Yağcı: Adana
Manşet Haber 2.01.2013 10:43:24 0

Yağcı: Adana'da akıl tutulması yaşanıyor

Yağcı: Adana'da akıl tutulması yaşanıyor

AK Parti Adana İl Başkanı Ziyaeddin Yağcı, partinin il binasında basın toplantısı düzenledi. Oldukça sert bir dil kullanan Ziyaeddin Yağcı, “Son günlerde Adana’da akıl tutulması yaşanıyor” dedi.

Adana gündemini uzun süredir meşgul eden imar değişiklikleri üzerinden kendisi hakkında ortaya atılan iddiaları yanıtlayan AK Parti İl Başkanı Ziyaeddin Yağcı, dini tesis alanı, çamlık arsası, imara aykırı yapılan binalar gibi konuları yeniden değerlendirdi.

YALANINDA BİR ŞEREFİ VAR

Ak Parti İl Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamaya göre, akpziyaeddinİmar değişikliğiyle alakalı olarak son günlerde yapılan bazı haberler ve yazılan köşe yazılarında sanki Adana Valisi ile aralarında sorun varmış gibi yansıtılmalar yapıldığını belirten Ziyaeddin Yağcı, “Valiyi bu işin içine nasıl soktular anlamış değilim. Kimse Valinin arkasına saklanmasın. Yazılanlara göre güya ben; ‘Vali Coş’un tezgâhına gelmeyin. Vali, Mecliste kavga çıksın, bende meclisi feshedeyim istiyor’ demişim. İddiaya göre; Sayın Valimiz Belediye Meclisinde kavga çıkartıp meclisi feshedecekmiş! Bir defa Valinin Belediye Meclisini feshetme yetkisi yok. Ben bu tip yazılara ve bu tip laflara kanacak kadar toy değilim. Herkesi kendileri gibi cahil sanmasın. Yalanında bir şerefi var” dedi.

RÜŞVETÇİ EŞEK ARILARI

Siyasetçilerin gelecek olan tenkitlere açık ve hazır olması gerektiğini vurgulayan Ziyaeddin Yağcı, “Son bir yıldır İl Başkanlığı yapıyorum. Bugüne kadar hakkımda iyi yazanlarda oldu, tenkit edenlerde. Çok ağıra kaçan tenkitlerde oldu. Ben hiç birine cevapta vermedim. Ama tenkit iftiraya dönerse orada da susacak değilim. Bu alçakça iftiralara karşı bizimde söyleyecek sözümüz vardır. Son hadise gösterdi ki arı kovanına çomak sokmuşum. Rüşvetçi eşek arıları saldırıya geçtiler. Emanete alınan o para kirli ellere ulaşamayacaktır. Oyunu bozulanlar, tezgâhı dağılanlar, çaldıklarıyla kiralık kalem tutanlar amacına ulaşamayacaklardır. Yavuz hırsız ev sahibini bastıramayacaktır. Arkamda dağ gibi duran bir teşkilat var. Hiçbir kiralık kaleme teslim olmayacağız” şeklinde konuştu.

Adana’nın menfaati için herkesle irtibat halinde olduğunu ifade eden Yağcı, “Ben iktidar partisinin İl Başkanıyım ve herkesle görüşürüm. Eğer şehrimize bir hizmet gelecekse isim ve parti fark etmez. İlk göreve geldiğimde de söylemiştim, Çukurova Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan’ın Ankara’dan bitecek bir işi varsa. Hizmetin gelmesi için Ankara’ya kadar gider, elimden gelen gayreti gösteririm. Çünkü benim abdestimden şüphem yoktur. Vatandaşın işi için bu görüşmeleri yaparım, bu ayıpta değil” dedi.

 

Ziyaeddin Yağcı daha sonra açıklamalarını şöyle sürdürdü:

HUKUKİ DAYANAĞI YOK

“Gazipaşa’daki arsaya cami yapılamayacağı iddiasının hiçbir dayanağı yoktur. Burayı alan, buranın dini tesis alanı olduğunu bilerek almıştır. Öyle iddia edildiği gibi kimsenin arsası zorla elinden alınmıyor. Belediyelerin dini tesis alanlarını istimlâk etme ve dini tesis yaptırma yetkisi vardır. Belediyelerimiz yetkilerini kullanıp burayı istimlâk etmeliler. Seyhan Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesini göreve davet ediyorum, bu arsayı istimlâk etsinler ve camiyi yapsınlar. Bu konuyla alakalı olarak Adana Müftüsün de göreve davet ediyorum.”

 

ÇAMLIK ALANI BERDUŞLARDAN KURTARALIM

“Çamlık alan belediyenin mülküdür. Kendi mülkünde istediği imar tadilatını yapar. Rantı da tüm Adanalınındır. Ama mevcut belediye yönetimine itimatsızlık söz konusudur. Burası için kamuoyunda hassasiyet oluşmuştur. Belediyenin bunun altından kalkması içinse orayı tekrar yeşil alana dönüştürmelidir. Bunu söylerken, şunu da ihmal etmeyelim çamlık alanı adeta bir mezbelelik olmuştur ve berduşların uğrak mekânı gibidir. Buradan Çukurova Belediyesine de sesleniyorum, çünkü görev onlara düşüyor. Orayı Adanalının çoluk çocuk piknik yapabileceği bir hale dönüştürelim ve berduşlardan kurtaralım.”

 

DEVLET ARAZİLERİ PEŞKEŞE ALET EDİLMEMELİ

“Bu iki konu öne çıkartıldığı için bunlara değindim. Yoksa bizim nazarımızda, 1/25 binlik planın 1/5 binlik tüm imar tadilatları gayri meşrudur. Bu yanlıştan dönülmelidir. Kamuoyunda oluşan hassasiyetin gereğini yerine getirmemiz lazım. Bu bakış açısıyla, resmi kurum alanları resmi kurum alanı olarak kalmalıdır. Çünkü resmi kurum alanlarının değeri düşüktür. Eğer satılacaksa da gerekli imar değişikliği yapılıp, değerinde satılmalıdır. Bu konuda hükümetimize kanaatimizi resmi bir yazıyla bildireceğim. Bugüne kadar ihmal ettik galiba. Devlet kendi arazisini kendi değerinde değerlendirmeli, peşkeşe alet etmemelidir.

 

İMARA AYKIRI BİNA YIKILMALIDIR

“Adana’mız da imara aykırı binalar söz konusudur. Adam 5 kata imar almış ama 8 kat çıkmış. Bu binanın 3 katı yıkılmalıdır. Hatta ibret olsun diye davul zurnayla yıkılmalıdır. Yâda kamudan çalınan bu imar rantı tekrar kamuya ödetilmelidir. Bu bir şekilde kamuya döndürülmelidir. Ne bileyim okul yapar, başka bir şey yapar. Orasını tespit etmek zor değil. Ya yıkılmalı yâda o değerde bir bedel ödetilmelidir.”

 

HER YAZILANA CEVAP VERECEK DEĞİLİM

“İsimlerini anarak ağzımı kirletmek istemediğim kiralık kalemleri ve siyaset bezirgânlarını kendi vicdanına bırakıyorum. Her havlayana kemik atacak değilim. Her yazılana cevap verecekte değilim. Ben onları muhatap almadığımdan cevap vermeyeceğim ama tavrımı bilesiniz, benim karakterimin ne olduğunu göresiniz diye söylüyorum. Yoksa onlara cevap veremez sanmayın. Ben adam saymadıklarımla cevap yarışına girmem. Bir lafa bakarım laf mı diye, birde adama bakarım adam mı diye.”

 

KOMİSYONLAR ANLAMINI YİTİRMİŞTİR.

“Komisyonlar komisyon olmaktan çıkmıştır. Komisyonlar anlamını yitirmiştir. Komisyonlar asli vazifesini yapamamaktadır. Meclis komisyonlarına tüm meclis üyeleri katılıyor. İmzaya gidenler konu hakkında bilgi sahibi olmuyor. Usulüne uygun yapılmalıdır. Huzur hakkı almak için her komisyona girmemeleri gerekiyor. Bu şehirde her şey usulüne uygun yapılmalıdır. Biz ilkelerin adamıyız. Tavrımız her konuda aynıdır.”

 

REMZİ OĞUZ YILMAZ İSMİ YIPRANMIŞTI

“Remzi Oğuz Yılmaz benim arkadaşımdır. Kendisini severdim, hala da severim. Eğer bir kamu görevlisinin üzerinde spekülasyonlar olmuşsa yerinin değişmesi doğaldır. Bende o zamanki Bakanımız Beşir Atalay beyle görüştüm; ‘Remzi Oğuz Yılmaz ismi yıpranmıştır. Görev yeri değiştirilmelidir’ dedim. Bunu Remzi Oğuz Yılmaz’ın kendisine de söyledim. O’da, ‘Ağabey nasıl takdir edersen’ demişti. Remzi Oğuz Yılmaz’ın Genel Sekreterlikten alınması Vali İlhan Atış zamanında olmuştur. Ayrıca bu konu olduğunda ben İl Başkanı da değildim. Ama ben bu partinin kuruluşunda imzası bulunan 62 üyesinden biriyim ve herkesle her konuyu konuşurum. Bu konunun Sayın Vali Coş ile bir alakası yoktur. tamamen spekülatif bir konudur.”

 

YENİ YAPILAN EMNİYET BİNASI

“Emniyet binasını fazla çıkılan katlarını kurtarmak için hava alanının pistini uzatmak gerekiyor. Onun içinde 200 milyon lira gibi bir maliyet gerekiyor. Devlet şimdilik bu ödemeyi yapmayı göze alamadı. Yeni bir bölgesel hava alanı yapılıyor zaten. Orası bitince Ulaştırma Bakanlığı ve Belediye bir çözüm üretmeyi düşünüyorlar. Bu bina için bir formül bulunacak ve mutlaka mevzuata uygun hale getirilecektir.”

 

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

28.4° / 19.2°