Zeytin Hasat Festivali
Manşet Haber 7.10.2012 16:46:06 0

Zeytin Hasat Festivali

Zeytin Hasat Festivali

Karaisalı’da oluşturulan Zeytin Platformu tarafından Çatalan’ da düzenlenen 1. Zeytin Hasadı Festival’ başladı.
1 milyon adet zeytin ağacına sahip olduğu bildirilen Karaisalı Birinci Zeytin Hasat Şenliği ilk hasat Çatalan’ da yapıldı. Festivale Vali Yardımcısı Mustafa Yüksel, Karaisalı Kaymakamı Hidayet Sarı, Tarım İl Müdürü Hamid Aygün, Çukurova Tarım İlçe Müdürü Hüseyin Tınaz, Karaisalı Tarım İlçe Müdürü, belediye il genel meclis üyeleri, kamu kurum yetkilileri, çiftçiler ve girişimciler katıldı.

15 YILDA 1 MİLYON ZEYTİN AĞACI

Vali Yardımcısı Mustafa Yüksel, zeytinin, organik ve doğal ürünlerin sağlık açısından önemini halka anlatmanın herkesin görevini olduğunu söyledi. Karaisalı Kaymakamı Hidayet Sarı’da Karaisalı zeytininin ve zeytinyağının çok kaliteli ve lezzetli olduğunu, ilçeye son 15 yılda dikilen yaklaşık 1 milyon zeytin ağacının üretim ve pazarlama sürecinin geliştirilmesinin bölge açısından çok ciddi bir tarımsal ve ekonomik kalkınma hamlesi olduğunu söyledi.
Festivalde ‘Çatak’ projesi kapsamında 14 organik zeytin üreticisine ‘Organik Tarım Sertifikası” verildi. Büyük coşkuyla kutlanan şenliklerde halay gösterisi ve ‘En Güzel Zeytin’ yarışması yapıldı. Yarışmada dereceye girenler çeşitli hediyelerle ödüllendirildi.


YAZARLAR

38.6° / 24.6°