İMO Başkanı Abdullah Bakır'dan çarpıcı açıklama - Adana UlusAdana Ulus

26 Ekim 2021 - 14:06

İMO Başkanı Abdullah Bakır’dan çarpıcı açıklama

İMO Başkanı Abdullah Bakır’dan çarpıcı açıklama
Son Güncelleme :

29 Eylül 2012 - 13:40

İMO Başkanı Abdullah Bakır, kentsel dönüşüm çalışmalarına tüm yurtta geç kalındığına dikkat çekerek, dönüşüme fiziki ve ekonomik yönden çöküntü içerisinde olan semtlerden başlanması gerekiğini söyledi. Bakır, kentsel dönüşümlerin sadece TOKİ tarafından yapılmasının özel sektörü olumsuz etkilediğinden de yakındı.

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Abdullah Bakır, kentsel dönüşüm çalışmalarını ve Adana’daki yapılanma hakkında Adana Haber Gazetesi’nden Murat Özkardeş’e açıklamalarda bulundu.
Adana’daki yapılanmayı tek klimeyle,” plansızlık” olarak değerlendiren Bakır, yıllar önce Adana’nın kuzeyi yerleşime açılırken, umutlandıklarını, ancak kişeye özel planlar nedeniyle ortaya beton yığınlarından oluşan bir ilçe çıktığını söyledi. Geçmişi sorgulamanın kaybedilenleri geri getirmeyeceğine vurgu yapan Bakır, gelecek inşaa edilirken, mühendislik hizmetleri alınmasının modern kentler oluşmasına katkı koyacağını söyledi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM
“Kuruluşundan itibaren kentler yanlış planlanınca, yaşam daha da zorlaşıyor. Bu nedenle de kentsel dönüşümlere ihtiyaç oluyor” diyen Bakır, Türkiye’nin tamamında olduğu gibi Adana’da da kentsel dönüşüm için geç kalındığını kaydetti. Başbakan Erdoğan’ın Van depreminin ardından yaptığı uyarıyla kentsel dönüşüm hamlelerinin arttığını hatırlatan Bakır, kentlerin ekonomik ve fiziksel çöküntüye uğramış bölgelerinde iyileşme sağlayacak, depreme dayanıklı konutların yer alacağı yaşam alanları oluşturulmasının önemine dikkat çekti. Bakır, Adana’da kentsel dönüşümün, Güney Mahallelerinde, insanları yerlerinden yurtlarından etmeden, mühendislik desteği alınarak yapılmasını istedi. İnsanların evleri istimlak edilrek, “Al şu parayı kendine sağlam daire yap” denmesinin ileride aynı sorunların yaşanmasına neden olacağını belirten Bakır, “Kentsel dönüşüm sürecinde sosyal ayrışma ve dışlanmanın önüne geçilmesi gerekiyor” dedi.

TOKİ KONUTLARI DENETLENSİN
TOKİ konutlarının da denetlenmesini isteyen Bakır, kentsel dönüşüm çalışmalarını sadece TOKİ’nin yürütmesinin, inşaat sektörünü olumsuz etkilediğini belirterek, özel sektörün de dönüşüm çalışmalarının içerisine dahil edİlmesinin önemine değindi. Adana’daki kentsel dönüşüm sürecini takip etme şansı bulduklarını dile getiren Bakır, “Önceleri vatandaşla belediye arasında küçük sorunlar vardı. Ama şu anda aşılmış görünüyor. Alan temizlendi, TOKİ ihaleleri yaptı. Konunun muhatapları memnun gibi görünüyor. Depreme dayanıklı , insanların hayatı önemsenilerek yapılan her türlü konut hamlelerini destekliyoruz” şeklinde konuştu.

SEYHAN NEHRİ
Seyhan Nehri’nin Adana için bir şans olduğunu belirten Abdullah Bakır, bugüne kadar gerek nehirin, gerekse Taşköprü’nün yeterince korunamadığından yakındı. Nehir kenarındaki yapılanmaların yeniden dizayn edilmesinin muhteşem bir görünüm sağlayabileceği uyarısında bulunan Bakır, yine Tepebağ’ın da kurtarılması için projelere ihtiyaç olduğunu kaydetti.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al