Hotivi

İncirlik Üssü’nde Bekleyiş - Adana UlusAdana Ulus

21 Haziran 2021 - 20:20

İncirlik Üssü’nde Bekleyiş

İncirlik Üssü’nde Bekleyiş
Son Güncelleme :

14 Temmuz 2015 - 16:12

120114-F-VO466-006Körfez krizi sürecinde ABD operasyonlarının gerçekleştirildiği Adana’daki İncirlik Üssü bu kez Suriye için beklemede. İncirlik Üssü bu kez koalisyon güçlerinin gerçekleştireceği olası operasyonu için dünya gözlerini bu üssü çevirdi.

Adana’daki İncirlik Hava Üssü ile ilgili olarak ABD-Türk heyetleri arasında görüşmeler sürüyor. İncirlik Üssü’nde Türk Hava Kuvvetlerine ait savaş ve tanker uçakları dışında her hangi bir uçak filosu bulunmuyor. ABD’ye ait kargo uçakları dönem dönem Adana İncirlik Üssü’ne Amerikalıların ihtiyaçlarını karşılamak üzere lojistik uçuşlar gerçekleştiriyor. İncirlik Üssü’nde 2 bin dolayında Amerikalı asker ve ailesi bulunuyor. İncirlik Üssü’nde ABD Hava Kuvvetleri 39’uncu Kanat Komutanlığı’nın 2 insansız hava aracı Predator İncirlik Üssü’nde konuşlu bulunuyor. ABD,  İncirlik’te konuşlu insansız casus uçağı Predatörü İŞİD operasyonunda silahlı olarak kullanılmasını Türkiye’den talep ediliyor. Türk ve ABD’li askeri yetkililer arasında teknik  görüşmelerin son aşamaya geldiği iddia ediliyor. Üsteki Predator’ler istihbarat toplama amaçlı kullanılıyor. Belirli günlerde silahsız olarak havalanan insansız hava uçakları, bir süre sonra üsse geri dönüyor.

PREDATOR’UN ÖZELLİKLERİ

İnsansız casus uçağı MQ-1 Predator, ABD Hava Kuvvetleri ve CIA’nın kullanması için General Atomics tarafından 1994’te geliştirildi. 1990’larda sadece gözlem ve ileri keşif için kullanılması planlanan Predator, daha sonra yeni kameralar ve füzelerle modifiye edildi. Predator’ün yenilenmiş modelleri, iki AGM-114 Hellfire füzesi, AIM-92 Stinger havadan havaya füzesi ve 6 Griffin havadan karaya füzesi taşıyabiliyor. 4,5 milyon dolar değerindeki Predator, üsse dönmesine gerek kalmadan 740 kilometre yol katedebiliyor ve 16 saat havada kalabiliyor. Karadan, uydular ve sensorlarla kontrol ediliyor. AN/AAS-52 Hedefleme Sistemi’nin kullanıldığı Predator’lerde yer alan kızılötesi kameralar ışığa göre kendini ayarlıyor. Duman, sis ve bulutların arasından görüntü alabiliyor. Lazer ışınları ile hedefi gösterebiliyor.

1954’DEN BERİ FAALİYETTE

incirlik_askerAdana Kent merkezine 10 kilometre mesafedeki İncirlik Üssü’nün inşaatına 1951 yılında başlandı ve  Aralık 1954’de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Amerikan Hava Kuvvetleri’nin hizmetinde ortak kullanıma açıldı.
Orta ve ağır bombardımanlara karşı acil durum ve toparlanma sitesi olarak planlanan İncirlik Üssü ayrıca Ortadoğu’daki krizlere karşı cevap vermede önemli bir yeri bulunuyor.

İncirlik Tanker Üssü’nün sadece Ortadoğu’daki krizlere cevap vermekle kalmadığı, aynı zamanda U-2 casus uçaklarının keşif ve gözetleme operasyonlarında kullanıldığı, 1960 Mayıs’ına kadar U-2 casus uçaklarının ana operasyon merkezi haline geldiği biliniyor.
1958’deki Lübnan Krizi sırasında Birleşik Taktik Hava Komutanlığı Vuruş Gücü’nün İncirlik’te konuşlandığı, krizin ardından Türk Hava Kuvvetleri’nin, ABD’nin Avrupa Hava Kuvvetleri’nin filosunun tatbikat ve deneme uçuşları için en uygun yer olan Konya’da hava-kara sahasını kullanmaya izin verdiği de hafızalarda tazeliğini koruyor.
70’li ve 80’li yıllar boyunca İncirlik’in bölgede gerçekleştirilen operasyonlara destek sağladığı, 15 Eylül 1997’de Irak’ın kuzeyine düzenlenen Operasyon Kuzey İzleme (Operation Northern Watch) ve 39. Hava ve Seferberlik Kanat Komutanlığı ABD Hava Kuvvetleri’ne ait mülkleri desteklemek ve komuta etmek için kullanılır hale getirildiği biliniyor.
İncirlik ayrıca, askerler için bir sığınak, sıcak bir karşılama ve ağırlama yeri. 19 Ağustos 2003 tarihinde ‘Irak’a Özgürlük ve Demokrasi’ operasyonlarında KC-135 olarak bilinen hava yakıt ikmal tankeri ve havacı askerlerin İncirlik’te konuşlandı.

incirlik_savasİncirlik Üssü ayrıca 18 Ekim 2005’teki Pakistan depreminde, deprem afet çabalarına insani yardım sağlamada bir basamak üssü olarak kullanıldı.

Temmuz 2006’da İsrail-Lübnan çatışmaları sırasında İncirlik, Lübnan’da yaşayan ve savaş nedeniyle kaçan bin 700’den fazla Amerikan vatandaşına yiyecek, konaklama, inançlarını yerine getirmeleri için imkanlar ve çocuklar için oyun alanları oluşturuldu.patriot_incirlikte

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al