rolex replica watches was captivated with the watchmaking arena paintings .

Her Üniversiteye Bir YÖK - Adana UlusAdana Ulus

4 Temmuz 2022 - 15:43

Her Üniversiteye Bir YÖK

Her Üniversiteye Bir YÖK
Son Güncelleme :

13 Ocak 2013 - 10:31

gokce_osmaniyeCHP Parti Meclisi Üyesi ve Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Pişkin, Osmaniye İl Başkanlığını, Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Polat ve Adana İl Gençlik Kolları Başkanı Gökhan Babayiğit ile birlikte ziyaret etti, iktidarın YÖK Yasa Taslağı’nı eleştirdi.

Gökçe Pişkin, 12 Eylül’ün en kalıcı kurumu olan YÖK’ün kaldırılmasını istediklerini belirterek, “YÖK kendi kendine bir reform paketi hazırladı! Adını değiştirerek önümüze koyulan bu reformu kabullenmek mümkün değil.” dedi.

ÜNİVERSİTELER, ÜNİVERSİTE A.Ş OLUYOR

CHP PM Üyesi Gökçe Pişkin, Yükseköğretimde reformu öngören yasa taslağının üstünün kapatılıp, kamuoyundan kaçırılarak kapalı kapılar ardında hazırlanmış bir taslak olarak nitelendirdi, bu taslağın yasalaşması sonucunda, üniversitelerin bilimsellikten uzaklaşarak bilimin ticarileştirileceğini, yasayla Anonim Şirketlere üniversite kurma hakkı getirilerek, üniversitelerin bilimsel kimliklerinin Ticari üniversitelere dönüştürüleceğini iddia etti. Üniversitelerin “Üniversite A.Ş”.lere dönüştürülmesine izin vermeyeceklerini belirten CHP PM Üyesi Pişkin, şöyle konuştu:

“Tüm Türkiye’de geçtiğimiz yılın en çok konuşulanı olan Üniversite Öğrencileri, bu taslakta yalnızca hangi eylemlerinin suç olacağı noktasında ele alınmıştır. Haliyle öğrenciler üniversitenin bileşeni olmaktan çok, müşteri odaklılığı çerçevesinde değerlendirilmektedir.

Akademisyeni performans esasıyla denetlemeyi öngören yasa tasarısı, Üniversite Konseylerini tahsis ederek Üniversite üzerinde ağır denetimler getirmektedir. Ayrıca üniversitenin bulunduğu ilin vergi rekortmeninin konseye üye olması her üniversiteye bir YÖK anlamını taşır. Bu taslağın üniversite için öngördüğü öğrenciyi müşteriye, üniversiteyi ticarethaneye, akademisyeni köleye çevirmektir.

12 Eylül ürünü olan YÖK’ün kaldırılması toplumun ortak talebiyken, söz konusu tasarıda yalnızca Türkiye Yüksek Öğretim Kurulu olarak isminin değişmesi daha merkezi ve süper bir kurul oluşturmaktadır. YÖK’ün mevcut özelliği de Üniversite Konseylerinde aynen korunmaktadır. Özetle bu yasa her üniversiteye bir YÖK getirmektedir.

Öğrencisiyle, akademisyeniyle, çalışanıyla üniversite bir bütündür. Bu bütünlük, kendi öz yönetim birimlerini oluşturacak ve piyasaya değil bilime hizmet edecektir.

Cumhuriyet Halk Partili olarak bizler, bu yasanın kabulünün üniversiteleri ortadan kaldırmak, bilimi ticarileştirmek amacı taşıdığını biliyoruz. Üniversitelerin iktidarların uygulamalı laboratuarlarına değil, bilimsel laboratuarlara ihtiyacı vardır. Bu yasada yapılmak istenene karşı mücadele edeceğiz. Bu mücadelemize tüm üniversiteli arkadaşları, akademisyenleri ve çalışanları destek vermeye çağırıyoruz.”

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.