Samimi değil
Manşet Haber 1.11.2012 09:29:30 0

Samimi değil

Samimi değil

Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk, Yapı Müteahhitleri Derneği’nin düzenlemiş olduğu ‘Kentsel dönüşüm ve özel sektörün bu dönüşümdeki yeri’ konulu toplantıda bir konuşma yaparak 'Adana'nın Kuzeyinde yeni bir şehir kuruldu deniliyor. Yok, böyle bir şehir. Biz bir taraftan kentsel dönüşümü yapacağız. Diğer taraftan tarihi dokularımıza sahip çıkacağız. Ancak bu şekilde marka şehir olabiliriz. Tarım arazisisin de asla bir karış yer kullanılmamalı. Yüreğir'in bir kısmı tarım arazilerinde kalmış. Sen 30 yıldır buraları imara açıyorsun. Tarım arazisi olup olmadığına bakmıyorsun.' dedi.

İŞTE ÖRNEKLER
İşte bu açıklamaya yanıt gecikmeden geldi. Adana Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Şahin Yeter, Başkan Azim Öztürk’ün açıklamalarını samimi bulmadığını belirterek örnekler verdi. Başkan Yeter, ‘Belediye başkanları tarım arazilerinin konuta ve amacı dışında kullanılmasına açılması için adeta mücadele ediyorlar. Toprak Koruma Kurulu’na son aylarda Seyhan’da 2 adet dosya geldi ve tarım arazilerinin üzerinde şehre 15 km mesafedeki 260 dönümlük alanda okul kampusu yapılması için alınmış kararları geldi. Adana 1.İdare Mahkemesi tarafından alınan araç muayene istasyonunun yeriyle ilgili tarım arazisi olması nedeniyle verilen yürütmeyi durdurma kararını da örnek olarak verebilirim’ sözleriyle tartışma yaratacak açıklamalarda bulundu.

2 DOSYA GELDİ ÖNÜMÜZE
Oda Başkanı Şahin Yeter, Adana 1.İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararı verdiği yerin tarım arazisinin katledildiği ve kendilerinin davalarında haklı olduğunu ortaya koyan bir karar olduğuna işaret edip ‘Konu Ankara’da temyiz aşamasında. 2 yıldır sürüncemede bırakılan bu konuyu neden Azim Bey uygulamaya koymuyor. Tarım arazilerinin bir karışının amacı dışında kullanılmaması gerektiğini madem savunuyor. Tarım arazilerinin 30 yıldır imara açıldığını eleştiriyor. Toprak Koruma Kurulu’na 2 tane yapılaşmayla ilgili dosya gönderiyor kendi belediyesinden. Bence açıklamaları ile uygulamaları tutmuyor. Azim Beyi de samimiyete davet ediyorum’ dedi.

YAZARLAR

38.6° / 24.6°