Hotivi

İNCİRLİK ÜSSÜNÜN ÖNEMİ VE B61 NÜKLEER BOMBALARI - Adana UlusAdana Ulus

1 Ağustos 2021 - 01:12

İNCİRLİK ÜSSÜNÜN ÖNEMİ VE B61 NÜKLEER BOMBALARI

İNCİRLİK ÜSSÜNÜN ÖNEMİ VE B61 NÜKLEER BOMBALARI
Son Güncelleme :

06 Ekim 2016 - 9:42

ABD’nin Türkiye’deki en önemli varlığının İncirlik Üssü olduğu Üssün öneminin de, menzil açısından ABD uçaklarına bütün Ortadoğu’da operasyon yapma yeteneği kazandırması ve üste bulunan nükleer silahlardan kaynaklandığı bildirildi.
Odatv. Com’dan Osman Başıbüyük’ın bu konudaki yazısı şöyle:
“İncirlik’te yaklaşık olarak 50 adet B-61 Nükleer bombası bulunmaktadır[1]. Bu silahlar uçaklardan atılabilen, serbest düşmeli taktik nükleer bombalardır. Soğuk Savaş döneminde birkaç üssümüzde bulunan bu silahlar, sonrasında sadece İncirlik’te bırakılacak şekilde azaltılmıştır. Bu silahları sadece özel donanımlı (DuelCapable Aircraft) uçaklar atabilmektedir. 1990’lı yıllarda Türk Hava Küvetleri envanterinde bulunan F-104 uçakları bu silahları kullanma kabiliyetine sahipti. Mevcut durumda Hava Kuvvetlerinin envanterinde bu silahları kullanabilecek uçak mevcut değildir. Zaten Türkiye’nin de bu silahlar üzerinde hiçbir yetkisi ve kontrolü de yoktur.
NATO’da nükleer konulara, Nükleer Planlama Grubu ve ona tavsiyelerde bulunmakla sorumlu olan Yüksek Seviyeli Grup (High Level Grup) bakmaktadır. Fransa hariç tüm NATO ülkeleri bu grubun üyesidir. Olası bir savaşta Nükleer silah kullanılıp kullanılmayacağına yine bu grup vasıtasıyla karar verilecektir. Ancak NATO’daki yazılı kurallar gereği nükleer silah kullanma konusunda nihai kararı verecek olan o silaha sahip ülkedir. NATO’ya deklare edilmiş ABD’nin B-61 bombaları ve İngiltere’nin denizaltılarda konuşlu Trident füzeleri mevcuttur. Sonuç itibariyle bu silahları kullanmak ABD ve İngiltere’nin nihai kararına bağlıdır. Yani Türkiye, nükleer bir saldırıya uğrasa, ABD ve/veya İngiltere’nin bu saldırıya Nükleer olarak karşılık verme garantisi yoktur. Tamamen kendi çıkarları doğrultusunda hareket edeceklerdir. NATO’nun diğer nükleer gücü Fransa ise nükleer konularda tamamen bağımsız davranacaktır.
Washington, Almanya, Hollanda, Belçika, İtalya ve Türkiye’de konuşlu bulunan tahmini 180 adet B61 serbest düşmeli taktik nükleer bombayı modernize etmiştir. Modernize edilmiş silahlara (B61-12) güdüm kiti takılarak nokta vuruşu yapma, hedefe tahmini 20-25 km uzaktan atılma ve yer artındaki sığınaklara etki etme kabiliyetleri kazandırılmıştır. [2]
Her ne kadar modernize edilen bombalara hedefe 20-25 km mesafeden atılma kabiliyeti kazandırılmış olsa da, günümüzde hava savunma sistemlerinin ulaştığı seviye düşünüldüğünde bu silahı taşıyacak bir Amerikan F-15 veya F-16 uçağının örneğin; İncirlik’ten kalkarak Moskova’ya ulaşması imkânsızdır.
Kaynaklar:
[1]https://www. washingtonpost. com, The U. S. stores nuclear weapons in Turkey. Is that such a good idea? http://www. keeptalkinggreece. com, USA movesnuclearweaponsfromIncirlikAir Base in TurkeytoRomania
[2] http://www. voltairenet. org, The Bomb is Authorized

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al