Yüreğir
Manşet Haber 28.01.2013 09:15:39 0

Yüreğir'de hava kirliliği uyarısı

Yüreğir'de hava kirliliği uyarısı

Adana(Ulus)--Yüreğir Belediyesi’nin Ocak ayyuregir_meclisı oturumuna hava kirliliği tartışması damgasını vurdu. CHP ve MHP’li Belediye meclis üyelerinin hava kirliliği yakınmalarına Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan da destek verdi. Çelikcan, kömür ve diğer atıkların yakılmasından dolayı havanın nasıl kirlendiğini akşamları sokaklara çıktığında çok bariz bir şekilde yaşadıklarını söyledi.

Gündem dışı söz alan MHP’li Belediye Meclis Üyesi Uğur İsa Ceylan, Yüreğir'de yakılan kötü kömürden dolayı geceleri dumanın zararlı boyutlara ulaştığını söyledi. Ceylan, “Bu bizim belediyenin görevi olmayabilir fakat belki kaymakamlık ve valilik ile görüşülerek dağıtılan bu kömürün daha iyi olması sağlanabilir.” önerisinde bulundu.

CHP’li Belediye Meclis Üyesi Ertan Sümer, hava kirliliği konusunda çözüm üretilmesi gerektiğini ifade ederek, “Hava kirliliğini önlemek için kömür yardımının başka bir şekilde yapılmasının daha farklı yardımlar ile olacağını düşünüyorum. Gerçekten akşam saat 4-5 ten sonra nefes almak çok zorlaşıyor.”dedi.

Sümer, bu dönem meclis üyeliği sürecinde en çok karşılaştığı 2 konunun evsel katı atık ve su baskınları olduğunu belirtti.

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, kömür ve diğer atıkların yakılmasından dolayı havanın nasıl kirlendiğini akşamları sokaklara çıktığında çok bariz bir şekilde yaşadıklarını ifade ederek,”Bu kirlilik ileride ciddi solunum yolu hastalıklarına neden olabilir. Sağlık Bakanlığında müsteşarlık yaptığı için Necdet Hocamız'a bir rapor hazırlayacağız. Kendiside bir çalışma yaparak bununla ilgileneceğini söyledi. Siyasi anlamda irade koymak açısından faydalı olacağına inanıyorum.

Elektrik ve doğalgaz sistemi güzel. Ama uygulama mevzuat açısından herhangi bir yaptırım şansı  yok.  Doğal gazın Adana'ya gelmesini 2 yıl bekledik. Biz Aksagaz'la protokolü hemen imzaladık ve 45 gün içerisinde anlaşmayı sağladık. Ama doğalgazın gelmesi için altyapının hazırlanması ve getiren firmanın harcamalarına karşılık kazanç sağlaması gerekiyor. Bu bir arz talep meselesidir. Vatandaşa yaptırım gücümüz olamaz. Doğalgazı alıp almamakta serbesttir.  Hastaneler ve Toplu Konutların olduğu yerlerde talep olabilir. Yüreğir'deki vatandaşın bunu alma gücü olamayabilir. Bu nedenle Yüreğir'e doğal gazın gelmesi uzun sürebilir.”

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

28.4° / 17.3°