Hedef Bebek Ölümlerini azaltmak - Adana UlusAdana Ulus

13 Haziran 2021 - 06:14

Hedef Bebek Ölümlerini azaltmak

Hedef Bebek Ölümlerini azaltmak
Son Güncelleme :

22 Nisan 2013 - 11:36

Adana’da geçen yıl  35 Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP)  kursu düzenlenerek bin 500 sağlık personelinin eğitimden geçirildiği açıklandı.

nrpcilerSağlık Bakanlığı tarafından 1998 yılında başlatılan Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) ile ülkemizde çocuk ölümleri ve sakat doğumların önlenmesinin amaçlandığını belirten İl Halk Sağlığı Müdürlüğü Yetkilileri, Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) kapsamında yer alan uygulayıcı ve eğitici eğitimlerinin Türkiye geneline yaygınlaştırılarak, 2012 yılı sonuna kadar  bin 845 uygulayıcı kursunda, 37 bin 530 sağlık personelinin eğitimden geçirildiğini bildirdiler.

Kurslara Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları, Anestezi Uzmanları, Pratisyen Hekimler, Ebeler, Hemşireler, Anestezi Teknisyenlerinin katıldığını belirten İl Halk Sağlığı Müdürlüğü Yetkilileri, bu konuda şu bilgileri verdiler.

“Her doğum salonunda eğitilmiş en az bir personelin mutlaka bulunmasının amaçlandığı program kapsamında gerçekleştirilen uygulayıcı eğitimleriyle, temel resüsitasyon uygulamalarının yerleştirilebilmesi için, bu konuda eğitim almış ve standart uygulama yapacak personel yetiştirilmektedir.

“Doğum odasındaki herkesi” hedefleyen bu programın, ülkemizde doğumda gelişebilecek yenidoğan mortalitesini ve asfiksinin yol açacağı sekelleri en aza indirebilme konusunda önemli bir yer tuttuğu gerçektir. Neonatal döneme yönelik yürütülen NRP ve diğer çalışmalar sonucunda bebek ölüm hızı binde 7,7′ ye, neonatal ölüm hızı ise binde 4,6′ ya düşmüştür.”

Adana Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezinde (Hekimevi) gerçekleştirilen Neonatal Resüsitasyon Programı Uygulayıcı Eğitiminde aralarında Ebe, Hemşire, Acil Tıp Teknisyeni ve Anestezi Teknisyeninin bulunduğu 47 kişi 3 gün süreyle eğitildi. Kursu başarıyla tamamlayan kursiyerlere törenle sertifikaları verildi.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al