Valilik konağı satışını CHP ve MHP reddetti
Manşet Haber 6.09.2012 00:00:52 0

Valilik konağı satışını CHP ve MHP reddetti

Valilik konağı satışını CHP ve MHP reddetti

Adana Vali Konağı’nın satılarak yerine Çukurova İlçesi’nde yeni bir konağın yapılmasına yönelik Valilikten gelen teklif il genel meclisinde CHP ve MHP'li üyelerin oyları ile reddedildi.

Komisyonlardan gelen rapora göre, Vali Konağı’nın satılmasına karşı çıkılıp yeni bir konak yapılacak ise bunun da genel bütçeden sağlanan para ile yapılması yönünde karar meclisin önüne getirildi. İşte bu noktada mecliste tartışma yaşandı. Ak Partili üyeler ise komisyonun mevcut Vali Konağı’nın yerinin ne olacağına karar vermediğini belirterek muhalefet gibi düşünmediklerini belirtti. Komisyon başkanı ise kendilerine gelen teklifte mevcut yerin ne olacağının değil, satılıp yerine bu para ile konak yaptırılması teklifinin geldiğini söylediler.

Ak Parti adına söz alan Vedat Gündoğan, yerin satılmayacak ise ne olacağını sorunca MHP’li Mustafa Halaçoğlu, köy yollarının yapılmasının Vali Konağı yapılmasından daha öncelikli olduğunu belirtti. Binaların şık olması ile marka şehirlerin yaratılamayacağını kaydedip asıl marka şehirlerin halkının refah düzeyi yüksek olan şehirler olduğunu söyledi. Ak Partili Ramazan Saygılı ise marka şehirlere vurgu yaparak yeni konağın yapılmasından yana olduklarını söyledi.

MHP’li Aytan Köylü, halen Vali Konağı’nın MİA alanı içinde olduğunu, idarenin burasının 14 milyon liraya satışını kararlaştırıp önlerine getirmesi ile alıcısının da hazır olduğu kanaatinin kendilerinde oluştuğunun altını çizdi. CHP’li Ali Dinigüzel ve Ahmet Baştagül ise teknik hatalarla dolu bir teklifin önlerinde olduğunu belirtip ‘Diyelim ki burasını sattık. Vali Bey kiraya mı çıkacak? Yaparsınız genel bütçeden bir Vali Konağı, orayı da daha sonra satarsınız veya başka bir yer yaparsınız. Olur, biter’ dediler.

Ak Partili Mustafa Çalışkan, Kredi ve Yurtlar Kurumu’na tahsisli Ankara’daki öğrenci yurdundan kurumu çıkardıktan sonra binanın atıl kaldığını ve satılmamakla da devletin zarara uğradığı örneğini vererek Adana’ya Vali Konağı’nın zorunlu olduğunu söyledi. Yapılan oylamada 23 satılsın oyuna karşılık 30 ret oyu ile gündem maddesi ret oldu.

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

40.4° / 25.6°