Yanlış değil. Adana ihracat şampiyonu!
Manşet Haber 2.09.2012 15:59:23 0

Yanlış değil. Adana ihracat şampiyonu!

Yanlış değil. Adana ihracat şampiyonu!

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin Ağustos ayında ihracatını en fazla artıran ilin yüzde 3 ile Adana olduğu açıklaması sevinçle karşılandı.
Sanayi Odası Başkanı Sadi Sürenkök, Avrupa’da yaşanan büyük ekonomik krize rağmen Ağustos ayında ihracatını en fazla artıran il olmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi.
Son yıllarda sanayi anlamında sevindirici gelişmeler yaşadıklarını dile getiren Sürenkök, “Adanamız potansiyel olarak dinamik ve güçlü bir şehir. İhracat anlamında kazanılan bu ivmeyi devam ettirmemiz gerekiyor. Bölgemizdeki sanayicilerin bu pozitif gelişmeleri daha iyi değerlendirmeleri gerekiyor.” dedi.
Sanayici ve iş adamlarının ürün ve müşteri çeşitliliğine gittikleri taktirde ihracatta daha başarılı olacaklarını ifade eden Sadi Sürenkök, “Komşu ülkelerimizdeki krize rağmen Adana’nın ihracatını artırması çok önemli. Avrupa ekonomisi daralıyor. Avrupa ekonomisi krizde. Böyle bir dönemde ihracatı artırmak sanayici ve iş adamlarımızın katma değerini de yükseltir.” diye konuştu.
Sanayi Odası Başkanı Sadi Sürenkök, sanayici ve iş adamlarının gerek yatırımlarında gerekse ihracatlarında oda olarak ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini de sözlerine ekledi.

KRİZE RAĞMEN BAŞARI ÖNEMLİ
Ticaret Odası Başkanı Ali Gizer, Adana’nın son yıllarda ekonomik anlamda önemli gelişmeler yaşadığını ifade ederek, Ağustos ayında ihracatını en fazla artıran il olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Gizer, “Türkiye’nin ihracat yaptığı ülkeler arasında Avrupa başta geliyor. Şu dönemde Avrupa’da bir kriz söz konusu Yanı başımızdaki Suriye’de de bir kriz var. Bütün bunlara rağmen ihracatı artırmamız sanayici ve iş adamlarımızın gayretinden kaynaklanıyor. Adana’da el ele vererek bu başarımızın daha da katlanacağına inanıyorum. İhracatımızın artması konusunda gayret gösteren sanayici ve işadamlarımızı da tebrik ediyorum.” Şeklinde konuştu.
SURİYE ENGELİ AŞILMALI
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Bilal Nadir Gök de ihracat rakamlarındaki artışın sevindirici olduğunu vurgulayarak, bunun kalıcı olması temennisinde bulundu.
Adana’nın tarih boyunca ekonomik anlamda çok önemli bir yere sahip olduğunu anlatan Gök, “Adana bu potansiyelini bu dinamik yapısını ne kadar çok iyi değerlendirirse bölge adına o kadar çok iyi olur. Komşu ülkelerimizde bir kriz yaşanıyor. Özellikle Suriye pazarı bizim için çok önemli. Bu ülkedeki krizin bir an önce aşılması gerekiyor. Suriye’deki krize rağmen biz ihracatta büyük bir artış yaşıyorsak, Suriye engelini aştığımızda bu ihracatımız daha da artacaktır.” dedi.
Adana’nın ağırlık olarak Avrupa ülkelerine ihracat yaptığını belirten Gök, “İhracatta ürün ve müşteri çeşitliliği önemli. Eğer biz bunu sağlayabilirsek ihracatımız daha çok artar. İş adamlarımızın kendilerini ürün ve müşteri çeşitliliğine göre geliştirmeleri gerekiyor. Biz de oda olarak ihracat konusunda yapılacak çalışmalarda iş adamlarımızın önünü açıyoruz.” ifadesini kullandı.

KRİZ YATIRIMCIYI KAÇIRIYOR
Adana Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Süleyman Sönmez, ihracat rakamlarındaki artışın sevindirici olduğunu belirterek, bunun sürdürülebilir olmasının büyük önem taşıdığını vurguladı.
Sönmez, “Bölgemizin ekonomik yönden kalkınması için sanayici ve iş adamları olarak elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. İhracatın artması bizi mutlu ediyor ancak önümüzde bir Suriye meselesi var. Bu bölgede yaşanan kriz bizi rahatsız ediyor. Suriye’deki olumsuz gelişmelerin ihracatımızı olumsuz etkileyeceğini düşünüyoruz. Bu sorun bir an önce aşılırsa ekonomide büyük bir rahatlama olur.” dedi.
Adana’nın ekonomik anlamda büyük bir potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Süleyman Sönmez, “Suriye pazarı bu potansiyelin harekete geçmesinde büyük önem taşıyor. Yanı başımızda bir sınır sorununun yaşanması bölgemize gelecek yatırımcıyı da kaçırıyor. Kimse sorunlu bir bölgeye yatırım yapmak istemez. Yatırımcının yatırımlarını geciktirmesi ya da tarihini ötelemesi Adana için büyük bir handikap diye düşünüyorum.” diye konuştu.(Kaynak: Günaydın Adana Gazetesi)

YAZARLAR

40.9° / 23.3°