Varlı, Mısır taban fiyatının açıklanmasını istedi
Manşet Haber 26.08.2012 22:08:08 0

Varlı, Mısır taban fiyatının açıklanmasını istedi

Varlı, Mısır taban fiyatının açıklanmasını istedi

Adana(Ulus)--Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)Adana Milletvekili Muharrem Varlı, en çok Çukurova'da ekimi yapılan mısır ürünüyle ilgili hasadın çoktan başlamış olmasına rağmen alım fiyatının açıklanmamasına tepki gösterdi.

Varlı, yaptığı açıklamada, Çukurova çiftçisinin mısır hasadının yaklaşık yüzde 40'ını tamamladığına dikkat çekti. Girdilerdeki artışa karşın düşük rekolte, düşük fiyatın üreticileri kara kara düşündürdüğünü söyleyen Varlı 'Dünya piyasalarında anormal artışlar varken, elin üreticisi bayram ederken Türk çiftçisi ise borcunu nasıl ödeyeceğini, traktörüne gelen hacizi nasıl kaldıracağını düşünmektedir.' diye konuştu.

Varlı 'Hasada çoktan başlanmış olmasına rağmen fiyatın açıklanmaması nasıl izah edilebilir, merak ediyoruz. Türk çiftçisi yok olmaya doğru giderken, acaba Tarım Bakanı, müsteşarları, TMO Genel Müdürü kendilerine yakın olan, lobileri güçlü sanayicilerin yanında durmaya devam mı ediyorlar? Acaba Ceyhan ve Seyhan nehirleri ile sulanan, taş eksen bitecek bu topraklarda siyasi irade tarımı bitirmek mi istemektedir? Kuruluşundan bu yana çiftçinin karagün dostu olmakla övünen TMO, mısır alımına başlamamakla çiftçiye kara günler yaşatmaktadır. Özetle, fiyatlar bir an önce açıklanmalıdır. Çiftçi daha fazla mağdur edilmemelidir. Aksi halde, taşınılan bu vebalin altından kalkmaları zor olacaktır' dedi.

YAZARLAR

38.6° / 24.6°