HOLLANDA’DAN İTHAL ATIK! - Adana UlusAdana Ulus

5 Mart 2021 - 06:47

HOLLANDA’DAN İTHAL ATIK!

HOLLANDA’DAN İTHAL ATIK!
Son Güncelleme :

24 Ekim 2020 - 12:56

Türkiye’nin birçok ülkeden çeşitli ürün ithalatı yaptığı biliniyor. Çeşitli ürünlere atıkların da eklendiği Adana’da boş arazilere bırakılan atıklarla ortaya çıktı.  Adana’da atık ithalatı yapan 123 firmanın bulunduğu, bu işletmelerinde 3’er aylık dönemlerde denetlendiği açıklandı.

Adana Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün İthal Edilen Atıkların Bertarafı Hakkında açıklama yaptı. Konuyla ilgili açıklama şöyle:

“Hollanda’dan Türkiye’ye geri dönüşüm amacıyla gönderilen atıkların Adana’da çevreye gelişigüzel dökülerek bertaraf edildiği yönünde sosyal medya ve bazı basın yayın organlarında haberler yer alması üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne ulaşan şikayetlere istinaden gerekli inceleme ve denetimler ivedilikle yapılarak çevre kirliliğine yol açan atık üreticilerine mevzuatlar çerçevesinde gerekli iş ve işlemler yapılmaktadır.

Atıkların ithalatı konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Atık İthalatçısı Kayıt Belgesi alan tesisler bulunmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 2019/18 sayılı genelgesinin yayımlandığı 30/12/2019 tarihinden bugüne ilimizde geri dönüştürülmesi muhtemel atıkların yönetimi konusunda atık ithalatı yapan 123 işletmeye denetim yapılmış olup 3’er aylık dönemlerde de denetimler gerçekleştirilmeye devam etmektedir.

Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yurt dışından getirilen atıklarla ilgili geri dönüşüm faaliyeti gerçekleştiren işletmelerin yurt dışı kotaları, kapasitelerinin % 50’sine düşürülmüştür.

İlimizin çeşitli bölgelerinde atık yönetimi konusunda yapılan denetimlerde çevre ve toplum sağlığı açısından uygunsuz bulunan alanlar (yol kenarlarındaki sahipsiz atıklar, DSİ drenaj kanallarının kenarlarına atılan sahipsiz atıklar,  boş arazi ve arsalar üzerine gelişigüzel atılmış atıklar vb.)  Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün koordinasyonunda Kemal Deniz Geri Dönüşümcüler Sitesi Derneği, Büyükşehir Çevre Koruma Kontrol Daire Başkanlığı ortak girişimi ile temizletilmiş, ortaya çıkan atıkları düzensiz depolayan ve bertaraf edenlerin tespiti halinde gerekli cezai müeyyideler uygulanmıştır.

Rutin saha denetimlerinin yanı sıra vatandaşlarımızın şikayetlerine istinaden de hava, su, atık ve koku gibi genel çevre kirliliklerine karşı da denetimler gerçekleştirilmiş olup ilgili kurum ve kuruluşlarla da koordinasyon sağlanarak sorunların çözülmesi yönündeki çalışmalar devam etmektedir.

Özellikle son zamanlarda hassasiyetle yürütülen Sıfır Atık Projesi kapsamında geri dönüşüm tesislerine yönelik mevzuat hükümleri titizlikle uygulanmaya devam edilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.