Yönetmenlerden ilk uygulama Altın Koza festivalinde
Manşet Haber 25.08.2012 20:16:12 0

Yönetmenlerden ilk uygulama Altın Koza festivalinde

Yönetmenlerden ilk uygulama Altın Koza festivalinde

Adana(Ulus)--Film Yönetmenleri Derneği, 17-23 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek Adana Büyükşehir Belediyesi 19. Altın Koza Film Festivali’nde ‘Film-Yön En İyi Yönetmen’ ödülü verecek. Benzerleri yurtdışındaki festivallerde gerçekleştirilen uygulama, Türkiye’de bir ilk olacak.

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, 17-23 Eylül tarihleri arasında düzenlencek 19. Altın Koza Film Festivali kapsamında, Film-Yön’ün de bir ödül vereceğini açıkladı. Zihni Aldırmaz, “Film-Yön Jürisi; Tunç Başaran, Biket İlhan ve Hüseyin Karabey’den oluşuyor. Jüri, yarışma içi ve yarışma dışı tüm yerli yapımları izleyerek birine ‘Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü’ takdim edecek” dedi.

Film-Yön’ün konuyla ilgili değerlendirmesi ise şöyle;

“Film Yönetmenleri Derneği olarak, sinemamızı ve dolayısıyla yönetmenleri daha yakın takibe almak amacıyla bu yıl 19. Altın Koza Film Festivali ile ortaklaşa bir ödül bölümü açtık. Bu kapsamda Film-Yön üyesi üç kişilik jüri, festivale katılarak yarışma içi veya dışı tüm filmleri inceleyecek. İçlerinden birine Yönetmenler Derneği’nin ‘Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü’nü verecek. Bu ödülü verirken jürimizin en temel bakışı ‘yönetmen sineması’nın ışıklarını ve ayrıcalıklarını görmesi olacaktır. Burada temel hedef sinemanın temel yaratıcısının, yani yönetmenin daha iyi tanımlanması, farklılığının algılanması konusunda bir pencere açmaktır. Dolayısıyla seyirci açısından da, yönetmen sinemasının daha iyi algılanması konusuna dikkat çekmeye çalışmış olacağız”.

“Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü” 22 Eylül 2012 tarihinde yapılacak Ödül Töreni’nde verilecek.

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

16.5° / 10.5°