Kadın-Erkek Ayrımcılığı Yazım Rehberi - Adana UlusAdana Ulus

13 Haziran 2021 - 05:31

Kadın-Erkek Ayrımcılığı Yazım Rehberi

Kadın-Erkek Ayrımcılığı Yazım Rehberi
Son Güncelleme :

20 Haziran 2015 - 22:35

Kadın-erkek eşitsizliğini gözler önüne seren, kürtaj, çocuk sayısı, kadının çalışması ve aile yaşamı konusunda toplumun nabzını ortaya koyan Kadir Has Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma Merkezi’nin,“Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırması”nın içeriğinde dikkat çeken noktalar, bir yazım rehberi olarak yayımlandı.

Kadir Has Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mary Lou O’neil, “Türkçede sözcükler İngilizce, Almanca, Arapça ya da Yunanca gibi dillerden farklı olarak, eril ve dişil olarak ayrılmaz. Ayrıca üçüncü tekil kişi zamiri (O) de kadın ve erkek için farklı kullanılmaz. Ancak bu durum Türkçenin cinsiyetçilikten uzak olmadığı anlamına gelmez. Kadınların daha özgür, iş ve toplumsal hayatta eşitlik isteyen, şiddete ve aile baskısına karşı gelen ve hızla ilerleyen bir yapıda olduğu Türkiye’de bazı mesleklerin, kelimelerin, ifadelerin sadece erkeklere özgü olduğu varsayımından hareketle, bu tür sözcüklerin önüne gereksiz biçimde “kadın” vurgusu yaparak kadını ötekileştiren ifadelerden kaçınılmalı. Örneğin, “Kadın başbakan, Kadın yönetici, Kadın milletvekili, Kadın yazar, Kadın gazeteci” ifadelerine baktığımızda hali hazırda ‘kadın’ mesleği olarak görülen mesleklerde ise ‘kadın’ sözcüğünü eklememek yine aynı örtük ayrımcılığa işaret etmektedir” dedi.

SÖZCÜKLER EŞİTLİK ANLAYIŞINI ZEDELİYOR

Doç. Dr. Mary Lou O’neil, “Kadir Has Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma Merkezi’nin hazırlamış olduğu Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bir Yazım Rehberi, toplumda alışık olduğumuz eril dili değiştirmek ve daha eşitlikçi bir toplumsal iletişim yaratmak için bir fırsat sunuyor. Rehberde sunulan örnekler ve fikirler üniversitemizin, başta Türk dili olmak üzere, pek çok dersinde kullanılacak, yazım konusunda eğitmenlere ve öğrencilere yardımcı olacaktır. Toplumun sadece erkeklerden oluşmadığını ve ayrımcılık içeren sözcüklerin eşitlik anlayışına zarar getirdiğini göstermek açısından rehberin çok önemli olduğunu düşünüyoruz” diye ekledi.

Kadir Has Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mary Lou O’neil koordinatörlüğünde, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Şule Toktaş, İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Banu Baybars Hawks, İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden Yard. Doç. Dr. Suncem Koçer ve İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Psikoloji Bölümü’nden Yard. Doç. Dr. Aslı Çarkoğlu, katılımıyla bu yıl ilk kez gerçekleştirilen, “Türkiye’de Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Algısı Araştırması”, Nisan 2015’te Türkiye nüfusunun genel temsiliyetine sahip 26 kent merkezinde ikamet eden, 18 yaş ve üzeri 1.000 kişi ile yüz yüze görüşülerek gerçekleştirildi. Ankete katılanların yüzde 50,7’sini kadınlar, yüzde 49,3’ünü de erkekler oluşturdu.

DOĞU İLLERİ

07-14 yaş arası çocuklarda obezite, göz-cilt hastalıkları ve diş çürüğü yaygın…

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin beslenme alışkanlıkları içerisinde et ve süt ürünleri geniş yer kaplarken, sebze ve meyveler oldukça sınırlı oranda sofralarda yer buluyor. Bu bölgede süt ürünlerinin yeterli şekilde tüketiliyor. Bu sebeple diş kaybı çok sık görülmez ancak tatlı tüketimi sebebi ile diş çürüğü yaygındır. Anne-babalar tatlı tüketimine dikkat etmelidir, önerim haftalık tatlı tüketiminde önceliği sütlü tatlılardan yana kullanmalarıdır. Haftada 1 gün kendilerine izin vermeleri hem diş sağlığı hem de obezitenin önüne geçilmesi açısından yardımcı olacaktır. Sebze ve meyvenin yetersiz tüketimi ile görülen A  ve C vitamini yetersizliği göz ve ciltte hastalıklar oluşmasına sebebiyet verebilir. Çocuklar daha fazla meyve ve sebze tüketimine yönlendirilmelidir. Bu bilgilere ek olarak karbonhidrat tüketimi fazla olduğu olan doğu illerinde obezite oldukça yaygın görülmektedir. Çocuklar daha fazla fiziksel aktiviteye yönlendirilmeli ve beslenme alışkanlıklarını küçük yaşlardan itibaren değiştirilmeye çalışılmalıdır. Pişirme tarzı olarak kavurma,kızartma türü yiyecekler yerine haşlama, fırın veya ızgara yöntemini tercih edilmelidir. Besin kaybı minimuma indirilerek alınan fayda maksimize edilmiş olur. Bunun yanında kanserojen madde alımı minimize edilmiş olur.

KARADENİZ BÖLGESİ

İllere Göre Çocukların Sağlıklı Beslenme Haritasını Açıklıyor…

Türkiye Sağlık Araştırması verilerine göre 07-14 yaş grubundaki çocuklarda yüzde 24,5 ile ağız ve diş sağlığı sorunları ilk sırada yer alıyor. Yüzde 11,5 ile göz ve enfeksiyöz hastalıklar, yüzde 4,7 ile cilt hastalıkları ve yüzde 4,1 ile beslenme sebebi ile ortaya çıkan hastalıklar Türkiye’de çocuklarının sorunları. Ayrıca illere göre çocukların sağlık haritasını çıkartan Diyetisyen Emre uzun diş sağlığı, cilt , göz ve obezite için genç yaşta neler yapılması gerektiğini açıklıyor. Listenin en tehlikeli bölgesi Marmara Bölgesi iken, sağlık sorunlarının en az rastlandığı bölge Akdeniz Bölgesi’dir.

07-14 yaş çocuklar için tek risk, tereyağı ve kızartma

Kırmızı et ve tavuk yerine daha çok balık tüketilmesi, çok çeşitli otların yer aldığı sofralar çocukların beslenmesi açısından pozitif mutfaklar. Karadeniz bölgesinde yeterli kalsiyum A vitamini, C vitamini ve D vitamini alımı sebebiyle diş, göz ve cilt hastalıkları daha nadir görülmektedir. Diyetisyen Emre Uzun 07-14 yaş arası çocuklar için tek risk olarak kızartma ve tereyağ tüketimi görülebilir, diyor. Çocukların gelişim süreçlerinde kızartma yerine haşlama, ızgara, fırın pişirme yöntemleri kullanılarak hazırlanan yiyecekler tüketilmesi; yemeklerde tereyağ gibi doymuş yağların yerine doymamış yağ olan bitkisel ayçiçek veya zeytinyağını tercih etmesi yaşam kalitesini arttıracaktır.  Emre Uzun fiziksel aktivite sayılabilecek hareketliliğin de Karadenizli çocuklar için  obeziteyi önleyebilecek diğer bir konu olduğunu belirtiyor.

İÇ ANADOLU BÖLGESİ

07-14 yaş çocuklar obeziteye yakın…

İç Anadolu’nun beslenme alışkanlığı küçük yaşlardan itibaren tahıl, Ayrıca bu bölgede, hayvancılık sayesinde et ve et ürünleri tüketimi de yaygın. Genel olarak karbonhidrat ve protein ağırlıklı beslenen İç Anadolu Bölgesi’nde yetişen çocuklar tüketim sebebi ile obeziteye yakın bir bölge. Çocuklar daha fazla fiziksel aktiviteye yönlendirilmeli ve beslenme alışkanlıklarını küçük yaşlardan itibaren değiştirilmeye çalışılmalıdır. Bölgenin yetersiz kalsiyum tüketimi diş çürükleri ve kayıplarına yol açabilmektedir. Bu sebeple 07-14 yaş arası çocuk gelişimi için mutfaklarda süt, yoğurt, peynir,pekmez, yeşil yapraklı sebzelere, yağlı tohumlar ve kuru baklagiller mutlaka bulunması gerekir. Bölgede sebze ve meyvenin yetersiz tüketimi ile A vitamini yetersizliği göz ve ciltte hastalıklar oluşmasına sebebiyet verebilir. Çocuklar daha fazla meyve ve sebze tüketimine yönlendirilmelidir. Diyetisyen Emre Uzun özellikle  kayısı, havuç, yumurta, süt ve süt ürünlerinin tüketilmesini öneriyor.

AKDENİZ VE EGE BÖLGESİ

 Çocuklar diş sorunları yaşıyor…

Bu bölgelerin en sağlıklı bölgele arasında yer aldığını belirten Emre Uzun, bu iki bölge sebze ve meyvelerin bol miktarda tüketilmesi sebebiyle vitamin ve mineral açısından yeterli tüketime sahiptir, diyor.  Bu da göz, cilt ve diş eti hastalıkları görülme insidansını oldukça düşürmektedir.  Öte yandan yetersiz süt ve süt ürünleri tüketimi diş çürüklerine yol açma ihtimali bu bölgede de risk oluşturabilmektedir.  Akdeniz ve Ege Bölgesi diyet beslenmeyi barındırdığı için obezite riskinin düşük olduğu bölgelerdendir.

MARMARA BÖLGESİ

En Tehlikeli Bölge…

Bu bölge yoğun göç sebebiyle diş, göz ve cilt hastalıkları ve obezite açısından büyük risk barındırmaktadır. Yoğun tempo 07-14  yaş aralığındaki çocukların ihmal edilmesine neden olabilmektedir. Bölge çocuklarının fast food ve abur cubur tüketimine yönelmesi, buna ek olarak fiziksel aktivitenin yetersizliği obeziteye davetiye çıkarabilmektedir. Yine yetersiz vitamin ve mineral alımı ile görülen A ve C vitamin yetersizliği deri ve gözde sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. 07-14 yaş aralığında çocukları daha çok sebze, meyve süt tüketimine yönlendirilmelidir. Bunun yanında fiziksel aktiviteyi yaşam tarzlarına katması sağlanmalıdır. Böylece daha sağlıklı nesil yetiştirilmesine katkıda bulunmuş olunacaktır.

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al