Halit Atik CHP Yönetiminden İstifa Etti - Adana UlusAdana Ulus

14 Haziran 2021 - 08:35

Halit Atik CHP Yönetiminden İstifa Etti

Son Güncelleme :

26 Temmuz 2015 - 23:12

CHP Adana İl yönetiminde Dr. Halit Atik depremi.

Orhan Sümer’in milletvekili adaylığı için görevinden istifa etmesiyle oluşturulan CHP Adana İl Yönetiminde Meslek Örgütlerinden sorumlu İl Başkan Yardımcısı olarak atanan Dr. Halit Atik, İl Başkanı Eczacı Burhanettin Bulut tarafından bu görevinden alınıp sade yönetim kurulu olarak görevlendirilmesi istifa getirdi. Dr. Halit Atik, CHP Adana İl Yönetiminden istifa ettiğini yazılı bir açıklama ile kamuoyuna duyurdu.

Uzun süredir CHP Adana İl yönetimindeki juygulamalar nedeniyle rahatsızlı bilinen Dr. Halit Atik, CHP Adana İl yönetimindeki Meslek Odalarından Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevinden alınması bardağı taşıran damla oldu. Atik, “Değerli Partililerim, değerli Adana kamuoyu” diye başladığı yazılı açıklamasında, “Bugün itibariyle CHP adana il yönetimden istifa ediyorum.” dedi.

Halit Atik yazılı açıklamasında şu görüşlere yher Verdi:

“6 ay önce oluşturulan il yönetim kuruluna atandım ve sivil toplum örgütlerinden sorumlu il başkan yardımcısı olarak Partime hizmet etmeye çalıştım.

Bu süre içerisinde il Başkanı Sayın Burhanettin Bulut’un partimizi yönetme konusundaki anlayışı, yapılan hukuksuz işlem ve il yönetimine danışılmadan alınan karar ve yapılan uygulamalara karşı parti içinde mücadelemi sürdürdüm.

Yönetimden istifamın gerekçeleri şunlardır;

İl Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptığım 6 ay boyunca bir tek resmi veya yazılı olan herhangi bir evrak il yönetimine getirilmemiştir.

15 günde bir, 2 gün önceden yazılı gündemi üyelere bildirilerek yapılması gereken yönetim kurulu toplantıları, cep telefonu mesajı ile yapılmıştır.

Yönetim Kurulu toplantılarında gündem il başkanı tarafından sözlü olarak toplantı başlarken açıklanmaktır.

Genel Merkez’den, ilçelerden, üyelerden gelen hiçbir resmi yazı bir tek gün dahi gündem maddesi olarak yönetim kurulu toplantısına getirilmemiştir.

İl Başkanlığı’nın karar defteri yasal olarak il binasında tutulması gerekirken, il sekreterinin yanında gezdirilmektedir.

Sürekli önermeme rağmen İki ayda bir yapılması gereken il genişletilmiş toplantılar ve il danışma kurulları yapılmamıştır.

7. 5 ilçemizin başarısız oldukları iddiası ile görevden alınmaları düzmecedir; karar Adana’da küçük bir grubun partiyi ele geçirmek için işledikleri siyasi cinayetten başka bir şey değildir.

Görevden almada kıstas partinin başarı ya da başarısızlığı değil, kendilerine yakın olup olmamasıdır.

Başarı ya da başarısızlıkla ilgili parti yönetimlerini değerlendirecek olursak, en başta siyasi ahlak gereği Sayın Burhanettin Bulut başkanlığındaki il yönetimi olarak bizlerin istifa etmesi gerekiyordu; çünkü 2011 genel seçimlerine göre 2015 de alınan sonuç adana yı başarısız illeri arasına koymuştur.

Yönetim Kurulu’nda bunları defalarca gündeme getirmeme rağmen bir gelişme yaşanmamıştır; bu yapılanlara ortak olamam ve içinde bulunduğum yönetim kurulunun parti suçu işleyerek partimi kaosa sürüklemesine ortaklık yapamam, suçun işlemesine tanıklık ederek partime ihanet edemem.

Türkiye’nin savaş ortamına girdiği ciddi bir krizin içinde olduğu bu günlerde parti içi hesaplaşmalarla uğraşan bir anlayışla çalışmam mümkün değildir.

Yukarıdaki gerekçelerle üyesi olmaktan onur duyduğum partimde, yol göstericiliğine inandığım Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun önerisi ile girdiğim CHP il Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa bugün itibarıyla istifa ediyorum. Saygılarımla.

Dr. Halit Atik.”

 

takipçi satın al