Vatandaşa ailemiz gibi davranacağız
Manşet Haber 23.10.2012 02:01:59 0

Vatandaşa ailemiz gibi davranacağız

Vatandaşa ailemiz gibi davranacağız

Adana'nın yeni Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan,'Adanalı hemşehrilerimizin hak ettiği mutlu ve huzurlu oldukları güvenli bir kent oluşturmak, güvenlik algısını en üst seviyeye çıkartmak temel prensibimiz olacaktır. Eşimize, çocuklarımıza nasıl davranılmasını istiyorsak, vatandaşlarımıza da öyle davranacağız' diye konuştu.
HEDEF; EN GÜVENLİ KENT
Adana'nın Isparta'dan daha büyük bir şehir olduğunu ve aldığı yoğun göç nedeniyle asayişe müessir olaylarda daha farklılık gösterdiğini anlatan Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan, 'Yoğunluk olması tabi ki doğal, ancak geniş ve tecrübeli bir polis kadrosuyla, Adana'mızın en güvenli kentler arasında yerini alması en büyük hedefimiz olacaktır' dedi.
ADANALILARIN DESTEĞİNİ BEKLİYORUM
Isparta'yı huzurlu kent yapan Gürkan, 'Saygıdeğer Adana halkının şunu kesin olarak bilmesini istiyorum. Halkımıza hizmet bizim en önemli değerlerimizden birisi. Gücümüz yettiğince bütün mesaimizi, imkanlarımızı, bilgi ve tecrübelerimizi, daha huzurlu ve güvenli bir Adana için kullanacağız. Sevgili Adanalılardan çok ciddi destek bekliyorum' şeklinde konuştu.
Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan, Adana Haber Gazetesi’nden Aliye Gültekin’in sorularını yanıtladı.
Aliye Gültekin: Kentimize hoş geldiniz... Adanalılar'ın yeni Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan'ı tanıması bakımından, özetle özgeçmişinizi alabilir miyiz?
Ahmet Zeki Gürkan: İlk ve orta öğrenimimi Şanlıurfa'da tamamladım. 1986 yılında Polis Akademisinden mezun oldum. Sırasıyla; Ankara, Diyarbakır, İstanbul, Diyarbakır, Ankara illerinde görev yaptım. 2009 yılında 1. Sınıf Emniyet Müdürlüğü'ne terfi edince, Polis Başmüfettişi olarak Teftiş Kurulu Başkanlığında görev aldım.
01 Ağustos 2010 tarihinde Isparta İl Emniyet Müdürlüğü'ne, 06 Eylül 2012 tarihinde de Adana Emniyet Müdürlüğü'ne atandım. Bir çok Avrupa ülkesi başta olmak üzere çok sayıda ülke polisi ile müşterek çalışmalarda bulundum.
Evli ve iki çocuk babasıyım. İyi derecede İngilizce biliyorum.
Aliye Gültekin:Ülkenin en güvenli şehirleri arasında bulunan Isparta'dan gelen ve Ispartalılara 'Huzurlu bir kent' bırakan, Sn. Ahmet Zeki Gürkan, Isparta'ya oranla Adana'yı nasıl buldu?
Ahmet Zeki Gürkan: Her ilin kendisine has bir suç ve suçlu profili ve potansiyeli vardır. Bu nedenle doğrudan bir mukayese çok sağlıklı olmasa da genel olarak baktığımızda; Adana, Isparta'dan daha büyük bir şehir ve aldığı yoğun göç nedeniyle, Asayişe müessir olaylarda daha farklılık ve yoğunluk olması tabi ki doğal, ancak geniş ve tecrübeli bir polis kadrosuyla Adana'mızın en güvenli kentler arasında yerini alması en büyük hedefimiz olacaktır. Şunu söyleyebilirim ki Adana'daki suç oranları Türkiye ortalamasıyla ciddi bir paralellik arz etmektedir.
Aliye Gültekin:Sn. Gürkan; 'iyi bir polis, iyi bir istihbaratçı' olduğunuz övgüleriyle bahsediliyorsunuz. Bu başarılı özelliklerinizin Adana ile entegresinden bahsedebilir misiniz?
Ahmet Zeki Gürkan: Bunu sadece bir iltifat olarak kabul ediyorum. Ancak kendi açımdan olayı düşünecek olursam vatandaştaki bu beklentinin benim için bir görev hatta bir zorunluluk olduğunu da kabul ediyorum. Bu durum da benim ve mesai arkadaşlarımın sorumluluğunu bir kat daha arttırmakta, Adanalı hemşehrilerimizin hak ettiği mutlu ve huzurlu oldukları güvenli bir kent oluşturmak, güvenlik algısını en üst seviyeye çıkartmak temel prensibimiz olacaktır.
Aliye Gültekin: Adana’ya gelir-gelmez mesai arkadaşlarınıza ilk mesajınız 'Vatandaşlara nazik davranın' oldu. Isparta'da da güzel uyum yakaladığınız 'vatandaş-polis' ilişkilerini, Adana'da nasıl hissedeceğiz?
Ahmet Zeki Gürkan:Sevgi ve saygı bizim en büyük silahımız olacaktır. Hizmet sunduğumuz vatandaşlarla güçlü iletişim kurmak taktir edersiniz ki hizmet kalitesini arttıracaktır. Ben nezaketli olunması gerektiği mesajını da bu anlamda kullandım, bir bakıma iletişimin anahtarı olduğu düşüncesindeyim.
Arkadaşlarıma şunu ifade ediyorum ki 'kendi eşinize ve çocuğunuza ya da bir yakınınıza nasıl davranılmasını istiyorsanız vatandaşlarımıza da öyle davranınız' Güvenlik hizmeti sunulurken Demokratik hukuk kuralları çerçevesinde insan haklarına saygılı, özgürlük-güvenlik dengesini çok iyi ayarlayan bilen bir güvenlik konsepti oluşturmak. Sonuçta herkesin kendini güvende hissedeceği bir ortamın oluşması temel hedefimiz olacaktır.
Aliye Gültekin: Yine gelir-gelmez kamu kurum ve kuruluşları başta olmak üzere üniversite ile istişare yaptınız. Adana'nın huzur ve güvenini temin etmede, uyumun öneminden bahsedebilir misiniz?
Ahmet Zeki Gürkan: Uyumun önemini hissetmeyen veya bunun farkında olmayan kişi ve kuruluşların ciddi ve kalıcı başarılar elde edebileceğine inanmıyorum. Tüm kamu kurum ve kuruluşları, Sivil Toplum Kuruluşları ile üniversitemizin varlık sebebi, halkımıza daha iyi hizmet verebilmek ve daha yüksek bir yaşam standardı sağlayabilmektir. Bu vizyon çerçevesinde her kurum ve kuruluşa kendine ait görev alanı çerçevesinde önemli sorumluluklar düşmektedir. Özellikle sayın Valimizin öncülüğünde, halkımıza hizmet konusunda kollektif şuurun oluşması ve uyumun sağlanması konusunda çok ciddi çalışma ve çabalar sergilemekteyiz ki, bu da güzel Adana'mızda inanılmaz bir sinerji ortaya çıkarmaktadır. Emniyet teşkilatı olarak da; daha profesyonel hizmet sunabilmek, çalışmalarımızı sağlam mantık ölçüleri üzerine inşa ederek her türlü bilimsel teknik ve metottan faydalanmak için bütün kurum ve kuruluşlarda, özellikle de üniversitemiz ile uyum içersinde işbirliği yapmamız bir zorunluluktur. İstediğimiz huzur ve güven ortamının, bu şekilde yapılan çalışmalarla en kısa sürede sağlanacağına inancım da sonsuzdur.
Aliye Gültekin: Sn. Müdürüm; Adana'da işlenen suçlar ile ilgili genel olarak bizi bilgilendirebilir misiniz? Suç oranları istatistiklerine göre, hangi suç oranları artışta ya da düşüşte?
Ahmet Zeki Gürkan: Adana'yı Türkiye'nin bir profili olarak kabul edebiliriz. Aldığı yoğun göçlerden dolayı bir çok suç profilini görmek mümkündür. Bazı suçlar ülkemizin gündemine veya sosyo-ekonomik şartlarına göre zaman zaman daha dikkat çekici olsa da, bütün suçlarla mevcut güvenlik politikamız dahilinde mücadelemiz sürecektir. Ben son 10 yıllık verilere baktım, bu oranlarda ciddi hiç bir dalgalanma ve değişiklik göremedim. Bu suç başlıkları altında bulunan suçlara baktığımızda elbette bazı suçlarda dönemsel artış veya azalmalar olmaktadır ki, suç analiz merkezinde çalışan görevlilerimiz bunları haftalık olarak bize rapor etmektedir. Bu verilere göre de, aldığımız tedbirleri yeniden gözden geçirmekte ve revize etmekteyiz. Sözgelimi geçtiğimiz dönemlerde çok az sayıda olan ve halk arasında 'kontör dolandırıcılığı' olarak bilinen suçlarda, ciddi bir artış yaşanmış ve akabinde ilimiz merkezli olmak üzere, bir çok ili kapsayan başarılı operasyonlar gerçekleştirilmiştir.
Aliye Gültekin: Emniyet birimlerinin bu suçlarla mücadele başarısı nedir?
Ahmet Zeki Gürkan: Suç ve suçlarla mücadele de çok önemli bir unsur var ki, temas etmeden geçemeyeceğim. Sayın Valimizin Güven Timlerinin tanıtımı esnasında açıkladığı gibi, suç ve suçlarla mücadele aynı zamanda bir akıl mücadelesidir. Personelimizin eğitim ve donanım seviyesi de çok iyi durumda olup yüzde 90'lara varan bir üniversite mezuniyet oranımız mevcuttur. En büyük hedefimiz; güvenlik politikalarının belirlenmesinde başta STK'lar olmak üzere Adanalı hemşehrilerimiz ve tüm vatandaşlarımızın görüşlerini alarak, öneri ve beklentilerini göz önünde bulundurarak, halkın mutlu olacağı ve kendini güvende hissedeceği bir güvenlik algısı oluşturmaktır.
Aliye Gültekin: Adana İl Emniyet Müdürlüğündeki imkanları ( ekibi, araç ve ekipman durumunu) yeterli görüyor musunuz?
Ahmet Zeki Gürkan: Gerek personel gerekse lojistik anlamda ciddi bir sıkıntımız yok. İhtiyaç halinde Emniyet Genel Müdürlüğümüz ve sayın Valimiz her zaman desteklerini esirgememektedirler.
Aliye Gültekin:Peki İl Emniyet Müdürü olarak, Adana halkından beklentileriniz nelerdir?
Ahmet Zeki Gürkan: Modern güvenlik hizmeti anlayışında iki temel unsur öne çıkmaktadır. Birincisi; Pro-aktif polislik de dediğimiz önleyici polislik, yani suçların oluşmadan engellenmesidir. İkincisi de; suçlar oluştuktan sonra yapılan çalışmalardır, yani suçların aydınlatılması, faillerin yakalanması ve adli mercilere intikal ettirilmesidir. Sizin de dikkatinizi çekeceği üzere, önleyici hizmetlerin başarılı olabilmesi için vatandaş-polis ilişkilerinin çok iyi olması gerekmektedir ki bu şahsen benim en çok önem verdiğim konuların başında gelir. Teşkilat olarak bütün çalışmalarımızın ve projelerimizin lokomotifi de bu anlayış olacaktır. Her türden suç ve suçlu ile mücadelede temel hareket noktamız bu olacaktır. Halktan, toplumdan kopuk bir emniyet teşkilatının başarılı olması mümkün değildir. Oluşan suçları aydınlatmada ve faillerini yakalamada halkımızın desteği de çok önemlidir. Halkımızın ciddi desteğini alabirsek, azami başarıyı yakalayacağımıza inanıyorum. Benim Adana halkından isteğim ve beklentim şudur; Biz onlar için varız. Bizim varlık sebeplerimizden en önemlisi; en iyi, en kaliteli, Adanalı hemşehrilerimize yakışır bir güvenlik hizmeti sunmaktır. Her zaman bizim yanımızda olsunlar, bize güvensinler, bize yardımcı olsunlar. İnanıyorum ki, biz onları hiç bir zaman mahcup etmeyeceğiz.
Aliye Gültekin: Son mesajınızı alalım..
Ahmet Zeki Gürkan: Saygıdeğer Adana halkının şunu kesin olarak bilmesini istiyorum. Halkımıza hizmet bizim en önemli değerlerimizden birisi. Gücümüz yettiğince bütün mesaimizi, imkanlarımızı, bilgi ve tecrübelerimizi, daha huzurlu ve güvenli bir Adana için kullanacağız. Daha öncede dediğim gibi sevgili Adanalılar'dan çok ciddi destek bekliyorum. Meslektaşlarıma da şunu söylemek isterim; Görevlerini ifa ederken kanunun ve hukukun üstünlüğünü hiç bir zaman unutmasınlar. Empati yapmayı hiç bir zaman göz ardı etmesinler. Kendilerine nasıl davranılmasını istiyorlarsa, vatandaşlarımızla da o şekilde diyalog içerisinde bulunsunlar. Sizin aracılığınız ile sevgili basın mensuplarımıza da bir mesaj iletmek istiyorum. Biliyorum ve inanıyorum ki, görevimizi ifa ederken, daha güvenli ve huzurlu bir Adana için gecemizi gündüzümüze katarken, sizler sürekli yanımızda ve en büyük destekçimiz olacaksınız. Çünkü hepimiz Adana ve Adanalı için varız.

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

38.6° / 26.5°