Hizmetli Kadrolar Memur Yapılmalı - Adana UlusAdana Ulus

13 Haziran 2021 - 14:57

Hizmetli Kadrolar Memur Yapılmalı

Hizmetli Kadrolar Memur Yapılmalı
Son Güncelleme :

09 Mayıs 2013 - 13:36

Türk Sağlık Sen Adana Şubesi Başkanı Arif Dağlı, tüm kamu kurumlarında hizmetli kadroların  kaldırılarak  çalışanların  memur yapılmasını istedi.

Arif Dağlı, Sağlık Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, üniversite hastaneleri de dahil olmak üzere tüm kamu kurumlarında hizmetli kadroların  kaldırılmasını ; çalışanların  memur yapılmasını istediklerini söyledi.

“BAŞBAKANA MEKTUPLA İLETTİK”

Türk Sağlık-Sen olarak taleplerini bir mektup yazarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ilettiklerine dikkat çeken Arif Dağlı,yıllardır sağlık sektöründe memurluk görevinde çalıştırılan hizmetlilerin  bir gün bile hatırlanmadığına dikkat çekti. Hizmetliye görev, yetki ve sorumluluk verirken gösterdikleri gayretin kadroya gelince unutulduğunu öne sürdü. Arif Dağlı, “ Sadece Sağlık Bakanlığı’nda değil, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve üniversite hastaneleri de dahil olmak üzere tüm kamu kurumlarında hizmetli kadroları kaldırılmalı, çalışanlar memur yapılmalıdır.Lisans diploması olan yüksek lisansını yapan hizmetli arkadaşlarımız var. Artık sırtlarında kambur olan bu hizmetli kadrosundan kurtarılmalıdırlar. Yıllarca çektirilen eziyete bir son verilmelidir.” Diye konuştu.

“TALEPLERİNİ DİLE GETİRMEK ASLİ GÖREVİMİZ”

Yıllardır sorunları görmezden gelinen hizmetlilerin talebini dile getirmeyi asli görev olarak kabul ettiklerini ifade eden Arif Dağlı,“ Uzun yıllardır memurluk görevinde çalıştırılan hizmetli arkadaşlarımız bir gün bile hatırlanmamışlar, çalıştıkları görev anaların ak sütü gibi haklarıdır diye düşünüp çözüm bulunmamıştır. Hizmetliye görev, yetki ve sorumluluk verirken gösterdikleri gayreti iş kadroya gelince unutuvermişlerdir.”dedi.

“ÜÇ MAYMUNU OYNUYORLAR”

Başka kurumlarda hizmetlilerin memur kadrosuna geçirilirken ,”görmedik, duymadık ve bilmiyoruz.” diyerek üç maymun oynandığına dikkat çeken Arif Dağlı, “ 23 Bin hizmetli kadro talep ederken göstermelik bir sınav açılmış, 2 bin kadro ilan edilerek adeta çalışanlarla alay edilmiştir. Söz konusu sınavın eğitimleri Ocak 2012’de yapılmış, sınavı ise tam 9 ay sonra Eylül 2012’de gerçekleştirilmiştir. Yani bu kadar kadroyu bile gönüllü olarak vermek istememişler, işi yokuşa sürmüşlerdir. Fakat Bakanlığın bu tavrına karşı hizmetlilerin bu sınavda gösterdikleri başarı hem takdir edilecek bir durum, hem de bu kadroyu ne kadar istediklerinin göstergesi olmuştur. ”şeklinde konuştu.

“2 BİN  351 HİZMETLİNİN DURUMUNA DİKKAT ÇEKTİ”

Sonuçlara göre 2 Bin olarak ilan edilen VHKİ kadrosuna atanmak için baraj olan 70 puanı 4 Bin 351 personelin  geçtiğine dikkat çeken Arif Dağlı, “2 Bin 351 hizmetli 70’den fazla puan alarak hak ettiği ve sınavı kazandığı halde kadrosuna kavuşamamıştır. 85 puan alanlar bile kadroya atanamamıştır. Kadroya yeterli olduklarını fazlasıyla gösteren ve bunu hak ettiklerini de bu sınavlarla cümle aleme ispat eden hizmetli arkadaşlarımıza yapılan bu muamele her şeyden önce zulümdür. Hizmetli arkadaşlarımız hiç kimseden dünyaları istememişlerdir. Yıllardır görevlerini yaptıkları, sorumluluklarını aldıkları memurluk kadrosunu talep etmektedirler. “diyerek bu talebe cevap vermeyerek çalışana sırtını dönen Sağlık Bakanlığa yakışmadığını ifade etti.

“KAMBURDAN KURTARILMALI”

Tüm hizmetlilere memurluk kadrosu beklerken, Bakanlığın sınavda yeterliliğini gösterenlerden bile bu hakkı esirgemesinin olaya nasıl şaşı baktıklarını anlatmaya yettiğini söyleyen Arif Dağlı, bu durumun Sağlık bakanlığının bir ayıbı olarak hafızalara kazındığının altını çizdi. Sağlık Bakanlığı dışında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve üniversite hastaneleri de dahil olmak üzere tüm kamu kurumlarında hizmetli kadroların kaldırılmasını; çalışanların memur yapılması gerektiğini ifade eden Arif Dağlı, “Lisans diploması olan yüksek lisansını yapan hizmetli arkadaşlarımız var. Artık sırtlarında kambur olan bu hizmetli kadrosundan kurtarılmalıdırlar. Yıllarca çektirilen eziyete bir son verilmelidir. Yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan 107 bin kamu çalışanı sevindirilmelidir. Düşük maaş, düşük kadro, emeklilikte sıkıntı gibi dertlerden artık kurtarılmalıdırlar. Türk Sağlık-Sen olarak talebimizi Sayın Başbakana bir mektup göndererek ilettik. Bu kamburlardan hizmetlilerin kurtarılmasını isteyerek bütün kamuyu saran bu feryadın artık siyasilerinde kulağına gideceğini ve çözüm için bir adım atılacağını beklediğimizi söylemek istiyoruz.” diye konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al