Hotivi

“Hırsızlığa, Yolsuzluğa Hayır, Hükümet İstifa” Yargılaması - Adana UlusAdana Ulus

20 Haziran 2021 - 07:56

“Hırsızlığa, Yolsuzluğa Hayır, Hükümet İstifa” Yargılaması

“Hırsızlığa, Yolsuzluğa Hayır, Hükümet İstifa” Yargılaması
Son Güncelleme :

08 Ekim 2015 - 13:03

kesk_egitim_sen_guven_bogaAdana’da 17-25 Aralık “Hırsızlığa, Yolsuzluğa Hayır, Hükümet İstifa” eyleminden dolayı yargılanan Eğitim Sen eski Yürütme Kurulu Üyesi Güven Boğa, Adana 10. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşma 25 Ocak 2016’ya ertelendi.

DİSK, KESK, TMMOB ve Adana Tabip Odası Güven Boğa’nın yargılanması ile ilgili Eğitim Sen Adan Şubesi’nde ortak basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını kurumlar adına KESK Adana Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ahmet Karagöz yaptı. Karagöz, Barışa düşman, hakkını savunana düşman,hırsızlığa, yolsuzluğa, yoksulluğa hayır diyene düşman. Bugün yargılanan yalnız Güven Boğa değil

tüm emek, barış ve demokrasi mücadelesi verenlerdir.” dedi.

Karagöz, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“DİSK KESK TMMOB ve Adana Tabip Odasının çağrısıyla 26 Aralık 2013 tarihinde “Hırsızlığa, Yolsuzluğa Hayır, Hükümet İstifa” talepleriyle yürüyüş ve basın açıklaması yapılmak istenmiş, fakat polisin önceki gün barış yürüyüşüne yönelik gösterdiği terörün aynısı o dönemde başta arkadaşımız Güven BOĞA olmak üzere tüm emek ve demokrasi güçleri maruz kalmıştı. Hırsızlığa, yolsuzluğa hayır diyen yüzlerce insan Tomalardan sıkılan kimyasal içerikli suya, polis copuna ve gaz bombalarına maruz kalmıştı.

DİSK, KESK, TMMOB ve Adana Tabip Odası’nın çağrısıyla yapılan yürüyüşe katılan Eğitim Sen Adana Şube Eski Yürütme Kurulu Üyesi Güven BOĞA polisin müdahalesi sonucu yaralanmış, hastaneye kaldırılmış hastaneden ve adli tıptan almış olduğu rapor ile Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmuştu.

Şiddet uygulayan polislerle ilgili açılan davaya yerel mahkemelerin takipsizlik kararı vermesinin ardından dava Anayasa mahkemesine taşınmış ve dava ile ilgili Anayasa mahkemesinin vereceği karar beklenmektedir. Eğer Anayasa mahkemesinden olumsuz bir karar çıkması durumunda bu dava Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM’e) taşınacaktır. Benzer içerikli davalardan dolayı arkadaşımız Güven Boğa on ayrı davayı AİHM’e taşımış bulunmaktadır. AİHM’de görülen ve “İşkence ve kötü muameleyi içeren” bir dava Türkiye aleyhine sonuçlanmış ve Türkiye tazminat ödemeye mahkum olmuştur. Dokuz ayrı davadan da Türkiye’nin mahkum olma olasılığı çok yüksektir. Halihazırda Anayasa mahkemesine de taşınan iki ayrı dava vardır. Bunlarda büyük olasılıkla AİHM’e taşınacaktır.

Yolsuzluk eyleminin ardından gördüğü kötü muameleden dolayı Güven Boğa arkadaşımız Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmamış olsaydı, inanıyoruz ki bu dava açılmamış olacaktı. İntikamcı duygularla, emek ve demokrasi güçlerini cezalandırmak için açılan bu tür davaları kınıyoruz.

Yaptıkları hırsızlıklarla, yolsuzluklarla batağa saplananların aklandığı, teşhir edenlerin ise cezalandırılmaya çalışıldığı bir süreci birlikte yaşıyoruz.

Gezi direnişi ile doruğa çıkan milyonların eşitlik, özgürlük, adalet ve demokrasi taleplerinden sonra hırsızlık ve yolsuzluğa, savaşa hayır diyenler AKP iktidarı tarafından, ancak otoriter ve faşizan rejimlerde görülebilecek yöntemlerle ezilmeye, ülke her geçen gün savaş ve sıkıyönetim koşullarına doğru sürüklenmeye çalışılıyor.

Bizler şiddete, yağmaya, talana, yolsuzluğa dün olduğu gibi bu gün de karşı çıkacağız. Adalet, özgürlük, insanca yaşam, kardeşlik, barış için mücadele etmeye devam edeceğiz. Bugün 10. Asliye Ceza Mahkemesinde 3. duruşmaya çıkan Güven Boğa arkadaşımızın yargılanması 25 Ocak 2016 tarihine ertelenmiştir.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al