HDP'nin Adana Büyükşehir Adayı Kadın - Adana UlusAdana Ulus

5 Mart 2021 - 09:45

HDP’nin Adana Büyükşehir Adayı Kadın

Son Güncelleme :

15 Şubat 2014 - 0:51

adana hdp basınHalkaların Demokratik Partisi Adana Büyükşehir ve İlçe Belediyeleri Eş Başkan Adayları bir araya geldi. Adaylar kendilerini tanıttıktan sonra sohbet yeni kurulan bir parti olan HDP’nin hangi ihtiyaçtan doğduğu, Türkiye’de çok yaygın olarak uygulanmayan eş Başkanlık sistemi ve 17 Aralık operasyonlarının yarattığı ortam üzerinden ilerledi.  HDP’nin yeni kurulan ama kökleri çok derinlere ulaşan bir parti olduğu vurgulandı. Büyükşehir Eş Başkan Adayı Hüseyin Yıldız, partilerinin programının partinin toplumun tüm katmanlarını kapsadığını ancak bir tek hırsızlığı ve zulmü egemen kılanları kapsamadığını dile getirdi.

Yaşam alanlarımız betonlaşıyor

Seyhan Eş Başkan Adayı Meliha Varışlı, yeşille, narenciyeyle anılan Adana’nın yaşam alanlarının betonlaştırıldığını gözlemlediklerini yeşil aktardı. Bu durumdan en çok evde vakit geçirmek zorunda bırakılmış kadınların etkilendiğini ifade eden Varışlı, Seyhan’ı kadınların temsil edildiği bir anlayışla yöneteceklerini söyledi. Varışlı şehri halka rağmen değil halkla beraber yöneteceklerini söyledi.

Azim Öztürk Sokak aralarına gelemiyor

Yerel medyayı bülten olarak gören anlayışa tepki gösteren Seyhan Belediye Eş Başkan Adayı Ayhan Bilgen, Yerel gazetelerin yerel yönetimleri denetleyen konumda olması gerektiğini vurguladı. “İki dönemdir Seyhan’ı yöneten artık Seyhan belediye başkanı mahalle aralarına gelemediğini söyleyen Bilgen,  “İki dönem belediye yönetmiş belediye başkanı önce hesap vermeli ondan sonra yetki istemeli” dedi.

HDP gücünün yarısını Kadınlardan alıyor

Başbakan’ın Fatih Altaylı’yı araması olayıyla ilgili konuşan Yüreğir eş Başkan adayı Beyhan Günyeli, Basının bağımsız olması gerektiğini dile getirdi. Çukurova Belediye Eş Başkan Adayı Fatma Şahin, kadın kotası koyan, işçiye aday olma şansı veren, işçiden yana tavır alan tek parti HDP olduğu için HDP’de olduğunu belirterek halkın mülkiyetinde olan kaynakların sermayeye peşkeş çekilmesine karşı Çukurova’yı ve Adana’yı kent meclisleriyle birlikte yöneteceklerini söyledi.  Büyükşehir Eşbaşkan Adayı Leyla Uyar, kadın kotasına dair soruyla ilgili HDP’nin gücünün yarısını kadınlardan aldığını belirterek Türkiye’de yaygın olmayan Eş Başkanlık sisteminin kadınların verdiği mücadele sonucu ortaya çıktığını söyledi.

HDP oyları yüzde 25 arttı

17 Aralık operasyonlarından sonra HDP oylarının artığı yönündeki soruya ve darbe iddialarına cevap veren Ayhan Bilgen, “ Biz bu kavganın tarafı değiliz. “Ne darbeyle ilgisi olan ne de yolsuzluk dosyası olan arkadaşımız var” dedi.  Siyasette kırılma dönemleri olduğuna dikkat çeken Bilgen, bu sebepten önceki seçimlerde alınan oyların ölçü olmadığını dile getirdi. Merkezi düzeyde saha araştırması yapan kişilerden aldığı bilgiyi paylaşan Bilgen, çalışmalarının başında olmasına rağmen şimdiden HDP’nin oyunun Adana’da bileşenlerin önceki oylarına göre yüzde 25 arttığını söyledi. Meslek Odalarından platformlar kurarak adayları kendi alanlarında tartışmaları için davet etmelerini istediklerini dile getiren Bilgen, belediyecilik, sağlık, eğitim… ne konuşulmak isteniyorsa kendilerinin olacağını söyledi.