Hotivi

“HUKUKUN İŞLEMEDİĞİ BİR YERDE AVUKATLIĞIN DA ÖNEMİ YOK!” - Adana UlusAdana Ulus

1 Ağustos 2021 - 01:09

“HUKUKUN İŞLEMEDİĞİ BİR YERDE AVUKATLIĞIN DA ÖNEMİ YOK!”

“HUKUKUN İŞLEMEDİĞİ BİR YERDE AVUKATLIĞIN DA ÖNEMİ YOK!”
Son Güncelleme :

30 Eylül 2016 - 18:47

Adana Baro Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık, genç meslektaşlarının ruhsat töreninde ülke gündemi ve mesleki sorunlar hususunda değerlendirmelerde bulundu.
Adana Adliyesindeki Mahmut Esat Bozkurt Salon’unda gerçekleşen törende konuşan Av. Çıtırık, son günlerde yaşanan terör olaylarını üzüntüyle izlediklerini ifade ederek,“Değene taş gibi değmeyene düş gibi günlerden geçiliyor. Türkiye’nin toplumsal huzur ve barış ortamına ihtiyaç vardır. Gerginliklerden ve yaşanan sorunları çözülmez hale getirmekten ülkemize ve kurumlara ve de kişilere kimseye fayda sağlamıyor. Siyasi iktidar ve muhalefet partileri bu sorumluluğun bilinciyle hareket etmeleri gerekir” dedi.
“KHK’LAR MİLLETE HİZMET ETMELİ”
Kamplaştırılarak, ötekileştirilerek ve yok sayılarak Türkiye’nin sorunlarının çözülemeyeceğine dikkat çeken Av. Çıtırık, “Bu süre içeresinde en ağır yarayı biz aldık. Savunma ve yargı aldı. OHAL’de yayımlanan KHK’lar memlekette yaşanmış olan süreci ortadan kaldırmaya ve vatandaşa hizmet etmesi gerekir. Türk milleti, birlik ve beraberlik içerisinde darbeyi önlemiştir. Darbe başarılı olmadığına göre Anayasa da, mevzuatta yürürlüktedir. Hukuk; darbe dönemlerinde askıya alınır. citirik_baro_hukuk (3)
Darbe başarısız olduğuna göre, hukuk yürürlükte ise o zaman iktidar sahiplerinin, yetki ve sorumluluk sahipleri de hukuk içerisinde kalmalıdır. Bugün Türkiye’de insanların vicdanlarının kanatıldığı günlerden geçilmektedir. Kurunun yanında yaşın da cayır cayır yandığı bir dönemi yaşıyoruz. Adalete olan güvenin yüzde 20’lere indiği bir sürecin içerisindeyiz” şeklinde konuştu.
“ZOR BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ”
Adana Baro Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık, sözlerine şöyle devam etti:
“Yargıya niye gidiyorsunuz ? Yargıya, bir hukuki güvenlik şemsiyesi için gidiyorsunuz. Ama bugün yargının verdiği kararlar neticesinde kendisi bir tehdit aracı haline getirilmiştir. İşte böylesi günlerde genç meslektaşlarımız ruhsatlarını alıp, cübbe giyiyorlar.
Elbette bu sorunlar “bizi ilgilendirmez” diyebilirler. Ama biz yetiştirdiğimiz stajyerlerimize, gerek staj döneminde gerekse eğitimini aldıkları hukuk fakültelerinde, avukatlık mesleğinin bir bölümünü doğrudan hukuk devleti, demokrasi ve insan haklarıyla bağlantılı olduğunu ve ettikleri yeminle birlikte Avukatlık Yasasında kendilerine yüklenen birinci ödev budur. Elbette mesleklerini ilkeli, dürüst, leke almaksızın yürütmeleridir. Ama arkasındaki süreçte ülkemizde sağlıklı bir hukuk devletini işletmektir. Hukuk devletinin işlemediği bir ülkede, adınız en ünlü avukatlardan biri de olsa hiçbir önemi yoktur. Bol paralar da kazansanız değeri olmaz. Önemli olan toplumsal huzur ve barış ortamında sizlerin vicdanındaki ve beynindeki adaletin gerçekleşebilmesi doğrultusunda adımların atılmasıdır. Bu anlamda meslektaşlarımı kutluyor, uzun yıllar sağlıklı bir şekilde mesleklerini ifa edebilmelerini diliyorum. Bu ruhsatın gerçek sahibi maddi ve manevi destek veren aileleri ayrıca tebrik ediyorum. Siz yetiştiriyorsunuz biz küçük dokunuşlarla katkı sağlıyoruz” citirik_baro_hukuk (2)
KİMLER RUHSAT ALDI?
Tuğba Alp, Elif Bolat, Rojhat Özen, Şeyda Topal, Serkan Çiçek, Mustafa Çelik ve Zahide Kuruç. Cübbelerini ise, Av. Ali Eşitmez, Av. Ali Haydar Yıldırım, Av. Zehra Yavaş, Av. Mustafa Özkan, Av. Ödül Kayhan, Av. Ömer Aksoy ve Av. Yasemin Tanır.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al