Hotivi

Halka Rağmen, 5 Ocak Stadyumu AVM Olacak mı? - Adana UlusAdana Ulus

24 Haziran 2021 - 12:34

Halka Rağmen, 5 Ocak Stadyumu AVM Olacak mı?

Son Güncelleme :

07 Mayıs 2013 - 9:17

Adana(Ulus)–ilkermenguCumhuriyet Halk Partisi (CHP) Seyhan Belediye Meclisi Üyesi Avukat İlker Mengü, semt halkımızın yüzde 81’i gibi ezici çoğunluğunun 5 Ocak Stadyum alanının yeşil alan olarak kalmasından yana olduğunu söyledi. Mengü, Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk’e, “Çevre ve  Şehircilik Bakanlığının projesine belediyeniz tarafından uygun olduğu yönünde görüş bildirdiğiniz,, Bakanlığın bu yanlışına Belediyenin destek verdiği doğru mudur?” diye konuştu.

Seyhan Belediyesi’nin Mayıs ayı ilk oturumunda gündem dışı söz alan CHP’li İlker Mengü, Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan’ın idam edildiği günün 41. Yıldönümü olduğunu, 3 fidanı özlemle ve hasretle andığını ifade etti.

Mengü, 5 Ocak Stadyum’unun yerinin AVM ve Rezidans olması yönündeki sorularına, Başkan Azim Öztürk‘ün bakıp cevap vereceğini söylediğini anımsatarak, şöyle konuştu:

“Seyhan Belediyesi’nin görüşünün ne olduğunu biz duymadık.Ancak, yaptığım araştırmada, Çevre ve  Şehircilik Bakanlığı’nın projesine Seyhan Belediye Başkanlığı’nı tarafından uygun olduğu yönünde görüş bildirdiğiniz ifade ediliyor. Yani, Bakanlığın bu yanlışına Belediye Başkanlığınızın de destek verdiği doğru mudur?

Sayın Başkan, sizin aksinize ben, Başta TMMOB ve Adana Barosu olmak üzere, 24 Sivil Toplum Kurumu gibi, buranın AVM ve konut yapılmasına şiddetle karşı çıkıyor, bu sivil toplum kurumlarına ve bu şekilde düşünen sorumlu tüm vatandaşlara teşekkür ediyorum.Karşı çıkmamın birkaç nedeni de buradan bildirmek istiyorum.

Öncelikle Makine Mühendisleri Odası Adana Şubesi tarafından yapılan bir araştırmada, söz konusu yere yapılacak bir AVM’nin hava ısınmasına katkısının, +5 C olduğu tespit edilmiştir. Yani, zaten basık bir bölgede bulunan mahallelerde yapılacak olan AVM, basıklığı ve hava sıcaklığını bir kademe daha arttıracaktır.

HALKIMIZ KARŞI ÇIKIYOR

Yine TMMOB tarafından semt sakinlerine yönelik bir anket yaptırılmış, ankete katılanların % 81’i, söz konusu alanın, ağırlıkla yeşil alan olmak üzere kamusal alan olmasını istemektedir. Semt halkımızın yalnızca % 19’u AVM ve konut istemektedir.  AVM ve konut yapılırsa % 83’ü trafiğin kötüleşeceğini, % 67’si yaşanabilir çevre koşullarının olumsuz olacağını düşünmektedir.Yapılan bu anketin de göz önüne alınması gerektiğini düşünüyorum.”

BAKANLIK VE TOKİ PROJEDEN VAZGEÇMELİ

“Söz konusu alana yapılacak olan AVM ve 2.6 yoğunluklu konutun, zaten gerek konut ve gerekse trafik yönünden oldukça yoğun olan bir bölgenin işyeri yoğunluğu, ulaşım ve otopark yoğunluğunu arttıracağı muhakkaktır. Orada yapılacak olan bir AVM’nin evine ekmek götürmekte olan küçük esnafı da bitireceği muhakkaktır.Bu nedenle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile TOKİ, bu projeden derhal vazgeçmelidir.

Bakanlığın derhal bu yanlışından dönerek, söz konusu yer yeşil alan olarak değerlendirmelidir.Sivil toplum kuruluşlarımızın bu yöndeki taleplerine katıldığımı bildirerek,buraya yapılacak yeşil alanın sürekli bakım ve masraf isteyen çiçeklerden değil, çok sayıda ağaçtan oluşan yeşil alan olması gerektiğini düşünmekteyim. 5 Ocak Stadyumu’nun yerinde açık spor alanları, yeşil alan ve kapalı semt pazarı yapılıp,altını da otopark olarak düzenlememiz gerektiğine  inanıyorum. Tüm meclis üyeleri olarak, bu konuda hepimize büyük görevler düşmektedir.

Sonuç olarak, bu şehri boğacak,trafik ve ulaşım yoğunluğunu arttıracak,küçük esnafı zor durumda bırakacak olan yanlış planın iptali için, gereğini yapacağını bildiren başta TMMOB ve Adana Barosu olmak üzere, tüm sivil toplum kuruluşlarına ve yaşadığı kente sahip çıkan tüm hemşerilerime yeniden teşekkürlerimi sunar,bu kurumlara bir meclis üyesi ve Avukat olarak , elimden gelen tüm yardımı yapacağımı özellikle belirtmek istiyorum.”

 

takipçi satın al