Yeni eğitim sistemine Dindar ve Kindar vurgusu
Manşet Haber 27.09.2012 21:03:42 0

Yeni eğitim sistemine Dindar ve Kindar vurgusu

Yeni eğitim sistemine Dindar ve Kindar vurgusu

Adana(Ulus)--TMMOB Makine Mühendisleri Odası Adana Şubesi Kadın Komisyonu, mecliste ve kamuoyunda ciddi tartışmalara sebep olan 4+4+4 eğitim yasasının; eğitimcilerin, pedagogların, uzmanların ve sendikaların karşı çıkmasına rağmen tartışmalar dikkate alınmaksızın meclisten geçirildiğini bildirdi.
MMO Kadın Komisyonu yeni eğitim sistemi ile ilgili yaptığı açıklamada, eğitim sistemindeki değişikliğin 11 Nisan 2012 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiği, hiçbir altyapısı hazırlanmayan bu sisteme ilişkin, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) genelgeleri, yönetmelik değişiklikleri, haftalık ders saati çizelgeleri dışında somut bir veri bulunmadığı ifade edildi. MMO Kadın Komisyonu açıklamasında şu görüşlere yer verildi:
“4+4+4 eğitim sistemi ile öğrencilerin mesleki eğitime yönlendirilmek istendiği söylense de, uygulamada sadece İmam Hatip Liselerinin orta kısımları açılmış, diğer Meslek Okullarının orta kısımları açılmamıştır. Bu yasayla hükümet, toplumsal bir ihtiyaçtan ya da talepten bağımsız olarak, tümüyle kendi politik ihtiyaçları doğrultusunda İmam Hatipleri artırarak 'dindar nesil' yetiştirme gayesini hızla gerçeğe dönüştürmektedir. Bu yasa eğitim alanında yenilik çabasından çok iktidarın toplumu kendi ideolojisine mahkum etme çabasıdır.
Türkiye’de okullar, iktidarın dünya görüşünün yeniden üretildiği, ideolojik bir merkez olarak düzenlenmektedir. İlkokulla başlayan bu tutum üniversite ile devam edecektir. 4+4+4 Eğitim Sistemi ile toplumsal yapı, iktidarın siyasal ideolojik hedefleri doğrultusunda yeniden biçimlendirilmek istenmektedir.
Eğitim tüm dünyada evrensel bir insan hakkıdır. Bu nedenle devletin herkese eşit, bilimsel ve nitelikli eğitimi parasız olarak sunması gerekmektedir. MMO Adana Şube Kadın Komisyonu olarak bireyin özgürlüğünün yanısıra halkın birlikte güvenli yaşama hakkının korunduğu, laik, adaletli ve eşitlikten yana bir toplum için her alanda halkımızın yanında olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz. Hükümeti, 4+4+4 eğitim sistemi dahil kendi ideolojisine uygun toplum geliştirme projesine karşı tepkilerimize ve toplumun her kesiminden gelen tepkilere kulak vermeye çağırıyoruz.”

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

28.4° / 19.2°