Hotivi

Huzurevi’nde Boşnak Gecesi - Adana UlusAdana Ulus

18 Haziran 2021 - 21:36

Huzurevi’nde Boşnak Gecesi

Son Güncelleme :

22 Mart 2015 - 18:48

Adana Bosna Derneği, Yaşlılar Haftası nedeniyle Huzurevi’nde düzenledikleri ‘’Boşnak gecesi ‘’ ile yaşlılara hem moral verdiler, hem de yalnız olmadıklarını hissettirdiler.

Bosna Kardeşlik Yardımlaşma ve Kültür Derneği Yaşlılar Haftası’nı kutladı. Adana Boşnakları Yaşlılar Haftası’nda Huzurevi’ni ziyaret etti. Kendi evlerinde hazırladıkları Boşnak yemek kültürünün değişmez ismi ‘’Boşnak Böreği’’ ile helva ikram edilen etkinlikte, huzurevi sakinlerine karanfiller sunuldu.bosnaklar_huzurevi (1)

Boşnak Folklor ekibinin sergilediği halk oyunları etkinliğe renk katarken, dernek Üyesi Seda Okçu gitarı ile seslendirdiği şarkılarla, geceye damgasını vurdu. Zaman zaman duygulu anların yaşandığı etkinlik süresince huzurevi sakinlerinin mutlulukları gözlerinden okundu.

Etkinlikte bir konuşma yapan Huzurevi Müdürü Nurdan Avcı, ‘’Boşnakları seviyoruz, yaşlılara gösterdikleri ilgi ve alakadan dolayı teşekkür ediyoruz’’ dedi.bosnaklar_huzurevi (2)

Adana Bosna Kardeşlik Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Ferhat Gezer de,

amaçlarının yaşlılar haftası sebebiyle tüm insanları ilerleyen yıllarda benzer sorunlarla karşılaşacaklarını hatırlatıp, yaşlılarımızın sorunlarına duyarlı olmaya çağırdıklarını belirterek, “Büyüklerimize gösterdiğimiz saygı, gelecekte kendimiz için bir yatırımdır” dedi.

Toplumların yaşlı nüfuslarına sunabildikleri hizmet kalitesinin gelişmişliğin bir göstergesi olduğunu kaydeden Başkan Gezer, insanların çalışabildiği müddetçe işinde, mesleğinde çalışmaya devam etmesine işaret etti.

Başkan Gezer, kuşak çatışmalarını engelleme, iş ve toplumsal barışı sağlama adına şöyle dedi:

“Yaşlanan insanlardan genç ve zinde oldukları dönem ölçüsünde bir performans beklenemez. Onların yaş ve seviyelerine göre bir vazife verilip, tecrübelerinden istifade edilebilir. Bir taraftan koşturması gerekli olan gençler koşturup dururken, beri taraftan fikir üretebilecek tecrübe ve birikim sahibi belli bir yaşa ulaşmış kişiler. Böylece gençler onların tecrübelerinden faydalanıp, gençliğin heyecan ve dinamizmini realize etme imkânı bulurlar.

Boşnak kültüründe yaşlıların ayrı bir yeri vardır. Büyüklere her zaman sevgi saygı gösterilir.  Yaşlılarımıza olan sevgi saygıyı bir haftaya sığdırabilmek elbette mümkün değil, ancak sembolik olsa da kutlanması gerekiyor. Adana Boşnakları adına yaşlılar haftasını kutluyor uzun ve sağlıklı ömürler diliyorum. Onlar bizim göz bebeğimiz, baş tacımızdır.’’

takipçi satın al