İmamlar, Mahkemeye yolunda - Adana UlusAdana Ulus

13 Haziran 2021 - 02:59

İmamlar, Mahkemeye yolunda

İmamlar, Mahkemeye yolunda
Son Güncelleme :

05 Haziran 2013 - 12:34

Adana(Ulus)–Adana’daki İmamlar, sözleşmeli personel alımının iptal edilmesi için mahkemeye gideceği bildirildi.

ayhan_arabaci-senTürk Diyanet Vakıf-Sen Adana Şube Başkanı Ayhan Arabacı,  4/B sözleşmeli imam alımından vazgeçilmesinin istedi, “Hata sonucu yapılan atamalarda 4/B (sözleşmeli) Personel olarak atadıkları kişileri şehir merkezlerinde istihdam ettiniz. Aradan belirli bir zaman (bir yıl iki yıl gibi) geçtikten sonra il Müftülüklerine yazı göndererek; hatayı düzeltin ve şehir merkezlerinde görev yapan sözleşmeli personeli köylere ve kasabalara çekin.”  Açıklamasında bulundu.

Taşra Teşkilatında Çalışan din görevlileri olarak bu uygulamanın görevliler arasında hayal kırıklığına yol açtığını, tek gecede atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin değiştirebiliyorken sözleşmelilerin neden köylere dağıtıldığını belirten Arabacı, “Diyanet İşleri Başkanlığı 4/B Sözleşmeli Alımından Vaz Geçmelidir. Aksi durumda Bu uygulama devam edilirse mağdur olan tüm üyelerimizle idari mahkemeye gideceğiz. ”şeklinde konuştu.

Arabacı yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Geçtiğimiz günlerde Diyanet İşleri Başkanlığı Valiliklere birer yazı göndererek, genç imamlara Şehir merkezindeki 4/B(sözleşmeli) İmam- Hatiplerin Mezra ve Köylerdeki kadrosuz veya kadrolu olduğu halde görevlisi olmayan Camilerde görev yapacakları istenmiş.

Arabacı, Köydeki görev yapan din görevlilerin arkadaşların şehir  getirilmesi uzaktan yakından ilgisi yoktur. Göreve ilk başlayışta köy ve kasabalara atama yapılmasının doğru olacağını her defasında yazılı ve sözlü olarak bildirmekteyiz.

Yıllarca köy ve kasabalarda görev yapan din görevlilerimiz dururken, yeni başlayan görevlilerimizin şehir merkezlerine atamalarının doğru olmadığı bir gerçektir.

Şehre atadığınız Din Görevliler, Evini tutup yerleşmiş, çevreye uyum sağlamış, bu genç imamları tekrar yerlerinden alarak yeni göndereceksiniz, tekrar oraya alışmasını ve orada verimli hizmet etmesini isteyeceksiniz. Bunu kurumumuzun adil bir şekilde değerlendirmesi gerekmektedir. Kaldı ki bu personelin atamasını zaten kurumun kendisi yapmıştır.

Ancak, şu anda yapılan işlem usul açısından ve görevlilerin yaşayacağı mağduriyetler de düşünüldüğünde olumlu bir düzenleme olmaktan uzaktır.

Arabacı; bu olumsuzlukların yaşanmaması için 4/B Sözleşmeli çalışanların kadroya geçirilmesini ve bir daha sözleşmeli personel alınmamasını daha uygun olacaktır.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al