yönelik operasyonlarımız devam ediyor. Uyuşturucu üretiminin hem miktarı hem de çeşidi bir çığ gibi büyümektedir. Avrupa Birliği Uyarı Sistemi'ne göre 670 çeşidi aşmış durumda. Bunların yüzde 70'i son 5 yıl içerisinde listeye dahil edilmiş. Yani sürekli yeni bir uyuşturucu icat edilmiş.' dedi.
Amerika Birleşik Devletlerinin Afganistan'a barış götürme bahanesiyle yaptığı müdahalenin ardından uyuşturucu yetiştirilen alanın 328 bin hektara çıktığını belirten Bakan Soylu, 'İçinde bulunduğumuz coğrafyanın ne kadar zor olduğu apaçık ortadadır. Doğudan sürekli düzensiz göç geliyor, terör ortamı sağlanmak için çaba sarf ediliyor. 2016 yılında 4 bin 800 ton olan afyon üretimi son bir yılda yüzde 60 arttı. Doğudan akacak olan ve rotasında bulunduğumuz afyon maddesinin, batı ülkelerinde de büyük bir tehdit olması gerekirken, onların bu konudaki hassasiyetsizliği dikkatimizi çeken bir durumdur. Eğer biz uyuşturucu ile bu kadar etkin bir mücadele ortaya koymasak, Avrupa'daki gençler uyuşturucu müptelası olurdu.’’ şeklinde konuştu.
Kripto paralar ile yapılan ticaretin 3'te 2'sini uyuşturucu ticaretinin oluşturduğunu belirten Bakan Soylu, terör örgütlerinin finansman sağladıklarını belirterek 'Özellikle PKK Avrupa'daki uyuşturucu ticaretinin yüzde 80'ini yapmakta. Bu ticaretten gelirlerinin 1 buçuk milyar dolar olduğunu biliyoruz. Biz yaptığımız her mağara baskınında mutlaka uyuşturucu maddeye de rastlıyoruz. Bu uyuşturucu maddelerin Avrupa'nın göbeğinde üretildiğini de görüyoruz. Ayrıca son günlerde 13-14 yaşlarındaki çocukların Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'ndeki belediyelerin düzenlediği festivallerle dağa götürüldüğünü, orada taciz ve tecavüze uğradıklarını, bu çocukların kaçarak teslim olmalarından sonra öğreniyoruz.' dedi.
Sokak Satıcıları ile de Ciddi Bir Mücadele İçerisindeyiz
Uyuşturucu ile mücadele konusunda gerçekleştirdikleri operasyonlara da değinen Bakan Soylu, 'Sahada ortaya koyduğumuz mücadele ile geçen yılın ilk 10 ayı ile bu yılın ilk 10 ayını oranladığımızda operasyon sayımız yüzde 20, tutuklu sayısı ise yüzde 8 buçuk artarak 19 bin 466 kişiye ulaştı. Geçen yılın eroin yakalamaları yüzde 32.5, kokain yakalamaları yüzde 40, ekstazi diye tabir edilen hapların yakalanmalarında yüzde 132'lik bir artış gözlemledik. Yani sokak satıcıları ile de ciddi bir mücadele içerisindeyiz. Bu tutuklamaların, 16 bin 603 kişisi uyuşturucunun doğrudan gençlerimize temas etmesini sağlayan sadece sokak satıcılarıdır. Mücadele kapsamında 9 adet uygulama gerçekleştirerek okul çevrelerini de kontrol ettik. Bu uygulamalarda sadece uyuşturucu değil alkol, sigara, terör propagandası gibi tüm suç unsurlarına ilişkin denetimlerimizi ortaya koyuyoruz.' dedi.
Başarılı saha sonuçlarının alınmasında vatandaşların gayreti, çabası ve müracaatları ile ihbarların da önemine dikkat çeken Bakan Soylu, 'Bir adım daha atarak bir mobil uygulama geliştirdik. Uyuma isimli bu uygulamayı vatandaşlarımız indiriyor ve ihbarlarını bize iletebiliyor. Bu zamana kadar uygulama ile 2 bin 199 ihbar geldi. Ayrıca kaymakamlıklarımıza kurduğumuz 'Açık Kapı Bildirim' sistemiyle uyuşturucu konusunda bildirim ve şikayetleri alabiliyoruz. Bu zamana kadar 648 açık kapı bildirimi yapılırken bunların 449'unun altından bir şeyler çıktı. Bunlar önemli oranlar' diye konuştu.
Konuşmasının devamında uyuşturucu ile mücadelede metruk binaların önemli bir yer tuttuğunu belirten Bakan Soylu, 'Önemli dağıtım ve kullanım bölgeleri olan 60 bin 503 metruk bina tespit etmiştik. Bu binaların 20 binini yıktık. Tüm il ve ilçe belediyelerine açıkça söylüyorum ki bu metruk binalar ya ehlileştirilmeli ya da bir gece ansızın yıkılmalıdır. Bu konuda kanun kural dinlemeyin. Bu metruk binalar sadece uyuşturucuyla alakalı değil, aynı zamanda kentin asayiş ve güvenliğine de büyük tehlike oluşturmaktadır.' ifadelerini kullandı.
Uyuşturucu Baronları Tabirini Kullanmak Özendirici Bir Tabirdir
Uyuşturucu ile mücadelede hiçbir ayrım gözetmeksizin çalışmaların sürdüğünü ifade eden Bakan Soylu, 'Uyuşturucu baronları tabirini kullanmak özendirici bir tabirdir. Bu konuda da çok dikkatli olmak gerekir. Bir taraftan uluslararası bir meseleyle uğraşırken diğer taraftan da kendi ülkemize çöreklenmek isteyen bir meseleyle uğraşıyoruz. Uyuşturucu baronu denilen kişiler baron değil balondur ve o balonların hepsini tek tek söndüreceğiz' dedi.

YAZARLAR

19.5° / 8.9°